Reklama

Jak správně vybrat boty pro školáka

Vybrat správné boty školákovi neumí podle ortopeda Františka Picka řada rodičů. Chyba ve výběru bot poté končívá bolestmi a vážnými problémy, řekl  Picek ČTK a varoval před výběrem jen podle velikosti, vzhledu a ceny obuvi. Radí sledovat, zda podrážka je ohebná na správném místě, opatek vysoký a dlouhý a materiál prodyšný. Dětská bota má být co nejlehčí, jinak příliš zatěžuje nohu a dítě se rychle unaví.

    “Nošení špatných bot může dětem způsobit dlouhodobé problémy s pohybovým aparátem - zkrácenými Achillovkami, asymetrií nohou, později křivými koleny nebo dokonce problémy s páteří,“ upozornil Picek, který působí také jako sportovní traumatolog v pražském ORP centru.

Pro správný výběr jsou podle něj tři hlavní kritéria - podrážka musí být flexibilní, pružná a akorát měkká, aby se dobře ohýbala. Proto je potřeba botu před koupí zohýbat, nesmí se zlomit uprostřed, ale pružně ohnout v první třetině podrážky. “Pokud dítě nosí boty se špatnou podrážkou, vede to k neplynulému zatěžování nohy a přetěžování kloubů pod kotníky. Většinou to končí tím, že dítě šmajdá,“ řekl Picek.

Opatek, tedy část boty, která obtáčí patu a drží ji, by měl být vysoký a dlouhý. Pokud je vysoký, ale krátký, nemůže patu dobře držet. Když je naopak dlouhý, ale nízký, patu neobjímá, ta se pak v zadní části mačká a bortí.

Reklama

Materiál musí být prodyšný, protože dětem se potí nohy mnohem víc než dospělým. Nejvhodnější je kůže a pro letní období textil.

Skelet nohy se skládá z 21 kostí. Pokud dítě nosí těžké, tvrdé či naopak příliš měkké boty, problémy na sebe podle Picka nenechají dlouho čekat. Většinou začne šmajdat, boty má sešlapané na každé noze jinak, bolí ho nohy a paty. Pokud to rodiče neřeší, křiví špatné boty dítěti kolena, pánev se dostává do šikmého postavení, páteř se asymetricky zakřivuje a svalové úpony jsou přetěžovány. “Pak už má takový člověk chronické bolesti a opouští sportovní a jiné aktivity,“ dodal lékař.

Zdroj: ČTK

Reklama

Komentáře

RE (Čt, 6. 11. 2014 - 11:11)
VÍM ŽE TO SEM NEPATŘÍ ALE TO CO PÍŠE KNÍŽE KTERÍ ANI KNÍŽETEM NENÍ ON JE ADOPTOVANÝ, NEMŮŽE SKOUSNOUT ŽE SE, NESTAL PREZIDENTEM...NAŠTĚSTÍ. OD DOBY CO VLÁDLI S KALOUSKEM , TAK NADĚLALI TOLIK ŠKODY ŽE JEDINĚ POMŮŽOU PALICE A VYHNAT JE ZE STÁTU ABY TAKOVÍ PSYCHOPATI ODEŠLI JENOMŽE TO NESKONČILO PROTOŽE JSME POD SVĚTOVOU VLÁDOU A TO JE USA A EU. A FANDÍM PUTINOVI ABY JIM TO CELÉ PŘEKAZIL JINAK NÁS ČEKÁ ZKÁZA PLANETY PROTOŽE ONY ŘÍDÍ I POČASÍ. LIDI.. ZEMĚ MATIČKA NENI TAK HLOUPÁ ABY V LISTOPADU BYLO OSUMNÁCT STUNŮ. SNAD TOMU NEVĚŘÍTE MANIPULUJÍ I S POČASÍM.
Bota12 (So, 14. 2. 2015 - 15:02)
Ahoj,
obout děti do školy, je docela problém :-) dětem musí být boty nejen pohodlné, ale také se jim musí líbit. My čato vybíráme od značky Vans - jsou kvalitní a dá se dobře vybrat, dá se v nich i sportovat. Informace o nich můžete najít tady http://www.vansboty.cz
Reklama