Spinning

Spinning je vysoce účinné kardiovaskulární cvičení na pevných, speciálně konstruovaných kolech pod vedením instruktora v doprovodu hudby. Cvičení je šetrné ke kloubům, je možné si nastavit a regulovat zátěž.

 Kola jsou podobná klasickým rotopedům - pouze jsou o hodně těžší. Jsou pohyblivá, takže ze stran tělocvičny si je můžete přesunout na vhodné místo. Na šlapkách jsou připevněny klipsny, které se utáhnou, aby noha byla pevně přichycena a nehrozilo sesmeknutí.

Cvičitel pouští pomalu hudbu a cvičenec se zatím bez jakékoliv zátěže rozjíždí. Následuje protažení, jak je známe z klasic­kého aerobiku, ale je prováděno za stálého šlapání na kole.

 Pak se pokračuje zahřívacím blokem, to jsou tři po sobě jdoucí přibližně půlminutové bloky sprintu, které rozproudí krev. Po důkladném rozehřátí si pomalu začínáme při­dávat zátěž.

V posilovacím bloku se prostřídají různé úchopy „řidítek“, zvedá se pozadí, a různě přenáší váha, posilují se především dolní končetiny. Cvičení ale působí i na horní polovinu těla, hlavně na mezilopatkové svaly, prsní svaly, čás­tečně i na tricepsy a bicepsy. Po této fázi následuje opět posilování nohou, tedy ještě větší zátěž, pomalejší hudba, a to už stehna, lýtka, hýžďové svaly opravdu dostávají zabrat.

Celý tento posilovači blok je ještě proložen sprintem.

Na závěr bývá zařazováno posilování na zemi - floor work, které posiluje svaly, jež na kole dost dobře procvičit nešly, například břišní svaly. Závěr bývá stejný jako u hodiny aerobiku.

 Takto pojatý program je dost náročný, proto není vhodný pro starší a netrénované osoby. Těm se doporučuje spíše jízda na kole ve volné přírodě.

Zdroj: Ludmila Fialová -Jak dosáhnout postavy snů, nakladatelství Grada

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Přidat komentář

Reklama

Reklama