Reklama

Opalování se může stát drogou

Pravidelným opalováním si lze na slunění vytvořit závislost. Tvrdí to americká studie, kterou otiskl časopis Cell.

Vědci totiž zjistili, že u myší vystavovaných pravidelně UV záření, byly ve větší míře produkovány endorfiny, které tlumí bolest a způsobují dobrou náladu. Pokud se hlodavcům podaly léky blokující účinek hormonu, objevily se u nich abstinenční příznaky.

    Tým Davida Fishera z Massachusettské všeobecné nemocnice v Bostonu vystavoval zkoumané myši účinkům UV záření po několik týdnů. A to v takové míře, která odpovídá situaci, kdy se člověk se světlou kůží denně přes poledne 20 až 30 minut opaluje na plážích Floridy.

    U myší se po týdnu objevila zvýšená hladina beta-endorfinů v krvi a byly odolnější vůči bolesti. Podobně jako heroin nebo morfin se tyto endorfiny vážou na opioidní receptory, čímž snižují vnímání bolesti. Pokud se zkoumaným hlodavcům podaly léky, které účinek “hormonu štěstí“ utlumily, dostavily se abstinenční příznaky, jako je například třes.

    Myši, u kterých se kvůli genetické změně nevytvořily žádné beta-endorfiny, byly naopak po vystavení UV záření citlivější vůči bolesti a po podání léků nevykazovaly symptomy abstinence. “Je překvapivé, že jsme geneticky naprogramováni, abychom byli závislí na něčem tak nebezpečném, jako je UV záření, které je nejspíš nejrozšířenějším karcinogenem na světě,“ cituje agentura DPA autora studie Davida Fishera.

Reklama

    Touha po slunečním záření je přitom podmíněna evolucí, domnívají se američtí vědci. Jeho působením se totiž v kůži vytváří vitamin D, který je důležitý pro stavbu kostí.

    Jakmile UV záření prostoupí pokožkou, dají se do pohybu nejrůznější mechanismy, buňky vytvoří protein Proopiomelanocortin (POMC). Ten je nezbytný pro tvorbu hormonu, který produkuje melanin, díky němuž pokožka zhnědne. Z proteinu POMC vznikají právě i beta-endofiny, které tlumí bolest.

Zdroj: ČTK

Reklama

Komentáře

Táňa (Út, 28. 6. 2016 - 15:06)
JJ taky jsem byla závislá na opalování, ať se neloupu mazala jsem se Panthenolem Swiss s vysokým obsahem panthenolu a s hodně vitamínama, dneska ho používám taky, ale už jen, když jedu k moři.. ještě že jsem se toho zbavila.
Reklama