Reklama

Proč cvičit strečing ?

Strečing (stretching) je anglické slovo. Znamená natahování, roztahování, ale v současnosti jím celý svět označuje především speciální cvičení na protažení zkrácených svalů, zvětšení pohyblivosti a ohybnosti těla. Strečing je stejně důležitý pro rekreační sportovce, vrcholové sportovce i lidi s malou pohybovou aktivitou z následujících důvodů:

1. Strečing představuje účinnou preventivní ochranu proti poranění oporového a pohybového aparátu při běhu, jiných aerobních aktivitách a rekreačním sportování obecně. Strečingem před a po vykonávané činnosti se dá předejít množství bolestí a těžkostí namáhaných svalových skupin.

2. Představuje účinný prostředek, jak snížit počet zranění ve vrcholovém a výkonnostním sportu. Zkrácené svalové skupiny vyvolávají totiž při zátěži nerovnoměrný tlak na pohyblivá spojení - meziobratlové ploténky, menisky v kolenách apod.

3. Má účinek i na samotnou kvalitu sportovního výkonu - ovlivňuje základní pohybové kvality - ohebnost, pohyblivost, rozsah pohybů a jejich rychlost.

4. Představuje účinnou přípravu na bezprostředně následující výkon. Je výbornou formou rozcvičení. Natahované svaly se zároveň trochu namáhají, pracují , prokrvují a zahřívají.

Reklama

5. Strečing představuje pro všechny lidi vítanou a mimořádně účinnou zbraň proti zkracování svalů, proti všem bolestem všedního dne i předčasné stařecké motorice.

6. Strečingová cvičení mají potenciál kladně ovlivnit psychický stav cvičence. Každé psychické napětí je totiž provázeno zvýšeným tonem kosterního svalstva.

Strečing, tím že snižuje tonus a uvolňuje i ty posturální svaly, které byly předtím v chronickém napětí, zároveň způsobuje psychické uvolnění. Je proto užitečné zacvičit si pokud prožíváme nějaký stres.

7. Strečing též rozvíjí uvědomování vlastního těla.

8. Cvičení strečingu je příjemné a člověk se po něm cítí dobře.

Autor: mk

Reklama

Komentáře

Jarmila (Ne, 27. 10. 2002 - 15:10)
Dospěla jsem ve svém hledání pomoci pro sebe(a možná i jiné lidi)až sem. Prosím o radu: je nějaká názorná literatura pro strečingová cvičení, popř. VHS kazety? Za odpověď děkuji.J.
Majo (Čt, 2. 3. 2006 - 17:03)
V poslednej dobe som si strecing dost oblubil.Cvicim strecing celeho tela kazdy den.Cvicim cele telo 4x do dna.Chcem sa opytat ci pri takom mnozstve mi moze skor uskodit?
zuzzuz (Čt, 20. 4. 2006 - 04:04)
dfh
miro (Út, 5. 2. 2008 - 11:02)
chcel by som sa spýtat, že už pomaly ma boli tenisovy laket a nepomahaju mi ani obstreky a začalo ma boliet rameno
Strečink jinak (Út, 26. 2. 2008 - 14:02)
http://strecink.blogspot.com/2008/02/velk-sval-hov.html
JaroKBWX (Čt, 28. 8. 2008 - 12:08)
Strečing ti podµa mňa nemá dôvod ublížiť ja keď ma chytilo naťahovanie tak som tak tlačil šµachy až mi triaslo nohy a uz ako fajne teraz spravim roštep :D
Návštěvník (Po, 30. 3. 2009 - 19:03)
Tenis je nezdravý!
Reklama