Reklama

Někteří žalobci byli pasivní v kauzách psychicky nemocných

Čtyři ze 14 okresních státních zastupitelství, která mají ve své působnosti psychiatrické léčebny v ČR, byly nedůsledné při jednáních o pacientech, u nichž byla ochranná ústavní léčba nahrazena pouhou ambulantní. Zjistil to nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman.

Novinářům  řekl, že nechal na všech 14 zastupitelstvích zkontrolovat spisy 936 pacientů, čímž byly prověřeny všechny případy návrhů zrušení ústavní léčby v ČR za poslední tři roky.

Zeman tak učinil v souvislosti s útokem psychicky nemocné ženy ve Žďáru nad Sázavou, při němž v říjnu zemřel šestnáctiletý chlapec. Pobodala jej šestadvacetiletá žena, která se léčila s psychickými problémy v opavské psychiatrické léčebně. Měla původně nařízenu ochrannou ústavní léčbu, čímž byla izolována od veřejnosti. V březnu jí ale soud tento režim změnil na ambulantní léčbu; byla tedy propuštěna a k lékaři docházela na kontroly. Půl roku po změně formy léčby zaútočila. Zemanova prověrka zjistila, že Okresní státní zastupitelství v Opavě patří k těm čtyřem zastupitelstvím, které byly v této oblasti málo aktivní.

Změna léčby nastává u pacienta na návrh léčebny, který schvaluje soud. Zeman zdůraznil, že žádný z jeho podřízených při projednávání změny ústavní léčby na ambulantní neporušil zákon. Zdůraznil však, že jsou velké rozdíly v tom, jak žalobci tyto případy řeší. Za “fatální selhání“ považuje, když si žalobce předem nevyžádá spis pacienta, neseznámí se s případem, není u soudu a neklade otázky, jimiž by zjistil, zda pacient nebude po případném schválení ambulantní léčby nebezpečný.

“I takovéto případy se staly. Nestačí jen spolehnout se na návrh léčebny, státní zástupce musí být ve věci aktivní,“ řekl ČTK. Zdůraznil, že ze 14 kontrolovaných okresních státních zastupitelství jsou žalobci pěti z nich naopak velmi aktivní. Před jednáním soudu podrobně vyhodnocují podklady k případu.

Reklama

Kontrola je podle něj počátkem systémových změn, které bude nutné přijmout. Bude nutné vydat metodický pokyn žalobcům, jak mají v případě rušení ústavní léčby postupovat, státní zástupce proškolit a více na tyto kauzy dohlížet. Zeman má v plánu o těchto změnách jednat s ministerstvem spravedlnosti.

“Přestože se zjistily případy, kdy měli být státní zástupci aktivnější, máme i případy, kdy se zásadně postavili proti povolení ambulantní léčby a uspěli,“ dodal Zeman. Zdůraznil, že kontrolu v kauze zavražděného chlapce ze Žďáru na státním zastupitelství v Opavě nařídil tři dny po útoku ženy.

Útočnice byla zadržena přímo ve škole. Zranila i dvě studentky a policejního vyjednavače. Hrozí jí 15 až 20 let vězení.
    Vladimír Klepáč

Reklama

Komentáře

Reklama