Reklama

Vlasy v těhotenství

V průběhu těhotenství i po jeho skončení projde vaše tělo smrští změn, které se projeví mnoha různými způsoby. Prudké změny hladin hormonů jsou důležité pro to, aby vše probíhalo tak, jak má. Tyto výkyvy však budou působit kromě jiného i na vaše vlasy. V těhotenství vás potrápí zvýšené maštění či naopak vysušování vlasů. Trvalá vám určitě nebude držet a po porodu vás nejspíš rozladí zvýšené vypadávání vlasů. Jsou to sice změny přechodné, ale je také možné, že po narození dítěte již vaše vlasy nebudou tak husté jako dřív a nebo se jejích struktura či barva změní - zjemní, ztmavnou a podobně. Proto se již v těhotenství snažte dopřát svým vlasům kvalitní péči.

Typ vlasu je určen jeho příčným průřezem. Rovné hladké vlasy mají řez kulatý, kdežto vlasy kudrnaté mají průřez oválný. Pokud se tedy vlasy preparují trvalou ondulací, musí se chemickými prostředky narušit povrch vlasu a změnit jejich průřez. Vzhledem k tomu, že je nutno narušit první vrstvu vlasu, která obsahuje keratin, nedrží v těhotenství trvalá ondulace. Pokožka těla a tedy i hlavy je totiž v těhotenství zvýšeně prokrvená a vrstva keratinu je proto pevnější. V důsledku toho chemický přípravek pro trvalou ondulaci hůře působí.

Růst vlasů, jejich hustota a typ závisí na hormonální činnosti organismu. V těhotenství hladina některých hormonů stoupá, proto mohou být vlasy lesklejší, hustší a také se většinou více mastí. Ve většině případů jsou ale ženy se svými vlasy v těhotenství spokojenější. Po porodu se ale hladina těhotenských hormonů prudce sníží a vlasy začnou více vypadávat. Tím však nejsou porušeny vlasové papily a po několika měsících se hustota vlasů vrátí k původnímu stavu. Něco jiného je, když se začnou na hlavě objevovat lysá místa nebo při česání zůstávají v hřebenu neúměrně velké chumáče vlasů. Potom je lepší navštívit kožního lékaře a poradit se s ním, zda se nejedná o onemocnění.

Vlasy totiž mohou tímto způsobem vypadávat například při seborhoee (mazotoku). Při tomto onemocnění atrofuje vlasová papila, takže nové vlasy nemají z čeho vyrůst. Pro váš klid je třeba říci, že seborhoické onemocnění postihuje většinou jen muže, dokonce již v poměrně mladém věku.

V těhotenství nemusíte vlasům věnovat jinou péči než dosud, jen budete asi muset zvolit jiné přípravky a zvýšit či snížit častnost mytí vlasů. Neexistuje žádná přesně stanovená doba, po které je třeba vlasy umývat. Někdy je zapotřebí mýt vlasv třeba denně. Potom je ale nutno je mýt vlasovým šamponem pro časté používání, který je šetrnější. Dlouhodobě není vhodné používání šamponů tzv. 2 nebo i 3 v 1. Takový šampon je vhodný jen na přechodnou dobu. Pokud vlasy myjete každý den, pak není třeba je dvakrát šamponovat. Jeli interval mezi mytím 4-5 dnů, potom je vhodné mýt vlasy šamponem dvakrát. Při každém mytí vlasů nejdříve trochu šamponu v dlani zřeďte vodou a teprve potom jej aplikujte na pokožku hlavy. Vlasy oplachujte příjemně vlažnou vodou. Voda příliš teplá, ale i příliš studená podporuje prokrvení vlasové pokožky a tím i rychlejší maštění vlasů.

Reklama

Po šamponování použijte kondicionér, který nejen usnadní rozčeávání, ale také sníží tzv. "létání" vlasů, na vlasy se nebude chytat tolik prachu a také uhladí povrch vlasu, aby po usušení vypadal hladší a lesklejší. S používáním prostředků na mytí vlasů vždy platí, že všeho moc škodí. Budete-li vlasy příliš šamponovat, budou zbytečně vysušené, zvýšené množství kondicionéru zase způsobí "ztěžknutí" a rychlejší zplihnutí vlasu.

Máte-li dlouhé vlasy, nešampónujte jejich konečky. Konce vlasů se dostatečně umyjí šampónem stékajícím při mytí. Naopak kondicionér až na speciální výjimky nepatří nikdy na pokožku hlavy. Začněte u konečků a postupujte vzhůru, kondicionér aplikujte lehkým mnutím vlasů mezi prsty.

Zbytečně si vlasy při mytí nezacuchávejte, pokožku hlavy myjte bříšky prstů, nikdy ji "nedrbejte" nehty. Po konečném opláchnutí dostatečným množstvím vody vlasy zabalte do ručníku a nechtě vykapat. Netřete nikdy vlasy ručníkem, zejména jemné a poškozené vlasy tím velmi trpí. Vlasy rozčesávejte od konečků ke kořínkům a po rozčesání je upravte buď vysoušečem vlasů, nebo je nechtě volně uschnout. Po porodu je určitě lepší používat k vysoušení horký vzduch co nejméně.

Zdroj: Romana Černá - Kniha o těhotenství a porodu

Reklama

Komentáře

L. (Pá, 27. 4. 2007 - 13:04)
Vlasy rozčesávejte "od konečků ke kořínkům"? To je sranda? To bych si místo rozčesávání vlasy tupírovala, ne? Opravdu nechápu...
xxx (Pá, 20. 7. 2007 - 08:07)
Samozrejme ze od konecku ke korinkum, v tom smyslu, ze nejdriv rozcesat konce vlasu aby nebyly zacuchany a nervala sis pak vlasy z hlavy, nebo si vlasy na koncich zbytecne netrhala, jsou pak roztrepeny.
Monika (Po, 6. 8. 2007 - 10:08)
Dobrý den,
jsem pár týdnů těhotná a bez trvalé si nedovedu těch 9 měsíců vůbec představit. Myslíte, že bych ještě teď mohla zkusit trvalou?? Nebo mi už nechytne (jak píšete v článku?). Mám dost jemné vlasy, které si myji každý den.
Díky a pěkný den
Dana (Pá, 16. 5. 2008 - 13:05)
Četla jsem,že barvení vlasů může ovlivnit vývoj plodu.Je to pravda?Nějak si neumím představit si je nebarvit.Děkuju
michal (So, 17. 1. 2009 - 18:01)
muze si manzelka v těhotenství barvit vlasy?
Bibiana (Po, 31. 10. 2022 - 09:10)
No, takže pravda je taková, že během těhu jsem měla vlasy super. Pevné, silné, nevypadávaly. Možná to bylo i díky vitamínům :) Ale během kojení... Jaj, to teprve začaly padat...
Karla (Po, 28. 11. 2022 - 11:11)
Tak to je jasný, no... to je normální a všechny to máme stejně... ale říkáš, že myslíš, že to bylo díky vitamínům? Jaké ty vitamíny jsi během těhu brala?
Reklama