Reklama

Sport je v životě diabetika velmi důležitý

Ve dnech 20. - 22. srpna se v Ženevě konal čtvrtý Mezinárodní fotbalový šampionát pro mladé diabetiky. Poprvé se ho zúčastnily také dva reprezentační týmy z České republiky, a to v kategorii dětí (6 - 9 let) a juniorů (10 - 14 let). V kategorii dětí se český tým umístil na vynikajícím třetím místě a děti si domů odvezly bronzové medaile. Juniorský tým skončil čtvrtý.

Úspěšné zvládání diabetu do značné míry závisí na schopnosti samostatného „managementu" onemocnění. Je proto nesmírně důležité přizpůsobit zvládání diabetu životu mladého diabetika a ne naopak,“ vysvětluje MUDr. Martin Jiruška z diabelogického centra Krajské nemocnice v Liberci. „Sportovní aktivity jsou v životě diabetika velmi důležité. Nedostatek tělesného pohybu může později způsobit, v souvislosti s onemocněním diabetem, problémy. Po mnoho let bylo považováno za nemožné, aby děti trpící diabetem sportovaly. Dnes už víme, že mít cukrovku neznamená, že si lidé nemohou užívat života a dělat vše, co dělali před tím, než jim byla nemoc diagnostikována. Navíc se pacient sportováním cítí dobře a nabijí ho pozitivní energií,“ dodává.

„Mám velkou radost, že letos poprvé se budou Mezinárodního fotbalového šampionátu v Ženevě účastnit také dva týmy dětských diabetiků z České republiky. Tento turnaj dokazuje, že diabetes není pro sport překážkou. Spíše naopak. Sportování pomáhá brát nemoc s nadhledem a nabíjí pozitivní energií,“ říká Martin Bureš, ředitel společnosti Medtronic Czechia, která je partnerem Junior Cupu a dodává: „Rád bych ještě poděkoval SK Slavia Praha a společnosti E Side Property LTD., že dětem umožnily společný trénink před odletem na šampionát. Naši reprezentanti pocházejí ze všech koutů České republiky, takže to pro ně bude společný trénink premiérou.“

Diabetes u dětí

Diabetes nastává, když slinivka neprodukuje žádný inzulín nebo v nedostatečném množství, případně když slinivka inzulín produkuje, ale tělní buňky na inzulín nereagují správným způsobem. Inzulín je hormon, který tělu umožňuje využít glukózu (cukr) jakožto zdroj energie. Bez dostatečného přísunu inzulínu nedokáže pacient trpící diabetem 1. typu řídit hladinu cukru v krvi (glykémii).

Reklama

Nedostatečně řízená glykémie může v dlouhodobém horizontu způsobit komplikace, jako jsou ztráta zraku, selhání ledvin a amputace končetin a vést až ke kómatu a smrti. Diabetes je ale také jednou z hlavních příčin kardiovaskulárních onemocnění a impotence. Průměrná doba dožití je u dětí s diabetem kratší až o 15 let.  Dvěma nejběžnějšími formami jsou diabetes 1. typu a diabetes 2. typu, přičemž přes 90 % případů diabetu u dětí je diabetes 1. typu. Z 230 milionů lidí na světě trpících diabetem má 4,9 milionu diabetes 1. typu (v Evropě 1,27 milion). Každoročně se diabetes 1. typu vyskytne u více než 65 000 dětí do 15 let. Počet případů diabetu 1. typu každoročně vzrůstá o 5 % u předškolních dětí a o 3 % u školních dětí a dospívajících.

Partneři turnaje doufají, že nabídnou mladým diabetikům a jejich rodičům příležitost k lepšímu zvládnutí diabetu, možnost podělit se o zkušenosti, naučit se sportovat a mít z toho radost. Organizátoři nabídnou účastníkům a jejich rodinám nejen místo pro hru, odpočinek, občerstvené, ale také profesionální lékařskou péči.

Reklama

Komentáře

Reklama