První pomoc při bolestech hlavy – cvik na protažení šíje a páteře

Krční páteř je jednou z nejvíce namáhaných, a tedy zranitelných a problematických částí lidského těla. K nepříjemným důsledkům blokád kloubního spojení mezi prvním krčním obratlem a lebkou patří mimo bolesti hlavy nebo migrény i hučení v uších či pohybující se světélka v zorném poli.

 

Stejné symptomy mohou ukazovat také na přetížení žvýkacích svalů nebo blokádu čelistního kloubu, a to hned z několika příčin – pokud člověk příliš skřípe a cvaká zuby, trpí na záněty středního ucha, má problémy s osmičkami, špatný skus nebo častý stres.

„Zatínání zubů a svalů hlavy je při stresu příznačné. Jelikož naše tělo reaguje velice komplexně přes svalové smyčky, často nacházíme společně s blokádou čelistního kloubu také blokádu v horní krční páteři ve skloubení mezi lebkou a prvním krčním obratlem. Ty jsou skoro vždy spojeny s přetěžováním povrchových zdvihačů hlavy, například při práci na počítači. Vedle samotného napětí žvýkacích svalů nacházíme také napětí povrchových svalů krční páteře a podobně. Tím se jen dokazuje, jak velice je náš pohybový aparát propojen a že pro úspěšnou terapii je vždy nutné vedle samotného ohniska bolesti řešit i na první pohled vzdálené poruchy, jelikož i ty mohou být spouštěčem,“ popisuje hlavní fyzioterapeutka FYZIOkliniky Iva Bílková.

První pomoc při bolestech hlavy – cvik na protažení šíje a páteře
Vsedě si pod levou hýždi vsuňte levou ruku dlaní dolů. Pravou ruku přiložte na hlavu nad levé ucho a ukloňte hlavu doprava. Při nádechu směřujte očima doleva nahoru, při výdechu doprava dolů. Sklopte hlavu obličejem dolů a opět s nádechem stočte zrak doleva nahoru, s výdechem doprava dolů. Vraťte se do vzpřímeného sedu a opakujte na druhou stranu.

Autor: MK

 

 

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (6)

 • Obrázek uživatele Bronislava
  Bronislava (anonym)

  nepomuže. Jedine co mně na to pomohlo byl puurex. Beru ho i při bolestech hlavy

  Lis 03, 2019
 • Obrázek uživatele Vanda Janda
  Vanda Janda (anonym)

  myslíš si, že ho mužu užívat i při jiných bolestech, třeba záda, zuby?

  Lis 26, 2019
 • Obrázek uživatele Katty
  Katty (anonym)

  Mně pomáhá konopná mast a před tím teplá vana

  Lis 26, 2019
 • Obrázek uživatele marie
  marie (anonym)

  Děkuji,dočetla jsem se hodně zajímavých věcí,říká se,vše pochází od hlavy,t.zn.od mozku?Víra tvá tě uzdravila,je staré pořekadloa jistě i pravda,hodně víry,lásky,zdraví v roce 2O2O

  Led 11, 2020
 • Obrázek uživatele Ornella
  Ornella (anonym)

  Bohužel vyzkoušela jsem a minimální efekr

  Led 11, 2020
 • Obrázek uživatele PETR
  PETR (anonym)

  AHOJ,NO JÁ PŘIBOLESTECH,HLAVY,ŠIJE,ŽALUDKU,AJINÝCH BOLESTECH NE DÁM DOPUSTIT NA RADU MÉHO KAMARÁDA KTERÝ MĚ ŘEKL ABYCH SI SUNDAL PONOŽKU,ŽE NĚCO SKUSÍ A ZAČAL MĚ ŠIMRAT NA CHODIDLE A OD TÉ DOBY MÁM POKOJ.NEVÍM,CO JE ÚNAVA,BOLEST.JESTLI MÁTE ZÁJEM JEŠTĚ NĚCO ŘÍCT TAK VOLEJTE:737970226.I VÁM ŘEKNU JEHO TEL.

  Bře 16, 2020

Přidat komentář

Reklama

Reklama