Sezení škodí zdraví

V americkém listu The Washington Post čtyři experti uvádějí celou tabulku, v níž jsou zaznamenány neblahé vlivy sezení na tělo (sitting disease), od těch nejběžnějších a nejzjevnějších, jako jsou bolesti v zádech, až po ty nejvíce znepokojivé, jako je rakovina tlustého střeva.

 Dozvídáme se, že sezení po dobu osmi hodin denně, což je podle deníku průměr u dospělého Američana, vyvolává choroby “od hlavy až po paty“. Jde mimo jiné o choroby srdce a slinivky břišní, degenerativní choroby svalstva, problémy s krevním oběhem a dokonce zpomalení mozkové činnosti. Neboť při sezení se vše zpomaluje!

    American Cancer Society bila v roce 2010 na poplach. Zveřejnila studii, v níž se uvádělo, že osoba sedící více než šest hodin denně má o 20 procent vyšší riziko úmrtí než osoba sedící pouze tři hodiny denně.

    Nepropadejme však panice. The Washington Post vysvětluje, jak tyto negativní účinky sezení zmírnit. Dbejte především o správné držení těla a během sezení si udělejte několik kratičkých přestávek, kdy si protáhnete a uvolníte zejména šíjové svalstvo.

    Pokud máte možnost, je samozřejmě vhodné sedět co nejméně. Podle studie publikované v roce 2012 v British Medical Journal lidé, kteří omezí dobu strávenou vsedě na tři hodiny denně, získají v průměru rok a půl života navíc.

    Zvedněte se ze židle, když zdravíte kolegu, jděte si pro kávu a na toaletu. Jen tento drobný pohyb v kanceláři může podle jedné studie omezit negativní účinky sezení na vaše zdraví. Podle italského listu La Repubblica má celodenní sezení v kanceláři zhoubné a nenapravitelné dopady na organismus.

    Podle studie American Cancer Society mají zaměstnanci sedící denně více než šest hodin o 20 procent vyšší úmrtnost než ti jejich kolegové, kteří na židli stráví méně než tři hodiny.

    Francouzský týdeník L'Express informuje o australské studii, podle níž více než deset let trvající sedavé zaměstnání zdvojnásobuje rizika vzniku rakoviny, zejména tlustého střeva a konečníku. Kromě rakoviny jsou osoby se sedavým zaměstnáním ohroženy také cukrovkou a obezitou. Americký expert z Centra biomedicínského inženýrství v Penningtonu Marc Hamiltom varuje: “Také svaly potom reagují jako svaly mrtvého koně. To může zavléci náš metabolismus do propasti.“

Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (3)

 • Obrázek uživatele Nacchi
  Nacchi (anonym)

  No pokud sedi cely den tak to chapu... jinak pochybuji... Hlavni duvod je to, ze pri sezeni neni clovek aktivni.. proste chybi pohyb. Ale ten kdo pracuje po stojacky a sem tam si sedne... tak pochybuji o skodlivosti.

  Bře 31, 2014
 • Obrázek uživatele svatá pravda škodí
  svatá pravda škodí (anonym)

  a proto ze všeho nejraději ležím ...

  Bře 31, 2014
 • Obrázek uživatele !
  ! (anonym)

  Nejškodlivější je sezení v base.

  Dub 04, 2014

Přidat komentář

Reklama

Reklama