Reklama

Povalováním na gauči trpí tělo i duch

Odpočinek je nezbytnou součastí života

Mary shrábla výhru, protože dosáhla nejvyššího skóre ze všech hráčů, kteří v Komunitním centru města Beachwood v severovýchodní části státu Ohio sehráli onu partii bridže. ?Bylo to terno,? říká s úsměvem, když vzpomíná na výhru, která činila šest a půl dolaru v mincích. Kvůli tomu ale Mary bridž nehraje. ?Bystří to mozek,? říká.
A to možná ani neslyšela o výzkumech z poslední doby, které potvrzují, že to tak opravdu je. Bridž, stejně jako jakákoli jiná sociální nebo intelektuální aktivita, skutečně bystří mozek ? a pomáhá i tělu.
Neurolog Robert Friedland z Lékařské fakulty americké univerzity Case Western Reserve uvádí: ?Roste počet studií, které podporují domněnku, že aktivní mysl lidem umožňuje zachovat si zdravý mozek a zdravé tělo. Mozek je jako jakýkoli jiný tělesný orgán. Stárne, ale když ho používáme, je zdravější a funguje lépe.?
Mozek, který pracuje, můžeme přirovnat ke špičkovému sportovci, který díky pravidelnému tréninku podává stále lepší výkon. A každá činnost, při které mozek používáme, napomáhá tomu, aby fungoval ještě lépe. Doktor Friedland doporučuje:
?Učte se hrát na nějaký hudební nástroj, jděte na přednášku o Shakespearovi, studujte portugalštinu.? Mary a její přátelé by se tedy měli držet svých karet.

Badatelé sledovali po dobu sedmi let téměř dva tisíce osob ve věku pětašedesát let a více. U těch, kteří trávili volný čas činnostmi, při nichž je nutné aktivně používat mozek ? například četbou, nějakou hrou nebo jen povídáním s přáteli ? pokleslo riziko Alzheimerovy choroby o 38 %. Naopak čím více času lidé trávili v nečinnosti ? například polehávaním na gauči ? tím pomalejší byly jejich mozkové odezvy a tím oslabenější měli imunitní systém. (Columbia University, 2003)

Zdroj: Niven David - Tajemství pohody a zdraví, nakladatelství Portál

Reklama
Reklama

Komentáře

Návštěvník (Ne, 3. 5. 2009 - 08:05)
Práce maséra
Pro mě je práce maséra poslání. Myslím si, že pro práci maséra musí mít člověk talent, masáž není jen několik málo tahů, které se naučíme v některém z masérských kurzů. To bohužel nestačí ani na nějakou relaxační masáž v soukromí. Často se setkávám s lidmi, kteří o sobě řeknou, že umí masírovat a chrlí na vás všechny super moderní a nesmyslné techniky, pomocí různých kamenů, přístrojů a jiných vymožeností, jak jinak, než stoprocentně podloženo východní filozofií a doloženo třiceti diplomy z dvou denních kurzů, které pořádají možná stejní odborníci, jako ti kteří se diplomy honosí. To ale nejsou maséři, to jsou obchodníci. Když se konečně dostanete k tomu, že na vás dotyčný položí ruce, zjistíte, že vám mnohé doteky připadají nepříjemné, zbytečné, některé vás bolí a přesto nevedou k odstranění vašich potíží.
Na druhou stranu, se setkáte s člověkem, který není masér a třeba jen z legrace vám položí ruce na ramena a vy ucítíte příjemnou úlevu a uvolnění. To je u mě talent! To teplo z dlaní, upřímný cit, snaha vám pomoci. To se nedá naučit. Nejsou svaté ruce, co se modlí, ale ty, co pomáhají. Mám skvělou zkušenost s tím, když mě moje osmiletá dcera natře za krkem, při hře na masérku. Je to tam! Mám ještě dvě dcerky a ty mají prostě talent na jiné věci.
A když takto talentovaný člověk, jde do kurzu a jde tam, protože má chuť se něco naučit a ne proto, že ho tam poslali na rekvalifikaci z pracovního úřadu, máme velkou šanci že se potkáme s dobrým odborníkem.
Masáž je prostě umělecké dílo, balet rukou, doteky sochaře, podepřené o talent, vědomosti a dlouholeté zkušenosti. Je to také kus psychologie, naše doteky vstupují do prostoru soukromý našich zákazníků. Masér těžko pomůže někomu, kdo je svázaný vlastním mindrákem a stydí se za své tělo.
Náš úkol není je přesvědčit o tom, že jsou všichni dokonalí ani o čemkoli jiném. Masér musí vědět, cítit a vážit si lidského stvoření. Za každou vráskou, jizvou a jinou nedokonalostí nevidím něco odporného, ani odpudivého. Každé tělo vypráví svůj příběh i to naše.


MASÉR JAN KOHOUT
Narozen 10.9. 1968 v Brně
Od svých osmnácti let se věnuje studiu manuální léčby. Za šestnáct let své praxe, dosáhnul vynikajících výsledků v oblasti současných i alternativních přístupů léčby pohybového aparátu. Vytvořil vlastní postupy při léčbě. Do dnešní doby léčil více jak 60 000 pacientů. V současné době pracuje v brněnských lázních na ulici Kopečná.
K jeho zákazníkům patří mnoho významných osobností jako například:

Pan režisér Rudolf Chudoba ( např.Manéž Boleslava Polívky)

RUDOLF CHUDOBA (1948, Československo)
Od roku 1957 žije v Brně. Vystudoval pražskou FAMU. Jako nezávislý scenárista a režisér dokumentárních filmů zaměřených zvláště na hudební tematiku spolupracuje s Českou televizí, hudebními archívy a společnostmi. Nositel ceny Pierot za rok 1995 a 1999, kterou uděluje FITES.



Jurij Gorbunov Cena Thálie 2005

Národní divadlo Brno
prof. RNDr. Dalibor Povolný, CSc., univerzitní profesor biologie







Pan Dušan Tomek přední český léčitel akupunkturista






MUDr. Umlauf, CSc. primář odb. ambulance pro akupunktůru a přidružené obory.
Bohužel nejlepší akupunkturista, který žil v Brně byl primář bývalého oddělení akupunktury, nyní je to oddělení léčby bolesti ve Fakultní nemocnici v Brně - Bohunicích MUDr. Umlauf, který již zemřel. Nyní na oddělení léčby bolesti působí MUDr. Haklová, která se rovněž akupunkturou zabývá.
Jirka (St, 13. 1. 2010 - 22:01)
Radši poctivě masíruj,místo dávání odkazů kam to jen jde.Dobrý masér nepotřebuje reklamu,lidé si ho najdou.
Zatím (Čt, 14. 1. 2010 - 07:01)
jsi nám předvedl pouze masáž mozků.
Daniel (Čt, 14. 1. 2010 - 10:01)
Práce maséra
Pro mě je...Dobré zboží se chválí samo. Samochvála smrdí.
Daniel (Čt, 8. 12. 2011 - 02:12)
Asi jsem se na stará kolen. zbláznil. Již delší dobu mne přitahovaly el. klávesové nástroje až jsem si je ve svých 53 letech koupil s tím, že bych se na ně chtěl naučit (pro vlastní potřebu) hrát. Doposud jsem však v životě nikdy na žádný hudební nástroj nehrál a dokonce si už z doby školní hudebí výchovy nepamatuji ani noty. Může se mi to podařit nebo jsem jen pošetilý stařík? Má s něčím takovým někdo vlastní zkušenost? Prosím, poraďte mi, jak na to. Děkuji.
Reklama