Povinné lyžařské přilby pro děti na Slovensku

Děti by na slovenských lyžařských sjezdovkách měly začít povinně používat ochranné přilby. Od opatření, které by mělo platit od příští zimní sezony, si tamní úřady slibují omezení případů vážných úrazů. Používání ochrany hlavy při lyžování je povinné pro děti v Itálii a ve většině spolkových zemí Rakouska, podobný návrh projednávají i čeští poslanci.

 Připravovaná novela slovenského zákona o horské službě počítá s tím, že od prosince si na sjezdovkách budou muset chránit hlavu helmou lyžaři a snowboardisté mladší 15 let. Pro děti do šesti let má být podle ministerstva vnitra povinná také reflexní vesta nebo oděv vybavený reflexními prvky; to však bude platit jen pro účastníky organizované akce, například závodu.

    O zavedení povinnosti, aby lyžaři nosili ochrannou helmu se na Slovensku hovořilo už delší dobu. Podobný návrh jako ministerstvo vnitra už letos předložili opoziční poslanci, parlament ale návrh v březnu hlasy vládních poslanců odmítl.

    Přímo v zákonu by měla být upravena také pravidla chování lyžařů a snowboardistů na sjezdovkách. Podle ministerstva vnitra si uzákonění některých povinností návštěvníků lyžařských středisek vyžaduje narůstající počet úrazů.

    Po schválení zákona v parlamentu slovenská horská služba už nebude požadovat, aby pozůstalí propláceli náklady na pátrání po turistovi, který zemřel na horách. Opakovat by se tak neměla situace například z roku 2009, kdy horší záchranáři žádali od rodiny českého skialpinisty, jenž zahynul na túře v Nízkých Tatrách, aby uhradila přes 14.000 eur (skoro 364.000 Kč). Za zásahy horské služby na Slovensku se platí od roku 2006. Turisté si ovšem mohou sjednat pojištění, z něhož tyto náklady proplatí.

    Povinnost, aby lyžaři a snowboardisté nosili přilbu, bude možná zavedena i v České republice. Sněmovna v březnu v prvním čtení podpořila návrh skupiny poslanců, podle kterého by používání helem bylo povinné pro lyžaře a snowboardisty mladší 18 let.

Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Přidat komentář

Reklama

Reklama