Reklama

Pohybem proti řídnutí kostí!

Jako prořídnutí kostí označujeme stav, kdy kostní hmota je zmenšena tak, že kostra není schopna vyhovět požadavkům kladeným na ni při obvyklém životě a při běžném zatížení dochází ke zlomeninám kostí. Příčiny vzniku odvápnění jsou mnohočetné, dosud ne plně objasněné, jednou z nich je nedostatek vápníku v těle, který může vzniknout buď jeho nedostatkem ve stravě, nebo jeho nedostatečným vstřebáváním z trávícího ústrojí, ale i jeho zvýšeným vylučováním (do stolice, moče či potu).

Další příčinou odvápnění kostí je jejich snížené zatěžování, ať již při úplném znehybnění nebo jen při snížení pohybové činnosti.

Tato snížená činnost obyvatelstva jako celku je příčinou zvyšování počtu nemocných, a to i v mladším věku. Rozvoj používání dopravních prostředků, výtahů a pohyblivých schodišť, ale i zavádění mechanizace sice ulehčuje námahu, ale na druhé straně neúměrně zvyšuje počet nemocných, zvláště pak u těch osob, u kterých není snížená svalová námaha v zaměstnání a denním životě vyvážena aktivní činností v době volna.

Příznivý vliv zatěžování kostí cvičením se vysvětluje zvýšeným drážděním kostních buněk, které jsou zodpovědny za tvorbu kostní hmoty, a to elektrickými proudy, vznikajícími namáháním kostních krystalků. Tyto krystalky jsou ohýbány a natahovány tlakem a tahem svalstva při cvičení. Dostatek kostní hmoty je pak nezbytným předpokladem pro její zvápenatění.

Dalším příznivým jevem při cvičení je přestavba kostních trámečků do směru největšího zatížení. Kosti se tak stávají pevnějšími a snesou větší zátěž. Navíc u některých nemocných vzniknou, zvláště v okolí bolestivých kostí, převážně obratlů v páteři, svalová stažení, která tím, že tlačí obratle k sobě, způsobují větší bolesti v této oblasti. Na druhé straně, čím jsou větší bolesti v postiženém úseku, tím větší svalové stažení v okolí vyvolávají a bludný kruh: bolest - svalové stažení - větší bolest - větší svalové stažení - je uzavřen.

Reklama

Účelem cvičení je současné působení na několik oblastí:
1. Určitými polohami a cviky se snažit uvolnit svalová stažení a tak zbavit nemocného největších bolestí.
2. Zatěžovat kosti pohybem tak, aby:
a) vzniklé proudy z namáhaných kostních krystalků podráždily kostní buňky k větší tvorbě základní kostní hmoty,
b) zesílila zevní vrstva rourovitých kostí a i kostních trámečků, navíc aby se jejich přestavbou ve směru největších tlaků a tahů kosti zpevnily.
3. Posílit celkově svalstvo:
a) aby byly kosti zatěžovány větší silou a aby tedy účinek cvičení byl pokud možno co největší,
b) aby se kolem páteře vytvořil pás mohutnějšího svalstva, který by pomohl "odpružit" na sebe doléhající obratle s meziobratlovými destičkami, čímž se výrazně sníží bolestivost páteře, hlavně ve stoji a při pohybu.

Cvičení při odvápnění kostí - Prof. Mudr. Jiří Kocián, DrSc., Milada Macourková - rehabilitační pracovnice,
Nakladatelství Triton
Příručka obsahuje 21 cviků vhodných pro lidi postižené řídnutím kostí, zlomeninou páteře, krčku stehenní kosti či jiné kosti. Účelem cviků je snaha uvolnit svalová stažení, posilovat celkově svalstvo a zatěžovat kosti přiměřeným pohybem, který má příznivý vliv na tvorbu kostní hmoty.

Reklama

Komentáře

Martina (Čt, 13. 10. 2005 - 08:10)
Dobrý den,
chtěla bych vědět, jak se stravovat, abych předešla osteoporoze. Dočetla jsem se, že zvýšené množství vápníku v potravinách se stejně vyloučí močí a stolicí a zvýšený příjem calciových tablet způsobí vápění cév.
Navíc v celostní medicíně i lékaři vyvrací teorii o tom, že lze zabránit osteoporoze pohybem. A teď jsem z toho úplný jelen!!!!!!!!!!!!!!
Děkuji za odpověď
Viktor (Ne, 30. 10. 2005 - 03:10)
To jsou všecho "s prominutím" sprosté cypoviny. Jsem naprosto zoufalý, již 4 roky se potýkám s bolestmi kolen, napíchali mi do nich všechno možné, užíval jsem všechny možné "zázračné produkty" typu condro...(v tabletách, v prášku), vše bez efektu. Nyní mne již bolí, kyčle, kotníky, lokty, zápěstí, vlastně se ani nemohu hýbat, o páteři ani nemluvě, nakonec zjistili, že mám silně prořídlou strukturu kostí, (výsledek denzitometrie - Tscore 3,5),a to jsem muž ve věku teprve 40let. Mám jíst jogurty atd. a hlavně cvičit.
Jogurty a atd. jím odjakživa, životosprávu mám dá se říct učebnicovou. A cvičit? Patřím k lidem, kteří mají rádi pohyb,jak mám ale cvičit, když se již po 4 letech problémů neustále se zhoršujících a přibývajících na intenzitě nemohu ani hýbat, když sednu na kolo a jedu 15-20 min, tak se 2 dny nemohu bolestí ani pohnout. Roky chodím jak bludný osel po doktorech, pořád mi berou krev, vždy jsou výsledky v pořádku, už se na mne dívají jak na simulanta.
Jak to vidím já na základě svého několikaletého trápení? Je to všechno sprostá komerce, žádný přípravek vám nepomůže, máte problémy, tak se na nich prostě přiživíme a něco vyděláme. Už jsem do různých "zaručeně nejlepších preparátů" a injekcí nacpal desetitisíce, výsledek? ten je naprosto nulový - vyhozené peníze!!!! Další rada? pohyb, pohyb cvičte, cvičte, že se bolestí nemůžete ani pohnout, že doslova omldlíváte bolestí? tak s váma na psychiatrii! a je to vyřešeno. Když to čtu, co tu píšete za hovadiny, tak pochybuji, že vůbec něco o bolesti, která toto opravdové řídnutí kostí doprovází vůbec něco víte. Jen oblbujete lacinými radami skutečně nemocné lidi.
Katka (Út, 20. 6. 2006 - 12:06)
Dobrý den, musím se připojit k Vaší diskusi:
celý život sportuji, jím tuny zeleniny, ovoce, libové maso a ryby miluji. Jsem také milovník poživatin, jako jsou jogurty, sýry, ořechy...............a světe div se ,mám osteoporozu!
Mám ale kamarádky které hodiny prosedí u televize a šipsů, pohyb neznají, jogurt je pro ně jed, nejlepší zelenina je přes prase a zase světe div se........nemají osteoporozu!!!!!!!!! Není to všechno trošku jinak?
echovi (Po, 24. 7. 2006 - 12:07)
Souhlasím s panem Viktorem 30.10 2005.
Operatér mě řekl
Lída (Út, 12. 6. 2007 - 08:06)
Trpím osteroporózou a také zmíněnými bolestmi. Šest let jsem brala po meopauze hormony. Ty, jak mě bylo řečeno měli osteroporóze zabránit.Mléko, sýry a jogurty, to vše jsem jedla ráda. Zeleninu rovněž. Pohybovala jsem se celý život, žádné sedavé zaměstnání. Přesto mě osteroporóza naminula.Při silných bolestech zad trochu pomáhá cvičení (opatrné) na gymnastickém míči.Máte někdo ještě nějakou radu?
Libor (So, 14. 7. 2007 - 22:07)
Bolesti kloubů,kolen a pod...
Souhlasím trochu s panem Viktorem,já již 17 let podnikám, v podstatě vůbec nechodím pěšky,neběhám, necvičím pouze jezdim motorovými vozidly,mám teď za těch 17 let najeto asi 1.500.000 km,a nikdy v životě mne nebolely klouby,nohy, kolena a pod...Když vidím jak moji spolužáci,je mi 57 let,již chodí o berlich,tak to prostě nechápu,mne bolela clý život vždy hlava,teď mám konečně již pokoj,přestala bolet a je to prima.
Jana (Po, 12. 11. 2007 - 08:11)
Souhlasím s Katkou: můj taťka se celý život vůbec nehýbe. A taky má celý život 35 kg nadváhu.Miluje sádlo, škvarky, bůček, pivo,kafe.Nikdy nikam nešel pěšky maximálně přes silnici k autu a to sjel schody ještě výtahem.Mléko nezná a zeleninu jedině "přes prase" je mu 76 let, nic ho nebolí,má nízký cholesterol. Hranolky si dělá zásadně na sádle, miluje smažený.... já celý život sportuju, stravuju se střídně hodně zeleniny- čerstvé, nejím tučné,nejím smažené,nejím sladké, dbám zásad pro to aby mě neskolila osteoporoza a mám "JI"...včem to tedy je?
Věra (Po, 12. 11. 2007 - 16:11)
Ahojky na osteropozu zatím netrpím , ale se snažím jíst vše na co mé tělo má chut měla jsem období kdy si žádalo jogurty a období kdy chtělo jen maso sledké aj. Takže se nepřejídám ale dám mu co chce ono ví samo co je pro něho nejlepší ,ale chodím cvičit
Tai chi doporučuji je to cvičení pro všechy a když se cvičí tak zamezuje i řídnutí kostí za několik let jestli ještě bude tento debatní kroužek tak napíšu jestli to funguje momentálně cvičím 8 let tak uvidím
mějte se hezky
erin (St, 14. 11. 2007 - 22:11)
Na osteoporézu si zakládáme již v dětství. Asi do 20 roku probíhá osifikace kostí. Nejdůležitější je přísun vápníku mezi 2. a 12. rokem. Toto onemocnění postiuje hlavně ženy a to po přechodu, kdy v organismu ubývá estrogenu, který pomáhá vápník vstřebávat do kostí. Pokud jsme již v dětství přijímali méně vápníku jsou naše kosti oslabené a přibývajícím věkem jen chřadnou. Toto onemocnění ovlivňuje i to jestli jsme v mladším věku (před 50) neměli často zlomeniny. Kost soustřeďuje více vápníku na místo zlomeniny pro její zhojení a tím se oslabuje. Více zlomenin tedy může ovlivnit pozdější stav osteoporézy. Zvýšením denní dávky vápníku nemůžete nic zkazit. Tím sportem to bohužel ovlivnit nejde.
lili (So, 5. 1. 2008 - 16:01)
Také mám bolesti vlastě všech kloubů. K Vánocům jsem dostala GS Condro forte 120 tablet. Potřrbovala bych poradit, zda to má cenu užívat, nebo to kromě osteoporozy rozhasí také žaludek a klouby zůstanou stejné.
Amália (Po, 13. 10. 2008 - 06:10)
Je to docela hrůza co tady čtu, je mi 38 let, nejsem žádný tlouštík, jím tak normálne...posledních 6 mesíců mi doslova praskají všechny klouby včetne kloubů na tváři, takže mám někdy chvíle, že se mi až špatně artikuluje.Chystám se ke své doktorce, neboť mi je to už divné. No to se mám na co těšit.
Návštěvník (Po, 13. 10. 2008 - 07:10)
Condro je dobré na dvě věci. Nebudu je jmenovat, nechci být sprostý.
osteo (Po, 13. 10. 2008 - 13:10)
Kloubní výživa je docela dobrá na výživu kloubní chrupavky, může pomoci zpomalit (nikoli zastavit)degenerativní artrotické změny v kloubu. To nemá s osteoporozou nic společného.
Dost vápníku je obsaženo v tvrdých sýrech, doporučuje se jejich konzumace - bacha na váhu, jsou dost tučné. Navštivte specializované centrum pro léčbu osteoporozy, dnes existuje lék - jen na předpis.
zoros (Po, 11. 3. 2013 - 17:03)
Také mám bolesti vlastě...Mě CONDRO,alespoň do jisté míry pomáhalo.Vždy najaře mám problémy s klouby a tak nasadím CONDRO.Prý se tomu musí věřit.Ono nic jiného nezbývá. Až doposud bez zlomeniny,ale stalo se.ZLOM.RUKA.PRÝ OSTEROP.TAK NEVÍM -VĚŘIT-ČI NIKOLIV.
BackoraM (So, 7. 1. 2017 - 19:01)
Moje teta úžívá na řídnutí kostí Liquid Calcium od Australian remedy..pomáhá jí to na osteoporózu.
Mmartina9 (Pá, 13. 1. 2017 - 17:01)
Liquid Calcium od Australian remedy je dobré pro posílení kostí ...proti řídnutí kostí a zlomeninám Já sama ho používám už nějakou dobu a jsem velmi spokojená
Radka (St, 24. 7. 2019 - 18:07)
Je mi 42 a mám osteoporozu, jako by mi bylo 80, a to se neustále snažím o zdravý životní styl :-( 19,5 roku jsem byla vegetariánka a měla jsem i veganská období (protože mi maso prostě strašně nechutná). Doktorka říkala, že má zkušenosti, že osteoporozu mají častěji veget. a vegani. Poslední rok se snažím jíst maso (moc mi to nejde) a poslední půlrok cvičím hormonální jógu a objevilo se malinké zlepšení. Zvláště tu jógu vám doporučuju. Určitě lepší než umělé hormonální přípravky, ale musí se cvičit každodenně.
Reklama