Pohyb prodlužuje život a zvyšuje inteligenci

Pohyb působí jako lék a nemá vedlejší účinky. Kromě toho, že prospívá tělu, podporuje také paměť a zlepšuje sexuální výkonnost. Jeho příznivé účinky jsou okamžité, a to v jakémkoliv věku, dokonce i poté, co člověk celý život proseděl v křesle, tvrdí američtí vědci.

Chcete si uchovat paměť a zvýšit schopnost soustředění? Překonejte lenost a začněte běhat, plavat nebo jezdit na kole, prostě, hýbejte se, radí vědci. Příznivý dopad fyzické aktivity na mozek, alespoň u myší, potvrzuje několik studií, které byly nedávno zveřejněny ve Spojených státech. Podobné povzbuzující výsledky zaznamenaly vědci ale také při pokusech s lidmi. Jeden z nedávných závěrů je například ten, že trvalé pěstování sportu nebo jiného druhu pohybu (například chůze do schodů místo jízdy výtahem, nebo používání kola místo automobilu) pomáhá v prevenci a někdy i v léčbě řady onemocnění. Vědci z kalifornského institutu biologických studií vybavili některé klece s morčaty kolesy, která umožnila pokusným zvířatům běhat. Na konci pokusu měla pohybující se morčata ve srovnání s těmi nečinnými větší kapacitu paměti a lepší schopnost učit se. V mozkové oblasti, která souvisí s pamětí, bylo u těchto zvířat naměřeno větší množství neuronů než u ostatních. Výsledek vědce natolik přesvědčil, že velká část z nich se rozhodla pravidelně běhat. Na univerzitě v Illinois pozorovali zase vědci 100 osob ve věku 60-75 let, které pravidelně nesportovaly, ani se jinak nepohybovaly. Cílem pokusu bylo zjistit, jaké účinky bude mít pomalá 45minutová procházka třikrát týdně. Po šesti měsících vykázala procházející se skupina větší schopnost plánování, koordinace a třídění informací v porovnání s těmi, kteří se věnovali pouze strečinku. Cvičení prospívá mozku také z dalšího důvodu: zlepšuje náladu a mírní deprese. Podle Pierfranca Spana z katedry farmakologie na univerzitě v italské Brescii "potvrzují nedávné studie domněnku, že uvolňování některých neuronů v důsledku fyzické aktivity zřejmě potlačuje příznaky deprese". Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (11)

 • Obrázek uživatele Mato
  Mato (anonym)

  Ano, suhlasim.

  Zář 26, 2001
 • Obrázek uživatele MissDanie
  MissDanie (anonym)

  Dle meho nazoru je pohyb dulezity. Co si ale myslite o tom, kdyz to nekdo prehani? Studuji VS a na koleji mam spolubydlici, ktera to se sportem casto opravdu prehani. Radeji se ji o udajne souvislosti zvysovani IQ se sportem nebudu ani zminovat. S pozdravem MissDanie

  Čer 16, 2001
 • Obrázek uživatele Kulhankova16
  Kulhankova16 (anonym)

  Ano. Pro nás 60ti leté je pohyb důležitý i když bolí. A jak pak chutná odpočinek!!! Pravda je, že i dobrá nálada je častější.

  Črv 13, 2006
 • Obrázek uživatele mirka
  mirka (anonym)

  co ale dělat,když pohyb pro nedostatek dechu není možný.Tak rychle,neboli svižně mi to nejde.je mi už 69.jak to zlepšit?

  Feb 21, 2007
 • Obrázek uživatele Marcela
  Marcela (anonym)

  Chtěla bych se zeptat ma-li někdo zkušenosti s cvičením na formovacích strojích a užívání karnitinu. Vádí to na srdeční extrasystoly? Má někdo zkušenosti. Lékař říká, že nevadí. Chtěla bych se, ale zeptat někoho kdo toto absolvoval.

  Bře 08, 2007
 • Obrázek uživatele Grunt
  Grunt (anonym)

  Mirko, hejbat se muzes v kazdem veku a zalezi jen na tobe jak se pohybu prizpusobis. Muzes zacit pomalu, vicekrat za den s cetnymi prestavkami a pak si pomalu pridavat. I takove prochazky lesem jsou uzasna a hlavne uklidnujici pro telo i mysl. Upravi ti dech a zlepsi prokrveni celeho tela. Pamatuj, nejhorsi je nedelat nic! :)

  Črv 15, 2007
 • Obrázek uživatele JANA
  JANA (anonym)

  CHODÍM DO SOKOLA- CVIČENÍ PRO SENIORY..JE NÁS TAM KOLEM DVACETI, MUŽI I ŽENY A PO HODINCE CVIČENÍ JDEME S DOBROU NÁLADOU DOMŮ.JE TO PRIMA.DOPORUČUJI I VÁM.

  Led 03, 2008
 • Obrázek uživatele Spiriva
  Spiriva (anonym)

  Marcelo, já sice nemám osobní zkušenost s těmito stoly, ale moje kamarádka si moc pochvalovala, že ji ted·vůbec nebolí záda. Myslím, že je dobré domluvit s o zdravotních obtížích přímo na místě

  Led 10, 2008
 • Obrázek uživatele vera
  vera (anonym)

  který pohyb je na IQ nejlepší snažím se učit anglinu a v mých 50 né a né ty slovíčka dostat do hlavy čus bus studenti

  Led 11, 2008
 • Obrázek uživatele radek
  radek (anonym)

  Mohu potvrdit a pohyb doporučit každému. Ten příval endorfinů po cvičení je naprosto užasný. Člověku se ze začátku moc do cvičení nechce, ale jakmile se překoná počáteční lenost,začne doslova endorfinová smršt a člověk se začne cítit jako znovuzrozený. Z vlastní zkušenosti, po cca 30 minutovém vysoce intenzivním cvičení jako po píchnutí té největší dávky morfia. Samozřejmě také vysoce návykové, kdo jednou ochutná, těžko odvyká:ú)

  Bře 27, 2011
 • Obrázek uživatele Janča
  Janča (anonym)

  který pohyb je na IQ...Jako pohyb k zlepšení tvé angličtiny doporučuji jediný a to tehn, kterým se sklání hlava k učebnici. Já jsem na tom taky tak...

  Bře 27, 2011

Přidat komentář

Reklama

Reklama