Reklama

Cvičení při odvápnění kostí

Příručka obsahuje 21 cviků vhodných pro lidi postižené řídnutím kostí, zlomeninou páteře, krčku stehenní kosti či jiné kosti. Účelem cviků je snaha uvolnit svalová stažení, posilovat celkově svalstvo a zatěžovat kosti přiměřeným pohybem, který má příznivý vliv na tvorbu kostní hmoty.

Všeobecné pokyny pro cvičení při odvápnění kostí

Jak cvičit? Cvičíme pokud možno ve cvičebním úboru (v létě trenky a tričko, v zimě tepláková souprava). Při cvičení v místnosti buď otevřeme okno, nebo alespoň předem vyvětráme, jinak by v místnosti, kde cvičíme, neměla být ani úplná zima, ale ani přetopeno (teplota mezi 16 - 20°C). Vždy cvičíme na pevné pokrývce položené na koberec nebo tenké molitanové matraci. Zcela nevhodné jsou vysoké měkké matrace, postele nebo gauče. Pokud cvičíme venku, položíme pokrývku nebo matraci na rovné, suché a přiměřeně tvrdé místo.


Kdy cvičit? Nejvýhodnější je cvičit nalačno, nebo alespoň za dvě až tři hodiny po hlavním jídle. Cvičíme průměrně 2-3x denně po 20 minutách, máme-li ale možnost, pak raději vícekrát denně a po kratší dobu - výsledek cvičení je pak lepší.
Provedení: Začínáme cvičit lehčí cviky a postupně přidáváme cviky další, s vyšší obtížností. Například první týden cvičíme cviky v poloze na zádech, první den opakujeme každý cvik 3x, další dny zvyšujeme postupně počty opakování až do počtu 10x. Druhý týden přidáme cviky v poloze na břiše a obdobně zvyšujeme počet opakování do 10x. Třetí týden přistoupíme k poloze vkleče a čtvrtý týden k poloze ve stojí s obdobným postupem. Návod pročteme velmi pozorně a dbáme na přesné provádění všech poloh a cviků, v počátku je výhodné, necháme-li si cvičení zkontrolovat druhou osobou.


Všechny pohyby jsou pomalé a spíše tahové. Naopak vyvarujeme se všech švihových cvičení. Cvičení, nesmí bolet, tzn. nesmí při něm vznikat nová bolest, která nesmí být ani bodavá, ani nikam vystřelovat! Pocit napětí nebo tahu ve svalech však naprosto nevadí a zejména na počátku cvičení je známkou jeho správného provádění. Zásadně však necvičíme s tělesnou teplotou vyšší než 37°C nebo jakýmkoliv přidruženým onemocněním.


Zakázány jsou všechny prudké pohyby stlačující páteř v podélném směru (od hlavy k sedací části), tj. skoky z výše (ze schodů, z autobusu, se stoličky), prudká zdvihání těžkých předmětů (břemena, nábytku, naplněného kolečka). Varujeme se nejen pádů, ale i prudkých obranných pohybů při uklouznutí. Jsou tedy zakázány všechny zimní sporty (bruslení, hokej, sjezdové lyžování, sáňkování), z letních pak volejbal, nohejbal, košíková, házená, kopaná, ale i tenis. Samozřejmě nedovolujeme vzpírání, zápas, judo, box a ragby. Nevhodné jsou rovněž všechny disciplíny lehké atletiky. Z vodních sportů není vhodný jachting, windsurfing ani pádlování na kanoi nebo kajaku.


Naopak vhodným doplňkem cvičení je nepříliš namáhavá turistika a jízda na kole, ovšem jen po dobrých silnicích, ne v terénu. Výborným doplňkem cvičení je plavání, a to všemi způsoby. Při plavání totiž páteř musí zaujmout správné postavení (jinak bychom se potopili), pohyby ve vodě jsou vláčné, ale prováděné proti mírnému odporu vody, takže se posilují svaly. Dbáme pouze na to, aby voda nebyla příliš chladná (od 20°C), neboť chlad podporuje svalová stažení. Ve vodě nezůstáváme zbytečně dlouho, volíme raději více kratších pobytů, které střídáme s opalováním (u osob, které snášejí slunce). Tímto způsobem zvýšíme obsah vitamínu D v kůži, čímž přispíváme k rychlejší léčbě odvápnění kostí. Varujeme se jen krkolomných skoků do vody a v bazénech pak pádů nebo skoků cizích osob na záda.


Prof. Mudr. Jiří Kocián, DrSc., Milada Macourková - rehabilitační pracovnice,

Nakladatelství Triton

Reklama
Reklama

Komentáře

Niki (So, 15. 1. 2011 - 19:01)
Díky, moc mi to pomohlo. Měla jsem odvápnění kosti v koleně, ale díky vašim cvikům se to vyléčilo.
Reklama