Otužováním proti chřipce a angíně

Každé ráno se sprchují studenou vodou, v zimě nepotřebují kožichy a většinou nevědí, co je chřipka. Členové Prvního plaveckého klubu otužilců Praha mají ještě jednu libůstku - pravidelně každou středu a sobotu shodí na břehu Vltavy v Braníku skromné oblečení a zaplavou si ve Vltavě. Ať je slunce nebo mráz.

"Když je voda kolem nuly, plaveme asi 15 až 20 minut. Otužování pomáhá bránit se chorobám z nachlazení. Výzkumy ale ukázaly, že má i další zdravotní účinky a pomáhá i psychicky," řekl dnes předseda klubu Vladimír Komárek, který se otužování věnuje 31 let.

Pražský klub navazuje na aktivity prvního československého klubu otužilců a plavců - vytrvalců, který byl založen v roce 1947. Má 49 členů, z toho devět žen. "Jsou to úplně normální lidé, nemají šupiny ani blány mezi prsty," řekl s úsměvem Komárek. Ve vlnách mrazivé Vltavy si zaplaval i dnes, kdy se teplota vzduchu i vody pohybuje kolem nuly.

Otužovat se může úplně každý, tvrdí Komárek. "Nemusíte lézt hned do Vltavy, ale můžete se alespoň méně oblékat, doma méně topit a každé ráno se sprchovat studenou vodou. To zvládne opravdu každý," uvedl muž, který díky otužování prakticky neví, co je chřipka nebo angína.

Zvykat organismus na nižší teploty a zároveň se učit odolnosti, vytrvalosti a houževnatosti by měly už malé děti. "Rodiče by měli začít tím, že naučí děti se ráno sprchovat studenou vodou. Také je mohou nechat běhat venku jen tak v trenýrkách, v létě i v zimě," radí otužilec. Plavání v zimních řekách ale dětem do 15 let nedoporučuje. Naopak horní hranice věku není pro otužování omezená.

"Věkový průměr členů klubu rok od roku roste. Kdo přijde a vydrží alespoň dvě sezony, tak vydrží do důchodu, nebo než odejde z tohoto světa," uvedl Komárek. Zatímco nejmladšímu členovi klubu je 21 let, nejstarší letos oslavila jednaosmdesátiny.

Předtím, než začnou lidé s otužováním v zimních řekách, měli by se poradit se sportovním lékařem, radí otužilec. Studená voda je totiž velkou zátěží pro srdce. "Za posledních 15 let zemřeli ve vodě tři lidé, kteří to podcenili," uvedl.

Kdo by chtěl vidět odvážné muže a ženy ve vlnách prosincové Vltavy, má možnost den po Štědrém dnu, kdy klub pořádá pravidelné Svatoštěpánské plavání.

Martina Vašíčková - ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (9)

 • Obrázek uživatele NKÚ
  NKÚ (anonym)

  Jirso, nedělej si z těchto stránek bezplatnou reklamu pro své podnikání!!!

  Črv 15, 2004
 • Obrázek uživatele Karel Jirsa
  Karel Jirsa (anonym)

  Vitamínový doplněk pod názvem chlorella užívám již dva roky a mohu jen chválit.Chlorella má pozoruhodné,často až neuvěřitelné léčivé účinky. Jsem ochoten se podělit s každým,kdo má zájem.Mrzí mne, že někteří lékaři mému tvrzením mevěří.K.Jirsa GRYGOV

  Pro 13, 2003
 • Obrázek uživatele Alexander
  Alexander (anonym)

  Další info o I. plaveckém klubu otužilců najdete na http://www.otuzilci-praha.cz

  Led 05, 2008
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Další info o I. plaveckém klubu otužilců najdete na www.otuzilci-praha.cz

  Led 05, 2008
 • Obrázek uživatele Eduard Nud
  Eduard Nud (anonym)

  Já si o sobě myslím, že otužilý jsem. Do studené Vltavy bych ale nikdy nevlezl, i kdybych uměl plavat. Ani ráno se studenou vodou nesprchuji. Zastávám totož názor, že otužovat by se měl člověk prakticky a snadno. V zimě se otužuji zimou. Pokuď není kosa, chodím pouze ve dvou vrstvách. Jednak se oblékán vzduchotěsně, jednak nezapomínám na čepici a rukavice. Je to lepší, než se navléci a bez těchto doplňků. Zima mi není, rozhodně ale nejsem přehřátý. V létě se zase chodím sprchovat na déšť na dvorek. V suspenzoru a pantoflích. Není to ale pořád a není to ideální. Tak jsem si nachytal vodu ze sklepa a tím jsem se poléval, ale ani toto není toto. Doma chodít většinou polonahý v suspenzoru. Nejhorší to není kupodivu v zimě, ale mezi létem a zimou. Když je na topení teplo, ale na svlékání zima. No, dokuď je v místnosti dvacet stupňů, vydržím bez topení polonahý až do oběda. V jednom se od otužilců neliším. Diváky. Když jsem oblečený, nikdo kolem neprojde, když ne, je to tu jak na Pražském mostě. Nebo je aai více vnímám.

  Říj 26, 2010
 • Obrázek uživatele :-)
  :-) (anonym)

  Já si o sobě myslím, že...Nude s tebou asi není nuda:-)

  Říj 26, 2010
 • Obrázek uživatele Roman
  Roman (anonym)

  Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli se u otužování při sprchování chladnou (ledovou) vodou má vynechat sprchování hlavy? A z jakého důvodu? Případně jestli sami hlavu vynecháváte nebo nikoliv? Předem děkuji za odpověď.

  Feb 12, 2012
 • Obrázek uživatele jarda
  jarda (anonym)

  Já si o sobě myslím, že...kdyz nekdo neumi plavat...

  Črv 01, 2012
 • Obrázek uživatele Jana
  Jana (anonym)

  Otužovat se neumím a ani mě to nikdy nelákalo :) Já sázím na prevenci s 5Prevemaxem a jsem spokojená a zdravá. Obsahuje Betaglukany a díky tomu mě už netrápí ani takové chladné počasí a cítím se fajn :)

  Zář 26, 2013

Přidat komentář

Reklama

Reklama