Reklama

Příroda místo fitka

Potřebujete zhubnout nebo zlepšit svoji fyzickou kondici? Pak namísto do fitka zajděte cvičit do přírody. Nejenom, že ušetříte za permanentku, ale navíc svého cíle dosáhnete mnohem snáze.

Atleti ve starém Řecku necvičili nazí z důvodů exhibicionismu. Už tehdy si totiž lidé všimli, že sluneční záření (konkrétně jeho ultrafialová složka) výrazně zvyšuje výkonnost svalů, na něž dopadá.

Přirozené světlo však má i další příznivé účinky: Podstatně  zlepšuje přenos kyslíku krví, čímž napomáhá nejen zlepšení fyzické kondice, ale také zvyšuje příznivý dopad fyzické aktivity na stav srdečně cévního systému a výkonu mozku. Dále usnadňuje přeměnu krevního cukru na zásobní polysacharid glykogen, na jehož celkovém množství je závislá výkonnost ve vytrvalostních sportech. Rovněž podporuje vylučování škodlivin a zplodin metabolismu (například kyseliny mléčné), čímž urychluje regeneraci. Sportovci, kteří trénují převážně venku, navíc méně často trpí potížemi pohybového aparátu a dalšími zdravotními problémy.

A v neposlední řadě slunce pomáhá i při snižování váhy. Lidé, kteří často pobývají venku, totiž mají výrazně vyšší podíl svalové hmoty, i když se pohybu věnují jen minimálně. A protože svalová tkáň má i v klidu mnohem vyšší energetickou spotřebu než zbytek těla, daří se jim hubnout mnohem snáze.

K dosažení těchto účinku je ovšem potřeba sportovat venku bez brýlí (nejen slunečních, ale i dioptrických či kontaktních čoček), a zároveň nechat co největší plochu pokožky nezakrytou oděvem. Pokud to není možné (např. v zimě), volte raději přírodní materiály, které ve srovnání s umělými propouštějí větší procento slunečního záření.

Reklama

Autor: Peter Sale

Reklama

Komentáře

Honza (St, 19. 8. 2009 - 12:08)
To tehdy, bylo ještě slunce neškodné.
Al rošo (St, 19. 8. 2009 - 13:08)
Aha, tak už vím co dělají ti nahatí chlapi v lese co bčas potkávám :-DDDDDD
Vera (Po, 8. 2. 2010 - 23:02)
Aha, tak to si mám sundat čočky a pak to někde napálím do větve, která při mém špatném vidění nebude vidět :D... ach jo..
ytong (Pá, 12. 3. 2021 - 04:03)
jenže ve fitku,těžko šlápnete do hovna !
Hanka (Čt, 11. 3. 2021 - 20:03)
Pro mě je chůze do přírody, běh venku, lyžování.. a podobné outdoorové sporty jako nejlepší antidepresivum. Z kupovaných léků dám vždy přednost těm s přírodním složením.
Reklama