Reklama

Pohybové aktivity dětí a strava

České děti cvičí méně, než pro zdravý vývoj potřebují. Kromě povinných hodin tělocviku sportuje jen polovina žáků sedmých tříd. Děti tráví málo času venku, raději sedí u počítače. Podle Pavla Suchánka z Fóra zdravé výživy záleží hlavně na rodičích, zda jejich dítě získá ke sportu vztah. Pokud dítě sportuje, měli by tomu rodiče podle Jitky Tomešové z poradenského centra Výživa dětí přizpůsobit jeho jídelníček.

"Ačkoli řada dětí nemá vážné zdravotní problémy, rodiče jim raději napíší omluvenku, aby je uchránili před posměchem kamarádů, že jsou nešikovní," popsal přístup rodičů Suchánek. Podle něj tím rodiče dítěti spíše škodí. Měli by ho naopak k pohybu vést. Důležité je, aby mu předložili nabídku sportů a nechali ho co nejvíce jich vyzkoušet. Dítě si pak vybere, kterému sportu se chce věnovat.

"Nejdůležitější období pro návyk pohybu je u dítěte mezi třemi až šesti roky," řekl ČTK Suchánek. Školáci by měli sportovat hodinu denně. U dítěte, které má přes všechno snažení rodičů ke sportu odpor, je řešením turistika, například v junácké organizaci.

Opačným extrémem jsou děti, které se věnují cvičení intenzivně. Častěji je to u dívek, které chtějí dosáhnout postavy modelky. "Rodiče by měli sledovat, kolik času tráví dítě cvičením, kolik sní a jak se vyvíjí jeho tělesná hmotnost," upozornil odborník. Podle Tomešové se u sportujících dětí rychleji "opotřebovávají" svaly, potřebují tedy více bílkovin. Oproti nesportujícím dětem, které mají mít gram bílkovin na kilogram své váhy, jejich sportující vrstevníci potřebují až 1,5 gramu. Pro rychlejší regeneraci po sportu se doporučuje druhá večeře.

Tomešová upozornila, že je nutno doplňovat také ztráty tekutin, na hodinu cvičení je nutno počítat litr vody. Potravní doplňky se pro děti nedoporučují, pestrý jídelníček je lepší. Možné jsou jen u vrcholově sportujících dětí, ale vždy po poradě s lékařem.

Reklama

Zdroj: ČTK

Reklama

Komentáře

Reklama