Reklama

Pohyb a beta-endorfiny

Otázka beta-endorfinů byla podrobena studiu teprve nedávno. Tento pojem vám možná není znám, ale jestliže hodně cvičíte nebo jste slyšeli nějakého sportovce hovořit o

Dálkoví běžci se setkávají s beta-endorfiny, když "získají druhý dech". Znamená to, že se dostali do okamžiku, kdy už necítí nepříjemné pocity. 


Mnoho běžců prožívá stres z běhu. Uvědomují si každý krok, těžce dýchají a často mají palčivý pocit v prsou. Bolí je svaly a pravděpodobně se ptají sami sebe, proč se rozhodli nastoupit do závodu nebo dělat tak náročný trénink. Najednou však dojde ke změně, začnou se cítit dobře. Sice pořád těžce dýchají, ale už nechtějí se závodem přestat. Zdá se jim, že by v případě nutnosti mohli udržet současné tempo celý den. Získali druhý dech.


Co se vlastně stalo? Jejich tělo začalo produkovat přirozené prostředky proti bolesti - beta-endorfiny, stejný přírodní lék, jaký se v ženském organizmu vytváří při porodu ke zmírnění bolestí, stejný přírodní lék, jaký je produkován během sexuálního styku, kdy by tření během soulože mohlo být pro ženu nepříjemné.

 

Zdroj: 10 přírodních způsobů léčení, nakladatelství Pragma

Reklama
Reklama

Komentáře

Reklama