Reklama

Po prodělání coronaviru trénujte své plíce

Únava, vyčerpání, dušnost a celkově snížená výkonost jsou nejčastější pozůstatky prodělané infekce covid-19. Odborníci z Olomouce proto vytvořili sadu cviků pro trénink plic, které vyléčeným pomohou dostat se zpět do formy.

Vydaná příručka zahrnuje nácvik správného dýchání, silový trénink a doporučení vytrvalostních aktivit. Pravidelné cvičení může podle odborníků zabránit plicní fibróze a pozánětlivému ztuhnutí plic, které jsou vážnými komplikacemi u pacientů vyléčených z koronaviru.

 

Koronavirus napadá horní cesty dýchací. Pokud imunitní systém včas nezasáhne, postupuje dál do plic, kde může vyvolat virový zánět. V takovém případě trvá léčba déle a pacienti mohou mít dýchací obtíže i po odeznění infekce. „U řady pacientů sledujeme po prodělané infekci změny na plicích. Častěji se jedná o starší lidi, u nichž měla infekce horší průběh. Asi u 4 % nemocných, kteří u nás podstoupili podrobné vyšetření kvůli přetrvávajícím postcovidovým problémům, pozorujeme výrazné snížení plicních funkcí,“ vysvětluje primář Kliniky plicních nemocí a tuberkulózy FN Olomouc MUDr. Milan Sova, Ph.D. Zároveň však dodává, že u většiny pacientů se postižené plíce daří dobře léčit. „Problém nastává ve chvíli, kdy se na plicích začnou vytvářet drobné jizvy a jemná plicní tkáň tuhne,“ popisuje primář Sova příčiny plicní fibrózy, která plíce poškozuje trvale. Z tohoto důvodu doporučuje všem, kdo covid-19 prodělali, začít se co nejdříve hýbat, posílit plíce správným dýcháním a vyrazit na čerstvý vzduch.

Experti z Olomouce sestavili pro lidi po infekci covid-19 sadu univerzálních cviků, které jsou zaměřené na posilování svalů končetin, středu těla, ale také na brániční dýchání, díky kterému dochází k lepšímu okysličení organismu, zvýšení rozvíjení hrudníku a posílení dýchacích svalů. „Dýchání má vliv na celý náš organismus. Hodně lidí má špatný dechový vzor a nedýchají správně, což může v důsledku zhoršovat tělesný výkon, a to nejen u sportovců. Zároveň platí, že ke správnému dýchání nestačí posilovat pouze plíce, je třeba zaměřit se i na další části našeho těla,“ vysvětluje přednostka Kliniky tělovýchovného lékařství a kardiovaskulární rehabilitace z FN Olomouc prof. MUDr. Eliška Sovová, Ph.D. Silový trénink radí lidem po koronaviru absolvovat minimálně 3× týdně a každý den jej doplnit o 30minutovou svižnou procházku nebo jinou vytrvalostní aktivitou. Podle ní není nutné čekat měsíce, než se lidé vrátí ke sportu a zdravému pohybu. „Těm, jež prodělali covid-19 pouze s mírným průběhem nebo dokonce bez příznaků, doporučujeme začít cvičit 14 dní po nemoci. Důležité přitom je vnímat své tělo. Nadměrné pocení, velkou únavu nebo dušnost bychom měli brát jako signály ke zpomalení nebo doplnění dalších vyšetření v odborných postcovidových poradnách,“ dodává prof. Sovová.

Reklama

Na vytvoření brožury se podílela i doc. Mgr. Kateřina Neumannová, Ph.D., z Katedry fyzioterapie Fakulty tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci, která je přední expertka na plicní rehabilitaci. „Vytvořit univerzální brožuru pro pacienty po covid-19 nebylo vůbec lehké, proto chci zdůraznit, že je nutno ke každému pacientovi přistupovat individuálně. Při nejasnostech, jak má pacient cvičení a pohybové aktivity provádět, jaká cvičení a jaké pohybové aktivity jsou pro něj vhodné, je nezbytné, aby se pacient poradil se svým ošetřujícím lékařem nebo přímo s fyzioterapeutem,“ dodává doc. Kateřina Neumannová.

Návod na cvičení najdou pacienti v ordinacích pneumologů po celé ČR a na webu Fakultní nemocnice Olomouc.

 

 

 

Reklama

Komentáře

Zdeněk (Ne, 7. 3. 2021 - 21:03)
Něco konkrétního by nebylo?
ytong (Po, 8. 3. 2021 - 03:03)
Jo,krabička cigaret Pall-Mall ! velice účinné !!
Nicola (Ne, 14. 3. 2021 - 21:03)
a taky si dopřejte pořádnou dávku vitamínu, třeba vitamin C,D a probiotika
Návštěvník (Po, 15. 3. 2021 - 05:03)
Vitamin C je na C-19 zcela neůčiný,je zbytečný do sebe cpát větší dávky tohoto vitaminu.
Jana (Po, 22. 3. 2021 - 17:03)
V Košicích pan primář říkal, že dávají infuze s vitamínem C a ivermektin a téměř všichni pacienti jim přežijí.
Návštěvník (Po, 22. 3. 2021 - 19:03)
Podle výzkumu je vitamin C neůčiný na C-19. A nebyl výzkum na nějakou kombinaci s něčím.Naopak vitamin D je velmi významným bojovníkem s nemocí a Zinek je taky velmi účinný.
Monika (Po, 15. 3. 2021 - 03:03)
Po těžších případech léčených i nemocnicích jsou dlouhodobé příznak, únava bolesti svalů ,kloubů a mému strýci začaly padat chomáče vlasů. Já osobně jsem covid prodělala v listopadu a mám špatný čich, zhoršilo se mi oči špatně vidím do blízka. Máte nějakou radu ?
děda75 (Pá, 5. 3. 2021 - 14:03)
Už jsem tady několikrát upozornil, jak snadno a levně lze zabránit vzniku jizvové tkáně, a to nejen po zápalech plic, tuberkulóze, úrazech, atd. atd.. Jak lze zajistit, aby se tkáň obnovovala do původní struktury a původní funkce. A je to popsáno v knihách vydaných v USA už před asi 80 lety. V pozdějších se to jaksi vytratilo. Ono se asi moc nechce abychom byli zdraví. Pozornost je zaměřena především na odbyt patentovaných léků, nějaký ten vitamínek by spíš překážel. U kovidu tomu není jinak. Dnes je mi už podstatně víc než 75, trpělivost mně už došla.
Reklama