Reklama

Počet zlomenin roste kvůli novým sportům a špatné stravě

Nové sportovní aktivity, jimž se věnují v posledních letech zvláště mladí lidé, jsou vysoce rizikové. Se vzrůstající oblibou ve skateboardech či snowboardech přibývá zlomenin horních i dolních končetin, ale zvláště zlomenin předloktí je zhruba jedenkrát více než před třiceti lety. Zlomenin mezi teenagery přibývá také proto, že jejich strava je nevyvážená a obsahuje nedostatek vápníku.

Moderní sporty se přitom nevyhýbají žádným zemím na světě. Američtí vědci, kteří se podobnou studií zabývali jako první, potvrzují, že fraktur končetin přibývá ve všech zemích. Nové sporty jsou totiž poměrně fyzicky náročné a vyžadují stoprocentní nasazení, soustředění a pozornost.

V důsledku nedostatku vápníku se křehké kosti snáze lámou. Přitom osteoporóza, řídnutí kostí, je nejčastěji klasifikována jako onemocnění středního věku. Špatné stravovací návyky však vedou k tomu, že se osteoporóza stále častěji vyskytuje i u pubertálních dětí, což je podle vědců varovným signálem.

Nejčastěji ošetřují lékaři zlomeniny přední části předloktí a zápěstí. Věk pacientů se pohybuje hlavně mezi dvanácti a čtrnácti roky. Častěji jsou přitom ošetřováni se zlomeninami rukou chlapci, protože sportují více než dívky. Srovnání zdravotních záznamů z Minesoty v průběhu více než třiceti let (1969 ? 2001) potvrdilo, že zlomenin se v současné době vyskytuje o padesát procent více. Nárůst se však týká specifické skupiny lidí ve věku do dvaceti let. "Nad touto věkovou hranicí k nárůstu počtu zlomenin nedošlo. Viníkem nejsou v tomto případě pouze fyzicky náročnější sporty, ale také špatná strava. Se snižováním rizika zlomenin se musí začít úpravou na vápník chudé stravy dětí a mládeže," informovali američtí odborníci.

Zdroj: PLUS

Reklama

Reklama

Komentáře

Lukáš (Ne, 19. 10. 2014 - 20:10)
Zdravím. Měl jsem nehodu na kole a ležel nějakou dobu v sádře. Můžu vám doporučit přípravek Senzycol. Koupila mi ho manželka pro lepší rekonvalescenci a opravdu pomáhá.
Reklama