Příroda místo fitka

Potřebujete zhubnout nebo zlepšit svoji fyzickou kondici? Pak namísto do fitka zajděte cvičit do přírody. Nejenom, že ušetříte za permanentku, ale navíc svého cíle dosáhnete mnohem snáze.

Atleti ve starém Řecku necvičili nazí z důvodů exhibicionismu. Už tehdy si totiž lidé všimli, že sluneční záření (konkrétně jeho ultrafialová složka) výrazně zvyšuje výkonnost svalů, na něž dopadá.

Přirozené světlo však má i další příznivé účinky: Podstatně  zlepšuje přenos kyslíku krví, čímž napomáhá nejen zlepšení fyzické kondice, ale také zvyšuje příznivý dopad fyzické aktivity na stav srdečně cévního systému a výkonu mozku. Dále usnadňuje přeměnu krevního cukru na zásobní polysacharid glykogen, na jehož celkovém množství je závislá výkonnost ve vytrvalostních sportech. Rovněž podporuje vylučování škodlivin a zplodin metabolismu (například kyseliny mléčné), čímž urychluje regeneraci. Sportovci, kteří trénují převážně venku, navíc méně často trpí potížemi pohybového aparátu a dalšími zdravotními problémy.

A v neposlední řadě slunce pomáhá i při snižování váhy. Lidé, kteří často pobývají venku, totiž mají výrazně vyšší podíl svalové hmoty, i když se pohybu věnují jen minimálně. A protože svalová tkáň má i v klidu mnohem vyšší energetickou spotřebu než zbytek těla, daří se jim hubnout mnohem snáze.

K dosažení těchto účinku je ovšem potřeba sportovat venku bez brýlí (nejen slunečních, ale i dioptrických či kontaktních čoček), a zároveň nechat co největší plochu pokožky nezakrytou oděvem. Pokud to není možné (např. v zimě), volte raději přírodní materiály, které ve srovnání s umělými propouštějí větší procento slunečního záření.

Autor: Peter Sale

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (5)

 • Obrázek uživatele Honza
  Honza (anonym)

  To tehdy, bylo ještě slunce neškodné.

  Srp 19, 2009
 • Obrázek uživatele Al rošo
  Al rošo (anonym)

  Aha, tak už vím co dělají ti nahatí chlapi v lese co bčas potkávám :-DDDDDD

  Srp 19, 2009
 • Obrázek uživatele Vera
  Vera (anonym)

  Aha, tak to si mám sundat čočky a pak to někde napálím do větve, která při mém špatném vidění nebude vidět :D... ach jo..

  Feb 08, 2010
 • Obrázek uživatele Hanka
  Hanka

  Pro mě je chůze do přírody, běh venku, lyžování.. a podobné outdoorové sporty jako nejlepší antidepresivum. Z kupovaných léků dám vždy přednost těm s přírodním složením.

  Bře 11, 2021
 • Obrázek uživatele ytong
  ytong (anonym)

  jenže ve fitku,těžko šlápnete do hovna !

  Bře 12, 2021

Přidat komentář

Reklama

Reklama