Reklama

Dětská chodítka nejsou pro děti bezpečná

Americká akademie pediatrů vyzvala k zákazu dětských chodítek. Podle dětských lékařů je toto zařízení na kolečkách nebezpečné a je příčinou mnoha úrazů. Učení chůzi prý navíc nijak neurychluje a brání naopak jiným, pro vývoj důležitým pohybovým aktivitám malých dětí.

Doktor Gary Smith, který se zabývá výzkumem úrazů, nedoporučuje používat chodítka, ani když jsou přitom děti pod dozorem. 78 procent úrazů se prý stalo v době, kdy na dítě někdo dohlížel. Upozornil, že rozjeté chodítko se může pohybovat rychlostí vyšší než metr za vteřinu. Navíc se prý nepotvrdilo, že by děti z rodin využívajících tuto pomůcku chodily dřív než ostatní. Naopak se prý později naučí sedět a lézt.

Budou-li rodiče na výrobě a užívání chodítek trvat, měla by mít pomůcka brzdící mechanismus, který jí zabrání sjet po schodech, nebo být širší než obvyklé dveře (91 centimetrů).Není totiž výjimkou, že se s ním děti zřítí ze schodů nebo projedou dveřmi. Další naebezpečí hrozí např. když dítě v rozjetém zařízení narazí do stolu a zvrhne na sebe něco horkého.

Zdroj: ČTK

Reklama
Reklama

Komentáře

Ilona (Po, 6. 3. 2006 - 15:03)
Nevím, ale zdá se mi to trošku přehnané, dítě se v chodítku, alespoň na chvilku zabaví a žena si tak může udělat nějakou práci doma, ale souhlasím s tím, že by nějaká ta zvýšená bezpečnost proti pádu ze schodů nebo i ta šíře nebyla na škodu.I když si myslím, že spousta úrazů jsou především nepozorností rodičů.Jinak se mi zdá chodítko pořád bezpečnější než když dítě nekontrolovatelně leze (chodí)po celém bytě a šáhá na vše dostupné popř. může spadnout na roh nějakého nábytku atd., takže dle mého názoru je chodítko bezpečnější.
Petra (St, 7. 2. 2007 - 15:02)
Spadnout ze schodů nebo na sebe převrhnout něco horkého,může dítě i bez chodítka.Krom toho ,já jsem svého staršího syna dávala do chodítka v době kdy už lezl i seděl.A netrávil tam většinu dne ,ale jen vždycky chvilku a pak zas ven.Byl tam spokojený,líbilo se mu,že za mnou může "utíkat" .Byla to taková hra,takže si myslim,že je to spíš na rodičích než na chodítku.Chodítko neni chůva!!
Olive (St, 25. 4. 2007 - 21:04)
Nejde tady vůbec o úrazy v chodítku, ale o to, že chodítko je nepřirozený způsob, jak se má dítě naučit chodit. Ničíte tak normální vývoj kyčelních kloubů, celé postavení těla a tvar páteře.. podívejte se někdy na vaše děti jak v chodítku "visí". Místo aby se jim utvářely důležité svaly pro vzpřímený postoj přirozenou cestou, ničí se v chodítku.. Až budou trpět skoliozou, zvětšenou kyfozou a lordozou, poděkují vám.. chodítka bych okamžitě zrušila.
Tomáš (St, 25. 4. 2007 - 22:04)
Ještě aby nebyly chodítka super, když je to americký vynález, že:) Já bych si do toho dítě nedal ani za trest, není nad to vodit ho za ručičku, pokud se něčí manželka bude chtít flákat, má si pořídit chůvu.
stepa (So, 12. 5. 2007 - 09:05)
Take si myslim ze je choditko dobry pomocnik,mam dvojcata a pokud nechci aby jeden plakal a druhemu se venovala muzu s choditkem dovadet s obema prcky.Nejsou v nem stale takze v tom problem nevidim
Lucka (So, 12. 5. 2007 - 22:05)
tak teď jsem z toho docela zaražená...Tomáši,máš zajímavý způsob komunikace,až budeš celodenně s dítětem doma,rád ho někam na chvilku "odložíš" a půjdeš se třeba jen osprchovat..My jsme na chodítkách vyrostli,vyrůstají na tom i jiné děti a připadá mě to docela přirozené..To zase jen v jůůůesej na něco přišli :o((
Jana (Čt, 13. 12. 2007 - 11:12)
Tomáši,jsi vůl!!!Jak můžeš říkat něco o flákání.Vůbec nemáš ponětí o čem mluvíš.Chudák tvoje manželka i dítě.
Gabriela (Čt, 13. 12. 2007 - 11:12)
Já o koupi chodítka také uvažuji.Důkladně jsem si prostudovala všechny pro a proti a zatím pro mne vyhrává koupě.Nejvíc mne k tomu přivedl fakt,že se syn staví k nábytku a pomalu začíná kolem něj i pochodovat.Jenže zatím má slabé nožičky a tak to kolikrát neustojí a spadne jako placka dozadu a narazí si hlavičku.Tak než takové pády,tak to raději příjemnou hru v chodítku.A snad každá maminka mi dá za pravdu,že uhlídat dítě před těmito pády nelze.Jasně že se dítěti věnuji jak to jen jde a chození cvičíme a hrajeme si,ale někdy přece musím dítě pustit a podat si třeba kapesník.Nejde, abych ho držela po celý den za ruku a dítě chce být stále s vámi a tak za vámi pochoduje, otáčí se a je u toho neskutečně rychlé a tak je hned na zemi.V chodítku je to bezpečnější,ne?
Jana (Čt, 13. 12. 2007 - 11:12)
Mám připomínku k Olive.Dítě by v chodítku viset nemělo, proto je důležité,jak se chodítko nastaví.
Verča (Čt, 13. 12. 2007 - 14:12)
Myslela jsem, že chodítka už se ani nevyrábějí. Chodítka a lentilky jsou podle mě ty nejhorší věci, které dospělí pro děti vymysleli. Já bych preferovala dětskou ohrádku.
Evik (St, 19. 3. 2008 - 19:03)
Já taky přemýšlím nad koupí,takže zvažuju pro a proti..a chci ho kvůli tomu,že malému musím pořád měnit aktivity např.ohrádka,zem,židlička na krmení..všude se mu líbí chvilku a teď se samozřejmně staví a pořád po mě šplhá,takže mi to připadá dobrý nápad a kromě toho tam nebude pořád.Mimochodem my jsme v tom byly taky
klara (Út, 22. 4. 2008 - 16:04)
Já jsem jasně pro, méme doma 9ti letou holčinu a ta v chodítku byla a žádnou vadu páteře,chůze a jiné nemá teď máme 6ti měsíční mimčo a až přijde čas chodítko budeme používat taky.
Gaba (Ne, 25. 5. 2008 - 21:05)
Všem příznivcům chodítka bych přála vidět moji mamku, fyzioterapeuti ji v 50letech napravují záda špatný návyk z dětství..
Jana (So, 31. 5. 2008 - 11:05)
Chodítka jsme měli i my, a nepřijde mi,že by jsme měli nějaké problémy...takže našemu 8mi měsíčnímu synkovi,který už se staví,taky chodítko seženeme..byl v něm chvilku u mé mamky a běhal v něm jak myška :-) takže jsem PRO :-)
Lenka (Po, 2. 6. 2008 - 08:06)
To, že zrovna vy jste neměla žádný problém neznamená, že vaše dítě ho mít nebude. Každý kuřák taky nedostane rakovinu. Ještě jsem nečetla pozitivní článek ze strany odborníků, to mi stačí k tomu, že svoje dítě bych do chodítka nikdy nedala! Pár skvělých zážitků a zkušeností od maminek mi opravdu nestačí k tomu abych dětem dobrovolně ničila zdraví!
jitka (Út, 17. 6. 2008 - 18:06)
mám 2 kluky oba chodítka používali, žádné zdravotní problémy nemají. Starší (dnes 17) začal choditv 10,5 měsících a mladší(8)ještě dřív v 9,5. Můj názor je,že jim to neublížilo (samozřejmě tam nesmí být celý den) a mně pomohlo. Aspoň nemám problémy se zádama.
Lenka (Po, 30. 6. 2008 - 14:06)
Taky jsem dlouho přemýšlela o chodítku a nechtělo se mi do něj,ale myslím že ta chvilka denně malé neublíží a to že má někdo v 50-ti letech špatný záda,je dané věkem,konstitucí těla,tím jakou práci člověk dělá atd...rozhodně to není z chodítka.
Andrea (Čt, 17. 7. 2008 - 20:07)
Chodítko jsme nechtěli, ale když manžel začal pracovat přes týden pryč a já jsme nemohla jít ani do sprchy tak jsme si ho půjčili.Malá je vněm jen chvilku denně a je spokojená a já můžu sklidem nachystat jídlo a né ji chytat u sedačky jak se staví.já jako dítě jsem v chodítku nebyla a mám takové problémy se zádama, že bych to nikomu nepřála.Neteř také ne a má vysokou skoliozu zad.
Jirka (St, 20. 8. 2008 - 21:08)
Když jsme dali poprvé syna na 8-mi měsících do chdítka, nevěděl co má dělat. Během několika dnů se naučil chodtko ovládat a žena si to nemohla vynachválit. Nikdy neměl v chodítku žádný úraz. Dnes mu je 29 let a potíže se zády nemá.
Radka (Ne, 24. 8. 2008 - 10:08)
Také jsem nebyla chodítku nakloněna, ale má velmi čilá dcerka mi nedovolovala se ani obléci, takže jsem zvesela chodila, třeba i do oběda, v pyžamu, neučesaná a připadala jsem si jako člověk z jiného světa. Nyní využívám chodítko na nutné situace a dokonce se stačím vysprchovat, obléknout a hned s lepší náladou se věnuji své milované dceři. Vypadá to Lenko, že dle Vaší velmi negativní reakce, ze které čiší zloba ;-) (nebo se mi to jen zdá?)jsou veškeré zdravotní problémy, problémy chodítek ;-)A co psychicky rozhozená máma, jakým je v tu chvíli přínosem pro dítě? Nebo je lepší mít vedle sebe spokojenou mámu, která se poté může plně a s radostí věnovat dítěti?
Soňa (Ne, 24. 8. 2008 - 16:08)
Myslím, že chodítko si pořídí hlavně žena sobě z pohodlnosti, nechce se ji dítko hlídat, hup strčí ho do chodítka.

Chodítko jsem neměla, na žádné dítko, nebylo proč ho mít!!

K čemu vlastně je??

Ze zdrv. hlediska je absolutně nevhodné.

Radši koupit ohrádku, jak tu někdo napsal.

Sestra chodítko používala na jedno dítě, a následky zatím nemá., doufám, že ani mít nebude.

Ale znám sousedky, které do toho dítě strčí klidně i na 1hod, jen aby měly klid, že??
VERONIKA (Po, 15. 9. 2008 - 16:09)
mám 3 letého syna,kterého jsem měla v chodítku od 7 měsíce a žádné problémy nemáme nyní mám 5 měsíční dceru a také už scháním chodítko.myslím si, že kdyř dítko není v chodítku celý den nemůže to nijak ublížit.Paní sona má asi dobrou chůvu doma!Manžel je přes týden pryč a fakt nevim jak bych to bez chodítka zvládla.
Hanka (St, 1. 10. 2008 - 11:10)
Dobrý den, mám dvě děti. První byl nedonošený chlapeček, takže o chodítku nemohla být ani řeč. Teď máme krásnou zdravou holčičku a opravdu nevím jak jsem to s malým dělala protože mamá má 7měsíců a 9 kilo. Za celý den co ji nosím jsem tak unavená, že jsem se rozhodla pro chodítko. A po tomto víkendu kdy manžel hlídal je chodítko i objednané. Je fakt,že já jako malá jsem v chodítku bývala a zatím žádne problémy nemám( pokud celý den nenosím 9 kilo navíc).
Marie (Čt, 11. 12. 2008 - 09:12)
Mám tři dospělé děti. U všech třech jsem měla chodítko. Nejstaršímu synovi je již 28 let, takže tato praktika je již letitá. Používala jsem i hopsadlo. U mých děti byly tyto pomůcky velmi oblíbené. Naopak nechtěly trávit čas v ohrádce. A tady musím reagovat na paní Soňu. Chodítko jsem neměla pro moje pohodlí. Vždy jsem byla s dětmi a pozorovala je, jak je to baví. Byly nadšené. Naopak, když jsem je dala na chvíli do ohrádky nebo postýlky, tak se jim to nelíbilo. Proto jsem toto volila velmi málo.
Myslím si , že ani jedno není z pohodlí matky, vždyť dítěti se musí matka věnovat a být ve střehu, ať je v chodítku nebo v ohrádce.
Paní Soňo, máte děti?
iris (Út, 10. 3. 2009 - 10:03)
me prvni ditko melo problemy po choditku, druhe ho vubec nemelo a je zdrave a vic sem si ho uzila, cekam treti a nad choditkem vubec neuvazuju, zavrhuju ho, ani ja jsem v choditku nebyla, myslim si ze jsme tu od toho aby sme si hezky uzili to co jsme chteli a udelali si to, ale kazdy mame svuj nazor tze asi tak nejak papa
Dari (Po, 4. 5. 2009 - 17:05)
Reakce na pani Sonu!!!
Nevim co to tady melete za blbosti! To same muze rict nekdo o ohradce, ze je tam davate deti jen z pohodlonosti! K nicemu je spousta veci! A choditko je nahodou super, prcci si tam objevuji mnoho pro ne zajimavych veci! V ohradce jsou jak opice v kleci!
Dari (Po, 4. 5. 2009 - 17:05)
Reakce na pani Sonu!!!
Nevim co to tady melete za blbosti! To same muze rict nekdo o ohradce, ze je tam davate deti jen z pohodlonosti! K nicemu je spousta veci! A choditko je nahodou super, prcci si tam objevuji mnoho pro ne zajimavych veci! V ohradce jsou jak opice v kleci!
Michaela (Pá, 1. 1. 2010 - 18:01)
My máme doma čtyř měsíčního chlapečka, a do chodítka bych ho v životě nedala, když jsem hledala názory odborníků, nenašla jsem jedinný pozitivní. Známí říkají ať si to pořídíme že je to super věc, že se dítě zabaví atd. že oni a jejich děti to taky měli a jsou zdraví, ale kolik lidí, dnes dospělých, trpí na bolesti zad, skoliózy atd...Známá mi nedávno vykládala jak jejich vnučka lítala v chodítku,a ani nelozila, což je důležitá část ve vývoji dětí. Podle mě to je jen pohodlnost maminek. Já bych si to na triko nevzala, aby potom mé dítě mělo problémy. A velice mě tady zaráží příspěvek jedné maminky, která píše že dítě strčí do chodítka a jde se osprchovat, v chodítku a ještě bez dozoru...raději nebudu komentovat.
Hana (Čt, 21. 1. 2010 - 12:01)
Ještě aby nebyly chodítka...ty jsi dobrý idiot
Hana (Čt, 21. 1. 2010 - 12:01)
Myslím, že chodítko si pořídí...Soňo ty jsi tež pěkná kráva
ŠÁRKA (Ne, 7. 3. 2010 - 14:03)
Ještě aby nebyly chodítka...tak já si myslím že to není určitě o flákání ale o tom že maminka si musí taky udělat nějakou práci doma a když máte celý den miminko tahat v náručí je to celkem síla.Věčinou se tam miminám líbí a sou tam spokojené.Já tam malou dávám behem dne několikrát na chvílu aby se zabavila je to taková forma hry.Protožě někdy už se nechce ani chovat a chce na nožičky.Takže dle mého názoru to je na rodičích ale nemyslím že flákání maminek to rozhodně néééé.
Lenka - lenkas… (Út, 9. 3. 2010 - 20:03)
Chodítka jako denní zábavu nedoporučuji. Ale na chvilku tam dítě dát není zas až špatné.
Zuza (Út, 16. 3. 2010 - 07:03)
Tomáši-vyměníme si jeden...Plně souhlasím s mladoumaminkou. Né dceři je 12 let a žádnou újmu z chodítka nemá, bylo pro mne velkým pomocníkem, když jsem se musela postarat o svého prvního muže, který si také myslel jako Tomáš, že mateřská je dovolená.
Pavlína (Út, 16. 3. 2010 - 12:03)
Nejde tady vůbec o úrazy v...musím podotknout že v chodítku jsme vyrostli všichni a moje 2 děti také a bez nějakých vad takže s vámi moc nesouhlasím
Pavlína (Út, 16. 3. 2010 - 12:03)
Ještě aby nebyly chodítka...Vy jste s dítětem doma nebo manželka????Pokud je doma manželka tak nevíte co to je být 24 hodin v pozoru,zkuste si to na týden a potom něco říkejte
Michaela Z (Ne, 6. 6. 2010 - 12:06)
Mám tříletého syna a dvojčátka kterým je 8 měsíců. Chodítka jim koupím, jinak bych nemohla ani uvařit. V Americe vždy přijdou na nějakou blbost. Pokud dítě sedí a má rovná záda, namyslím, že po sezení v chodítku se mu zničí. Chodítka se používali už i za mě a žádné problémy nemám.
Alex (So, 21. 8. 2010 - 20:08)
Já také měla obavy zda pořídit chodítko. Náš osmiměsíční chlapeček je velice živý a co ho nejvíc baví je ťapkat. Vodím ho za ruce (což mi taky nepřipadá dvakrát dobré, nic se nemá přehánět).Chodítko jsem pořídila kvůli němu, ne kvůli sobě abych si ulevila. U známých jsme ho do chodítka na chvilku dali a on byl nadšený. Vývojově odpovídá - sedá, stoupá, posunuje se kolem ohrádky, leze...podle neurologa je zdravý. Takže mu dopřeju dvakrát denně chvíli v chodítku pro spestření. Stejně ho hlídám i tak. Našlapuje pěkně na šlapky, v chodítku nevisí, má je nastavené tak, aby dobře dosáhl na zem. Spíš mu pomáhá držet rovnováhu tím jak se přidržuje za boky a taky větší pocit jistoty že nespadne. No, chápu obavy rodičů. Taky jsem do toho šla nejistá, ale fakt, že naprosto všichni v naší rodině jsme vyrostli v chodítku (a rodinu máme do všech stran velikou) a nikdo nemá problémy se zády....tak věřím tomu, že malému neubližuju. Že mu dopřeju trošku toho svobodného pohybu po kterém tak touží. A hlavně jde o to, zda v tom chodítku dítě nechávají maminky pár minut, nebo jestli je tam opravdu spíš "odloží" a nahrazují tím jiné činnosti s dítětem důležité pro vývoj.
Denisa (Út, 24. 8. 2010 - 11:08)
My jsem taky vyrustali s chodítkem a jací jsme zdraví, proč by nemohli i naše ratolesti!!! Jednoznačně chodítko ano!
Helena (Po, 3. 1. 2011 - 21:01)
Myslím, že chodítko si...Mam rocni holcicku,choditko jsem ji poridila z duvodu, ze jsem svobodna matka a je lepsi dat dite na chvili do choditka nez ho nechat se placat samotne bez dozoru.To bych se ani neumyla.i kdyz je dite v choditku stejne ho bez dozoru nechat nemuzete,tak nechapu nazor pani Soni asi vychovala spoutu deti i bez choditek......Nic se nema prehanet, ale muj nazor je na chvili dat ditko do choditka mu vubec neuskodi.
silvie (Pá, 6. 5. 2011 - 22:05)
... to je až neuvěřitelný, jak se dokážou lidi poštěkat kvůli blbým chodítkům :D
Já osobně radši dám na zkušenosti maminek a ne na nějaké přiblblé výzkumy. Vysvětlete mi, jak můžou odborníci zjistit, že dítě, který si občas dřepne v chodítku, chodí samostatně později, než kdyby v chodítku nedřepělo...
Ty debilní názory, jako že chodítka používají jen líný matky, komentovat nebudu. To, že se ničí dětem v chodítku záda, pravda být může, ale taky nemusí. Myslím, že převážná většina matek úmyslně a vědomě dětem záda nekurví.
A jestli má někdo v dospělosti problém se zády, tak je jednoduchý hodit to na chodítko...
lenule (Út, 10. 5. 2011 - 20:05)
Na chodítku vyrůstalo mnoho z nás.Můj syn na něm byl taky a jak krasne mu to tapka.A je pravda, že si ta matka může doma taky něco udělat, uklidit a pod.Je fakt dobrý když někdo svede všechno na chodítko.A nevím proč se teda říká mateřská dovolená.A takový nazory jakože se ženska fláka??Zkuste si to někdo vyměnit ze ženou která musí vařit, uklízet, prát stávat v noci k dětem když pláčou a pod.Zkuste si to někdo na týden.
Lenka (Po, 22. 8. 2011 - 10:08)
podle rehabilitačních lékařů se dítě NEMÁ dávat do chodítka a také se rozhodně NEMÁ vodit za ruce - oboje způsobuje změny na páteři a nepřirozené postavení kloubů.

pokud chcete pořídit chodítko, kupte takzvané "aktivní", což je vlastně jen vozíček, o který se dítě opírá - to je i dle rehabiliťáků ok!
riana (St, 19. 12. 2012 - 10:12)
to jsou nazory ze?chci mít klid dám dítě do chodítka :D to mluví samo za sebe netreba další komentář s lidma což stejne nejsou normální tak to já radši ten klid mít nebudu ...že vašemu dítěti je 10 nebo 3 roky a nema nic ze zadama ono neni vsem dnum konec !me se to projevilo ted ve 30 např !
Amanda (St, 3. 4. 2013 - 08:04)
No tak za mě chodítka nebyly a problém se zádama mám taky-takže bych to na chodítka nesváděla!!! Opravdu miluju ty,co se řídí názory druhých. Vždycky někdo přijde s něčím novým a hned se máme podle toho všichni řídit? Každá máma má snad svůj zdravý úsudek. Já jsem chodítko pořídila. Holku tam dám tak na 15 min denně,protože v tom je spokojená a já občas potřebuju přiložit do kamen atd...takže ať si každý říká co chce,ale jsou i jiné způsoby jak rodiče můžou dětem ničit záda-například neopatrným a neustálým "taháním" dětí atd...takže si nechte laskavě ty kecy že za vše může chodítko. Kdyby to byla taková katastrofa,tak se snad nevyrábějí!!! A pár minutek denně nikomu ublížit nemůže!
olga (Út, 28. 5. 2013 - 19:05)
... to je až...přesný !
Natalie (Po, 2. 6. 2014 - 11:06)
Ja mam rocni holcicku! Od pateho mesice byla v choditku, jelikoz se mi naucila sedet ve 4 mesicich a v choditku byla do cca 9 mesicu, pak uz se mi sama postavila na nozky, takze nejaky ty reci o tom, ze se pak dite nenauci chodit protoze se mu nebude z choditka chtit si muzou vsechny maminky strcit nekam. Kazdy z nas v choditku jiste vyrustal a problemy se zady? Nezlobte se na mne, ale svadet to na choditko, je proste trapny a ubohy,ale chapu, ze jsou mezi nami maminky co denne lezi v knizkach a internetu a ctou si jak spravne vychovavat dite. To je dle meho nazoru mnohem horsi, nez nejaky choditko. Pokud jste milujici matka, tak poznate co Vase dite potrebuje a nemusite na to mit knihu a internet, takze nejaky choditko radsi nekomentujte
jana (Pá, 6. 6. 2014 - 22:06)
Ja mam rocni holcicku! Od...souhlasim svami
Klára (Čt, 25. 1. 2018 - 17:01)
Chodítko jsme malému koupili k Vánocům a nemůžem si ho vynachválit. Konkrétně máme tohle - https://hrackyzadobrekacky.cz/detska-vozitka/detske-choditko-se-zvuky-waon . Podle mě je nebezpečné asi tak jako každá taková "hračka", je potřeba mít dítě pod dohledem. Tohle si navíc hezky vede před sebou a může někde zastavit, pohrát si, a pak jít zase dál. :)
antireklamka (Čt, 25. 1. 2018 - 17:01)
Drahá hračka, možná by se využila na letištní ploše. Pro byt zcela nevhodná.
Iva (Pá, 26. 1. 2018 - 07:01)
Měly jsme klasické chodítko a taky pospoužilo dobře.
Reklama