Pravidla pro zařízení bezpečného dětského pokoje

Zařídit a vybavit dětský pokoj tak, aby byl praktický i útulný, a zároveň se v něm líbilo i dětem, není jen tak. Během zařizování pamatujte na několik zásad.

V první řadě, zejména u větších dětí, nechte alespoň malou část při výběru na nich, konec konců je to jejich pokoj a oni v něm budu trávit většinu času. V případě malých miminek se pak nenechte unést jejich roztomilostí a barvy a použitý nábytek nevybírejte v záplavě emocí pro daný okamžik, nezapomínejte, že dítě bude v pokojíčku vyrůstat velmi dlouho. 

1. Pravidlo: Volte přírodní materiály
Děti jsou oproti dospělým více náchylné na nemoci a různé alergické reakce a také rády všechno zkoumají i olizují, zejména ty v útlém věku do cca 5 let. Pokud se tedy chystáte zařizovat dětský pokoj, ať pro novorozence či dítě předškolního i školního věku, určitě je vhodné vybírat nábytek a vybavení s co nejmenším podílem chemických a syntetických látek, nejlépe z přírodních materiálů. „Je dobré volit jak dřevěný nábytek, ideálně z masivu, tak zároveň upřednostnit nátěry i malby v dětském pokoji produkty označenými jako ekologicky šetrné. Obezřetní buďte i při výběru bytových textilií, kde se snažte vyvarovat syntetickým příměsím jako je nylon, polyester, akryl, acetát, PVC a formaldehyd. Pokud vybíráte z více variant a nevíte pro co se rozhodnout, je obecně lepší dávat přednost českým výrobkům, které poskytují jistotu svého původu, složení i výroby,“ říká Jakub Šoufek z Johann Malle.

2. Pravidlo: Rozdělte pokoj do bezpečných funkčních zón
Při výbavě dětského pokoje pamatujte na vymezení do několika zón. Pokoj by měl mít ideálně tři hlavní části - na hraní, na spaní a na učení. Z hlediska bezpečnosti pak nedávejte postel, křesla, gauče apod. pod okno, zpřístupnili byste jej tak dětem a mohl by jim hrozit pád z okna. Pozor dejte také na ostré rohy a hrany nábytku. Volte kvalitně zpracovaný a začištěný nábytek, aby se o něj děti nezranily.

3. Pravidlo: Do školního věku slouží pokoj hlavně na hraní

Než začne dítě chodit do školy, je dobré v jeho pokoji omezit množství nábytku, aby mělo více prostoru na hraní. Do předškolního věku dítě nepotřebuje velký stůl ani ortopedickou židli, ty můžete pořídit až se začátkem školní docházky. Stejně tak skříňku na učení a další nábytek. Malým dětem proto nechte co nejvíce nezastavěného prostoru. Ideální je volit vestavné skříně na oblečení a na hračky úložné boxy na kolečkách, které dítě snadno obslouží samo.

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Přidat komentář

Reklama

Reklama