Proč cvičit strečing ?

Strečing (stretching) je anglické slovo. Znamená natahování, roztahování, ale v současnosti jím celý svět označuje především speciální cvičení na protažení zkrácených svalů, zvětšení pohyblivosti a ohybnosti těla. Strečing je stejně důležitý pro rekreační sportovce, vrcholové sportovce i lidi s malou pohybovou aktivitou z následujících důvodů:

1. Strečing představuje účinnou preventivní ochranu proti poranění oporového a pohybového aparátu při běhu, jiných aerobních aktivitách a rekreačním sportování obecně. Strečingem před a po vykonávané činnosti se dá předejít množství bolestí a těžkostí namáhaných svalových skupin.

2. Představuje účinný prostředek, jak snížit počet zranění ve vrcholovém a výkonnostním sportu. Zkrácené svalové skupiny vyvolávají totiž při zátěži nerovnoměrný tlak na pohyblivá spojení - meziobratlové ploténky, menisky v kolenách apod.

3. Má účinek i na samotnou kvalitu sportovního výkonu - ovlivňuje základní pohybové kvality - ohebnost, pohyblivost, rozsah pohybů a jejich rychlost.

4. Představuje účinnou přípravu na bezprostředně následující výkon. Je výbornou formou rozcvičení. Natahované svaly se zároveň trochu namáhají, pracují , prokrvují a zahřívají.

5. Strečing představuje pro všechny lidi vítanou a mimořádně účinnou zbraň proti zkracování svalů, proti všem bolestem všedního dne i předčasné stařecké motorice.

6. Strečingová cvičení mají potenciál kladně ovlivnit psychický stav cvičence. Každé psychické napětí je totiž provázeno zvýšeným tonem kosterního svalstva.

Strečing, tím že snižuje tonus a uvolňuje i ty posturální svaly, které byly předtím v chronickém napětí, zároveň způsobuje psychické uvolnění. Je proto užitečné zacvičit si pokud prožíváme nějaký stres.

7. Strečing též rozvíjí uvědomování vlastního těla.

8. Cvičení strečingu je příjemné a člověk se po něm cítí dobře.

Autor: mk

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související produkty na 001shop.cz: 
Zařazení na fórum: 

Komentáře (7)

 • Obrázek uživatele Jarmila
  Jarmila (anonym)

  Dospěla jsem ve svém hledání pomoci pro sebe(a možná i jiné lidi)až sem. Prosím o radu: je nějaká názorná literatura pro strečingová cvičení, popř. VHS kazety? Za odpověď děkuji.J.

  Říj 27, 2002
 • Obrázek uživatele Majo
  Majo (anonym)

  V poslednej dobe som si strecing dost oblubil.Cvicim strecing celeho tela kazdy den.Cvicim cele telo 4x do dna.Chcem sa opytat ci pri takom mnozstve mi moze skor uskodit?

  Bře 02, 2006
 • Obrázek uživatele miro
  miro (anonym)

  chcel by som sa spýtat, že už pomaly ma boli tenisovy laket a nepomahaju mi ani obstreky a začalo ma boliet rameno

  Feb 05, 2008
 • Obrázek uživatele Strečink jinak
  Strečink jinak (anonym)

  http://strecink.blogspot.com/2008/02/velk-sval-hov.html

  Feb 26, 2008
 • Obrázek uživatele JaroKBWX
  JaroKBWX (anonym)

  Strečing ti podµa mňa nemá dôvod ublížiť ja keď ma chytilo naťahovanie tak som tak tlačil šµachy až mi triaslo nohy a uz ako fajne teraz spravim roštep :D

  Srp 28, 2008
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Tenis je nezdravý!

  Bře 30, 2009

Přidat komentář

Reklama

Reklama