Vážení uživatelé - pracujeme na migraci do nového systému. Je možné, že může být web v některých chvílích pomalejší. Pokud se tak stane, omlouváme se a věříme, že se vám nová verze bude líbit. Děkujeme!

Měníte životní styl? Začínáte sportovat? Zjistěte, jestli to vaše tělo zvládne

Je vám čtyřicet a najednou přijde ten neodkladný pocit, že se sebou musíte začít něco dělat. Běhat, chodit do posilovny, vyrazit se potápět k moři nebo zkusit, co vydržíte v Alpách nebo Himalájích. Prostě už vás nebaví ten zaběhnutý stereotyp a říkáte si, že váš život potřebuje změnu. Chcete líp vypadat a cítit se fit.

Zdaleka nejde o nesplnitelná přání. V dnešním světě existují tisíce možností, je jen potřeba si vybrat hlavně podle toho, na co člověk v konkrétní situaci má. Nejen finančně, ale také fyzicky. I náhlý zápal pro dobrou věc totiž může člověku ublížit. „Představte si modelovou situaci,“ vysvětluje primář brněnské kliniky Top Moravia Health Michal Zavadil, „manažer firmy se nikdy pořádně nehýbal a ještě k tomu má sedavé zaměstnání. Sotva pozná míru zátěže, kterou jeho tělo unese. Najednou se rozhodne dohnat vše, co za posledních 15 let nestihnul, bez ohledu na své tělo a zejména srdce, které už nemusí být v takové kondici, jako když hrával na fakultě naposledy se spolužáky fotbal.“

V Česku nebývá pravidlem, aby si člověk před rozjezdem aktivit, jako je například rekreační potápění nebo systematické návštěvy fitcenter, nejdříve došel na komplexní vyšetření zdravotního stavu. „Může to přitom mít dalekosáhlé následky a dá se říct, že takoví lidé hazardují s vlastním zdravím nebo životem,“ vysvětluje primář a podotýká, že se čas od času v médiích objeví článek o vrcholovém sportovci, který zkolaboval přímo na stadionu. „A to jsou většinou mladí kluci, kteří jen měli smůlu v tom, že nebyli u lékaře, který by jim přišel na vrozenou vadu srdce nebo správně doléčil virózu, která způsobila třeba zánět srdečního svalu. Při včasném vyšetření se však dá toto všechno relativně snadno zjistit.“

Kardiologické vyšetření, které dostatečně napoví, jakou zátěž si může člověk dovolit, přitom není až tak složité a náročné - ultrazvuk (ECHO) srdce podrobně znázorní strukturu srdečního svalu včetně možného výpotku (ten může být právě o virových zánětů srdce), klidové a zejména zátěžové EKG potom odhalí poruchy srdečního rytmu nejen v klidu, ale hlavně při stoupající zátěži - defacto se tímto vyšetřením testuje chování našeho srdíčka při sportu.

 „Takové vyšetření pak prakticky velmi rychle řekne, jak velkou zátěž člověk snese a svému srdci přitom neublíží,“ vysvětluje primář a dodává, že podobná preventivní opatření trvající jen pár desítek minut mohou zabránit jak infarktům, tak dalším kardiovaskulárním poruchám.

Zdroj:Bílý Medvěd Public Relations, s.r.o.

 

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (2)

 • Obrázek uživatele Calors
  Calors (anonym)

  V Praze se již několik let pravidelně schází skupina praktikující Tensegritu - magická gesta šamanů starověkého Mexika, zveřejněná Carlosem Castanedou a dalšími pokračovateli této tradice. Cvičíme jak základní gesta z knihy Magické pohyby, tak i gesta z instruktážních videí a nejnovější formy Tensegrity, které jsou vyučovány na seminářích Cleargreenu. * Pravidelná cvičení v Praze od 6.zari 2010, pondeli: 19.30h-21h. * Jediná podmínka je vaš zájem o objevování nových věci * Přijít může kdokoliv starší 16-ti let.,první návštěvu lze domluvit majlem:Kontakt na nás je: tensegritad@gmail.com

  Črv 15, 2010
 • Obrázek uživatele Jelena
  Jelena (anonym)

  Ptala jsem se na takové vyšetření své obvoďačky a ta se mi smála, že to mě určitě nikam nepošle a to mi bylo 48. Prevence mají všude plno "hubu", ale asi jen o tu, která sype body.

  Črv 28, 2014

Přidat komentář

Reklama

Reklama