Reklama

Cvičíme s kojencem

V rámci zafixování podmíněných reflexů je možné již v I. fázi vývoje dítěte začít s pravidelným cvičením. Ideální doba je před ranní hygienou a večer před koupáním. Cvičíme pravidelně, ve stejnou dobu, v dobře vyvětrané místnosti s teplotou vzduchu 25 °C na přebalovací podložce, dítě je svlečené. Délka cvičení musí být úměrná momentální schopnosti dítěte, neměla by přesáhnout dobu 5 minut. Vodítkem je spokojenost dítěte a barva kůže

Popsaná cvičení jsou pouze základním námětem, nemusíme provádět všechna najednou. Začínáme postupně. Pokud dítě projevuje nelibost, zjemníme doteky a cvičení zkrátíme na půl minuty. Teprve až si dítě zvykne, zvyšujeme postupně dobu a přidáváme jednotlivé cviky.

Zdravé dítě má vnitřní potřebu hrát si, hýbat se. Cílem cvičení není učit ho dovednostem, ale zlepšit základy nervového systému. Pokud jsou podněty dobře zpracovány, ovlivní to nejen souhru pohybů, ale také sociální stabilitu.

Na konci I. fáze vývoje se chování miminka významně mění. Dává již jasně najevo, co se mu líbí a co se mu nelíbí, začíná se smát, má zájem o okolí, naslouchá a dívá se. Kontakt mezi dítětem a rodiči se prohlubuje. V tomto období již můžeme pozorovat rozdíl mezi dítětem, s nímž rodiče pravidelně cvičí a věnují se mu, a dítětem, jemuž je poskytována v tomto směru menší péče.

Masáž

Reklama

Dítěte se dotýkáme po celém těle jemnými vytíracími krouživými pohyby. Zvlášť se zaměříme na chodidla, dlaně a záda. Po celou dobu na dítě tiše promlouváme nebo mu zpíváme.
Cíl: Zvýšený přísun senzorických informací z kůže a ostatních smyslů (zrak, sluch, čich) do centrálního nervového systému.
Chyby: Rychlé pohyby, příliš velký tlak.

 

Protažení ručiček

Pasivně provádíme současně nebo střídavě kruhy, vzpažování a upažování paží.
Cíl: Zvýšený přísun senzorických informací ze svalů, kloubů a kůže do centrálního nervového systému.
Chyby: Rychlé pohyby.

 

 

 

Zdroj: Dolinková - Cvičíme s kojenci a batolaty, nakladatelství Portál

Reklama

Komentáře

Reklama