Vážení uživatelé - pracujeme na migraci do nového systému. Je možné, že může být web v některých chvílích pomalejší. Pokud se tak stane, omlouváme se a věříme, že se vám nová verze bude líbit. Děkujeme!

Pohyb omlazuje

I mírná fyzická aktivita může reálný věk prodloužit. Důvodem toho, proč někteří lidé necvičí, je jejich představa, že aby cvičení vůbec k něčemu bylo, musí člověk provozovat nesmírně namáhavé cviky a trénink. Ale to je omyl! Každému z nás může ohromně prospět, když jen trochu zvýší svou základní fyzickou aktivitu.

Cvičení je záležitostí celého těla: nejenže posiluje svalstvo, ono i zpomaluje stárnutí celého těla. Cvičení ovlivňuje všechno: kardiovaskulární systém, imunitní systém, svalový a kostní aparát a také emocionální pohodu.

I půlhodina mírně náročné aktivity, jako je procházka, práce na zahradě, úklid domácnosti - to znamená spálení o pouhých 200 kcal za den (a 1400 kcal za týden) víc, než je "bazální metabolická úroveň" - může mít blahodárné účinky, srovnatelné s cvičením.

Dokonce i vydání 750 kcal za týden fyzickou aktivitou - to znamená dvakrát deset minut chůze za den - může snížit reálný věk o 0,9-1,7 roku ve srovnán s jedincem, který nedělá vůbec nic.

A když se věnujete fyzické aktivitě jednu hodinu denně - v tom jsou zahrnuty i takové věci jako vyjít po schodech nebo udělat několik desetiminutových obchůzek - můžete snížit svůj reálný věk o dva až pět roků.

Zpracováno podle knihy Biologické hodiny, nakladatelství Rybka Publishers

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (2)

 • Obrázek uživatele Dagmar Darmovzalová
  Dagmar Darmovzalová (anonym)

  Tento i související články jsou skvělé. Tato témata mě zajímají. Jen tak dále. Díky Dáša

  Bře 11, 2001
 • Obrázek uživatele anonym
  anonym (anonym)

  ze všeho nejlepší je pohyb na zdravém lidském těle

  Bře 07, 2001

Přidat komentář

Reklama

Reklama