Reklama

Kontakt se zvířaty snižuje u dětí riziko alergií

Děti vychovávané v kontaktu s psy a kočkami jsou podstatně méně ohroženy běžnými alergiemi. K tomuto závěru dospěli američtí vědci, kteří sedm let sledovali 500 dětí ve věku od narození do sedmi let.

Odborníci porovnávali skupinu dětí, která byla v dětství vystavena kontaktu nejméně se dvěma kočkami nebo psy, se skupinou, která s těmito zvířaty do styku nepřišla. Zjistili, že u dětí, které byly v kontaktu s domácími zvířaty, bylo riziko onemocnění běžnými alergiemi o polovinu menší.

Například 15,5 procenta dětí, které neměly doma psa nebo kočku, byly alergické na kočky, zatímco u dětí, které žily s těmito zvířaty, to bylo 11, 6 procenta, a u dětí vychovávaných se dvěma nebo více zvířaty to bylo 7,7 procenta. Podobnou tendenci lze vypozorovat i u dětí majících alergii na psy.

"Důvodem, proč tolik dětí trpí alergií nebo astmatem, je to, že žijeme příliš čistotně," uvádí doktor Dennis Ownby, ředitel alergologického oddělení fakultní nemocnice v Gruzii, jehož studie byla uveřejněna v časopise American Medical Association.

"Co se děje, když si děti hrají s kočkami a psy? Zvířata je olizují. Olizováním se přenáší spousta baktérií, které mohou modifikovat způsob, jakým bude reagovat imunitní systém," řekl.

Reklama

"Alergologové se celé generace učili, že psy s kočky v domě zvyšují riziko alergií. My přitom víme, pro vznik alergie je nutný opakovaný styk s danou látkou. Výsledky našeho výzkumu jsou ale přesně opačné než naše předpovědi," řekl Ownby.

Zdroj: ČTK

Reklama

Komentáře

Xara (Ne, 8. 9. 2002 - 23:09)
Se zájmem jsem si přečetla tento článek,protože mám 10 měsíčního syna a v domácnosti s námi žije pes a kocour.Můj muž se obává kontaktu dítěte se zvířaty,ale zatím syn žádné alergické reakce nemá (pouze na agresivní prací prášek,takže jsem se vrátila k osvědčené Lovele).Mne článek uklidnil a doufám,že nám to vydrží.
Mirka (Po, 9. 9. 2002 - 12:09)
Jsme s přítelem oba alergici a přesto jsme si pořídili do bytu kočku. Půl roku (jelikož je větší alergik) měl přítel dost velké potíže - bral téměř denně Zyr-Tec, ale - je to asi - tři měsíce, co si na naší Zuzku "zvykl" a nyní je vše OK. Pořídili jsem si druhou kočičku a obtíže se příteli zase objevili, ale v mnohem menší míře a věříme, že za nějaký čas zase ustoupí.
Lišáček (Po, 5. 2. 2007 - 01:02)
KOčka je ideální domácí zvíře nic se jí nevyrovná.
Kubulla (So, 21. 4. 2007 - 00:04)
Pred x lety mi na alergologii vyslovne zakazali jakekoliv chlupate zvire. Dnes je nasi bigli slecne 12 let a tehdy mi alergie ustoupila za par tydnu.
katerina.suber… (Út, 19. 6. 2007 - 10:06)
Mám 4,5 letého syna a moc si přeje pejska, rada bych mu vyšla vstříc ale zjistili jsme ,že má alergii na kočky a psy(červenání očí,svědění), takže jsem dost na vážkách! Z vlastní skušenosti vím, že jsem v dětství měla to samé, rodiče mi pořídili pudlíka a alergie ustoupila za pár týdnů.Přesto stále zvažuji zda mu zvířátko pořídit či ne...
Tony (Út, 19. 6. 2007 - 12:06)
Jsou 3 možnosti, buď skafandr, nebo prášky nebo ho zvyknout na alergen, pokud možno od 3 do 7 let!
Jeník (Út, 19. 6. 2007 - 12:06)
Jo, Tony má pravdu. Jak jinak poznáte, jak moc je ta alergie vážná, když doktoři jenom předepisujou předražený léky a třeba vůbec nejsou potřeba:) Já jsem měl nějaký dětský psychický problémy a k tomu alergii na srst a rodiče se rozhodli risknout a dát mě na hippoterapii. No, napřed jsem to snášel s práškama a potom, asi za 3 měsíce, už i bez nich..Ale je to nevědecká a hlavně nekřesťanská metoda zavánějící týráním dětí.
Takže v Česku nebezpečí hrozí ani ne tak dítěti jako rodičům, kteří nechtějí mít alergika!
lobpreisováj jana (Pá, 11. 4. 2008 - 14:04)
Čím dál častěji si právě v tomto světě uvědomujeme potřebu blízkého tvora a tím je právě ten nějaký domácí mazlíček.Vzájemnost působení zvířete a jeho teraupetický význam se neustále potvrzuje. V psychiatrických léčebnách,u nemocných dětí ,seniorů působí přítomnost třeba kočky blahodárně a proto by měla felinoterapie, canisterapie vedle ostatních patřit do častěji používaných forem.
lobpreisováj j… (Pá, 11. 4. 2008 - 14:04)
Čím dál častěji si právě v tomto světě uvědomujeme potřebu blízkého tvora a tím je právě ten nějaký domácí mazlíček.Vzájemnost působení zvířete a jeho teraupetický význam se neustále potvrzuje. V psychiatrických léčebnách,u nemocných dětí ,seniorů působí přítomnost třeba kočky blahodárně a proto by měla felinoterapie, canisterapie vedle ostatních patřit do častěji používaných forem.
Buldozer (Pá, 11. 4. 2008 - 16:04)

asi by pro alergiky byl dobrý slon, nemá žádnou srst, asi by byl jen problém vynášet jeho bobky a čistit mu WC, jinak to nemá chybu
Iva (Po, 20. 7. 2009 - 22:07)
Ten článek postrádá jakoukoliv vypovídací hodnotu, jelikož chybí zásadní udaje - skupina 500 dětí - jakého věku? Ve věku od 0-18, nebo od 5 let například? Je vhodné miminko vystavovat zvířecím alergenům, když v té době je tato zátěž příliš velká a zvířecí alergeny patří k nejsilnějším?
Lukáš Chládek (St, 5. 9. 2018 - 12:09)
No, opatrne.. Pokud je rozvinuta alergie, tak samozrejme kontakt se zviraty ji nijak nesnizuje ani neoslabuje. Naopak, alergik se bude dusit a podobne.. Tehdy lze pouze poridit bezsrste zvire.. Podrobne jsme moznosti sepsali na blogu zde - https://www.slimming.cz/alergie-na-zvirata/
Reklama