Reklama

Jak správně padat při jízdě na kolečkových bruslích

Kdo chce jezdit na kolečkových bruslích, musí umět především správně padat. Lékaři ošetřují v sezoně stovky bruslařů, kteří to neumějí. Nejčastěji utrpí úraz mládež, v dospívání ztrácí zábrany a jezdí co nejrychleji. Malé děti padají z menší výšky, takže při pádu se tak neporaní, dospělí jsou zase ohleduplnější a dávají si více pozor.

"Za rok ošetříme asi 1000 dětí se sportovním úrazem a stejný počet dospělých, někteří se poranili na kolečkových bruslích," řekl ČTK Tomáš Trč z kliniky ortopedie dětí a dospělých Fakultní nemocnice Motol.

Děti si nejspíš zlomí ruku, poraní si hlavu a kolena. Dospělí padají z výšky, a tak mívají i poraněnou páteř a naraženou kostrč. "Začátečníci padají dozadu, proto by měli jezdit s hůlkami," poradil Trč. Nezbytností jsou chrániče loktů, zápěstí, kolenou a helma na hlavě. Dobré jsou i rukavice.

"Bruslaři obvykle přijdou s odlomenou částí zubu, jak padnou a brázdí obličejem asfalt," dodal zubař Pavel Chrz. V poslední době se s tímto zraněním ve své ordinaci ale nesetkal, lidé se zřejmě naučili techniku jízdy a pádu.

Pádovou průpravu učí v Akademik sport centru Univerzity Palackého v Olomouci. Jeho vedoucí Jiří Vaculík ČTK řekl, že výcvik začínají v tělocvičně na žíněnkách a učí převádět pád do kutálení. "Nejvíce si člověk ublíží, když se natáhne a jde přímo natvrdo proti překážce," popsal. Pádu je lepší se nevzpírat, padnout raději dřív, jinak si člověk zlomí ruce. "Děti to dělají automaticky. Dospělý z obav, že se pádem ztrapní, se vzpírá do poslední chvíle, to je spíše k horšímu," řekl.

Reklama

Objeví-li se na cestě kamínky, nebo jezdce někdo vytlačí do trávy, musí přenést energii jízdy do běhu. Na kolečkových bruslích se nedá brzdit, proto je hodně zranění. "Pohyb je nutno přenést do zatáčky, změnit směr v menších obloučcích," popsal instruktor. Proti pádu dozadu je podle něj jednoduchá pomůcka - jedna noha je víc vpředu a jede se jakoby v kroku.

Jízda na kolečkových bruslích zvyšuje kondici, pomáhá při spalování tuků. Za hodinu jízdy spálí člověk 340 až 476 kalorií. Jezdec posiluje svaly lýtek, stehen a svalstvo krajiny břišní, zpevňuje zadek. Před jízdou by si člověk měl protáhnout nohy a páteř. Lidé se zdravotními obtížemi by měli konzultovat s lékařem, zda pro ně je tento sport vhodný.

Bruslaři by měli jezdit na bezpečných místech, srážka s autem může skončit tragicky, upozornil dětský lékař Milan Kudyn. "Na Moravě jsem potkal na silnici mezi obcemi rodinu na kolečkových bruslích. Jeli mezi auty a bylo to nebezpečné," řekl ČTK.

K jízdě na kolečkových bruslích využívají lidé stezky pro cyklisty. V Praze jezdí na bruslích kurýři, kteří si v hustém provozu zrychlují cestu. Do metra, tramvají a autobusů je vstup na kolečkových bruslích zakázán. "Pokuta činí 200 korun," řekla ČTK mluvčí pražského Dopravního podniku Michaela Kuchařová.

Naďa Myslivcová - ČTK

Reklama

Komentáře

jajajá (St, 10. 8. 2005 - 11:08)
Proti padání dozadu radím: pokud cítíte, že se zakláníte a hrozí že spadnete dozadu, pokrčte nohy, tím se i trochu předkloníte a při nejhorším spadnete na dlaně.Já na bruslích obvykle nepadám.
Kuba (Pá, 7. 4. 2006 - 22:04)
Já na kolečkových bruslích už jezdím ňáky ten rok a nemůžu říci, že by se to obešlo bez pádů, ale zatim nic vážného...s trochou štěstí jsem z toho vždycky nějak vyváz. Ovšem řada situací bruslaři nebezpečných vzniká kvůli neohleduplnosti ostatních (chodců-což se dá pochopit, ale také kvůli neohleduplným řidičům!!!). Ale tak to není to kvůli čemu píšu. Tak nějak mě zaujal tento článek a tak jsem nad ním chvilku strávil, ale dostal mě výrok : Dobré jsou i rukavice. Ehm, nevím kdo je autorem, ale je vidět, že na bruslích v životě nestál, protože rukavice zápěstí při pádu moc neochrání a dávat si je pod chrániče zápěstí je holý nesmysl. Jinak na druhou stranu souhlasím s tím, že by se měli chrániče nosit, pač jeden nikdy neví kdy a kde na bruslích upadne...poznámka : Hodně lidí, kteří se na bruslích učí padá když jen tak stojí na místě - zranění páteře, atd. Toť vše. Ne, ještě ne...Lidi koukejte začít jezdit, pač je to jeden z nejlepších sportů vůbec a potřebuje to rozvoj!!! Tak vyražte do ulic..ne zevlovat, ale jezdit!! GoRide!!!
Laďa (Pá, 5. 5. 2006 - 13:05)
Ahoj Kubo,
Laďa (Pá, 5. 5. 2006 - 13:05)
Ahoj Kubo,
Laďa (Pá, 5. 5. 2006 - 13:05)
začal jsem na bruslích jezdit a nevim , jakým rozumným způsobem zastavit. Vzhledem k mé váze ta brzda na patě není nic moc. Po rovině je to v pohodě , ale i z mírného kopce je to docela rachot. Existuje na to nějaký univerzální recept, mimo pádu? Dík.
Kubula (Po, 12. 6. 2006 - 22:06)
Já někdy mívám křeče taky, většinou je to proto, že mám brusle moc utažený. Trochu je povolím, na chvilku si sednu a hýbu chodidly, co to jde. Zatím to vždycky pomohlo.
A co se týká jízdy z kopce, já jezdím jedině traverzem, a když se to rozjede moc, tak otáčím do protisměru a zastavuju.
Jájina (Po, 12. 6. 2006 - 21:06)
Ahojky,jízda na koleč.bruslích je super,ale já si jí bohužel moc neužiju.Po 10 min. mě začnou strašně bolet chodidla a přechází to až do křečí.Už jsem to zkoušela i přebruslit,ale nedá se to.Plochý chodidla nemám.Nemáte někdo ponětí čím by to mohlo být!Díky
Jarda (Čt, 6. 7. 2006 - 17:07)
Dostal jsem k narozeninám kol. brusle. Je mi 40 a moc mě to baví. S nohami nemám problém,protože jsem ciklista, ale bolí mě spodní část zad,dělám něco špatně?
Jarda (Čt, 6. 7. 2006 - 17:07)
Dostal jsem k narozeninám kol. brusle. Je mi 40 a moc mě to baví. S nohami nemám problém,protože jsem ciklista, ale bolí mě spodní část zad,dělám něco špatně?
mishule (St, 21. 6. 2006 - 18:06)
Ahoj všichni. Křeče do nohou opravdu většinou bývají z příliš utažených bruslí :-) Bolest ve spodní části zad může být ze špatného, křečovitého postoje. Chce to být víc v předklonu a uvolnit se. A myslet na plynulý pohyb nohou, nechce to tahat moc silou. Také mi to z počátku dělalo problémy. Nemáš Jardo problémy s páteří? Mohla by to také být reakce plotének, nebo obecně páteře na nepřiměřenou zátěž.
Mám dotaz, brzdíte někdo brzdičkou na brusli, nebo ji máte sundanou? Včera mi jeden profík říkal, že je na nic a leda se o ni zabiju. Brzdit tedy moc neumím, to se přiznávám.
Anett (St, 19. 7. 2006 - 20:07)
ahoj.já na bruslích jezdím už asi 7 let tak už jsem se naučila padat....nejlepší je se prostě nějak poskládat a ne žuchnout jako pytel blech i když já vím,že při rychlé jízdě to jde dost těžko a na asfaltu to dost bolí....jinak já brzdím-je to mnohem lepší pokud se bojíte sjet nějaký prudký kopec nebo prostě zastavit...a žádné bolesti při jízdě nemám pokud nespadnu což se naštěstí přihodí málokdy:-)
sisi (Út, 25. 7. 2006 - 10:07)
Jezdím teprve třetí rok, ale moc mě to baví.Potvrzuji, že brnění nohou je z utažených bruslí. Dříve jsem je utahovala se vzpomínkou na lední brusle, kdy nám je rodiče utahovali co to šlo.
Brždění je problém, ale brzdím jen s brzdičkou . Sjela jsem s ní i 45' kopec. Pomalu ale šlo to.
Pavouk (Pá, 28. 7. 2006 - 12:07)
Ahojda...prosím poraďte mi jak se naučit brzdit smykem. nebo neznáte nějaký stránky kde to najdu???? můžete psát na Pavouk4064"seznam.cz předem díky
Luculka (Ne, 6. 8. 2006 - 16:08)
Jsem teprve začátečník. Brusle jsem si pořídila před týdnem a pro bezpečnost svojí i svého okolí trénuji prozatím pouze na hokejbalovém hřišti. Mám problém s bržděním. Zkoušela jsem sjet mírnější kopec a myslela jsem, že to nepřežiju. Bojím se plně přenést váhu na brzdičku, která mi stejně nepřijde dost efektivní. Pokud někdo bude mít čas a trpělivost, tak by mi mohl zaslat pár informací o technice jízdy a především brždění na můj mailík: nyninka"seznam.cz, předem moc díky za odpověď
Venca (So, 19. 8. 2006 - 05:08)
Ahoj,já mám 44 a již jsem stál na bruslích po třetí a moc se mě to zamlouvá.Nohy i páteř je v pohodě.Již od patnácti let jsem posiloval a tudíž nemám problém.Je to super,jen to brzdění je trochu komplikované.Naštěstí jezdím po asfaltové cestičce,která je lemovaná polem.Již jsem jednou uvítal její pohostinnost,ale udržel jsem se.Sport je prostě super zábava a tak se to má brát.Přeji všem super bruslení a co nejmíň pádu.Jo,a pokud někdo ví něco o brzdění či videu,kde se dá stáhnout,tak se rád přiučím.Ahoj
Alik (Po, 28. 8. 2006 - 18:08)
BRZDIT není tak obtížné jak by mohlo ze zdejších příspěvků vypadat.
Nejefektivnější je brzdit "hranou" jedné z bruslí. Jednu nohu přeneste dozadu (bude to ta šikovnější - většinou pravá), vytočte špičku ven, tak aby bota byla kolmo ke směru jízdy a opřete o zem. "Přední" nohu nechte pokračovat v jízdě. Nohy musí být za sebou (nikoli vedle sebe) a to v dostatečném rozestupu (jako když protahujete lýtkový sval).
Chce to trochu cviku, ale je to bezpečnější a jistější než téměř nefunkční brzdičky.
Nevýhodou je rychlejší sjíždění boků koleček na "zadní" botě.
xxcd (Po, 28. 8. 2006 - 19:08)
Nejlépe to nabořit do veřejného osvětlení, popřípadě nějakého většího auta.
xxx (Po, 14. 5. 2007 - 16:05)
Ahoj,stála jsem podruhé na bruslích,a myslela, že jsem mistr světa.Ted mám naražený loket a asi dva týdny neschopnosti.Nezvládla jsem totiž jízdu z kopce a mam VELKÉ potíže z bržděním,ale nevzdávám se,až mi sundají sádru,budu to zkoušet dál!Rada bych se taky dozvěděla něco víc o jízdě a břdění na kolečkových bruslích,poraďte,prosim kde to můžu najít! s.inna"seznam.cz
kája (St, 16. 5. 2007 - 09:05)
Ahojda, taky bych se rád přiučil jak nejlépe brzdit bez brzdičky. Kdyby byl někdo tak hodný a poslal mi pár rad jak na to a nebo kde bych to našel byl bych mu hrozně vděčný.Předem děkuji:-)kajadole"seznam.cz
Ája (St, 16. 5. 2007 - 10:05)
já padám na cecky, je to pohodlné a nebolí to, kámoš sebou několikrát třísk na vejce a řval jako pavián
Díno (Po, 21. 5. 2007 - 11:05)
Na jaké straně se má správně jet po silnici?
řidič (Po, 21. 5. 2007 - 11:05)
Na žádné. Cyklisti a bruslaři, mazejte na cyklostezku a neserte mě!
Leňa (Po, 6. 8. 2007 - 15:08)
Ahoj,poradí mi někdo jak správně brzdit na bruslích z kopečka, nesletět na záda a nerozbít si nos? Dík předem
Káťenka (Pá, 31. 8. 2007 - 18:08)
Ahoj Leni tak já brzdím z kopce tak, že se předkloním, levou nohu pokrčím v koleni, pravou natáhnu a brzdím. Je to fuška, ale jde to. Hlavně ten kopec nesmí být moc prudké. Jo a ještě sem si ústa nerozbila :o)).
Jakub (Pá, 14. 9. 2007 - 21:09)
Pokud by jste chtěli poradit s jizdou určitě napište jezdím 5 let a ještě ani jednou jsem nespadl mam na to chytra taktyky.Pokud budete chtit mužu vam porait i nějake triky a jak na to.kdo by byl z meho oklý určo bych ho to i osobně naučil...
Martina (Ne, 23. 9. 2007 - 09:09)
tak porad jak nepadat ???
Martina (Ne, 23. 9. 2007 - 20:09)
Ahoj Kubo tak jak se jezdí a nepadá ?
deniska (St, 21. 11. 2007 - 20:11)
Dobrý den,je mi 13let a před rokem jsem měla nehodu...no nehoda se to ani tak moc nazvat nedá! Jela jsem kolem jedné staré paní s kočárkem a pořád říkala abych ji předjela tak jsem to zkusila a nevim jestli to udělala schválně ale prostě jsem spadla pravým kolenem na obrubník!! Byla jsem s tím na operaci a mam doživotní následky :o( !!!!! Už jsem jí nikdy neviděla ale vím že mi zničila celý můj život!! Nemůžu vůbec sportovat a to že jsem obézní tomu ještě přidalo,protože jak jsem na to pravé koleno moc nemohla tak jsem šlapala pořádně jenom na to levé a to podlehlo zátěži a měla jsem zhruba před 5 měsíci tzv. ,,Únavní zlomeninu" v koleni .. Nikdy bych nikomu todle nepřála..!!!!! proto,si dávejte pozor když na oslizné,protvné hnusné baby!! Děkuji za přečtení z pozdravem ,,Glorča"
šali (Po, 17. 12. 2007 - 19:12)
mno,nevim,ale tam se píše,že kolečkové brusle nemají brzdu,ale to má přes 60procent bruslí :D
šali (Po, 17. 12. 2007 - 19:12)
mno,nevim,ale tam se píše,že kolečkové brusle nemají brzdu,ale to má přes 60procent bruslí :D
hana (Ne, 13. 4. 2008 - 08:04)
dobry den začinam jezdit na bruslich apořidila jsem si je bez brzdy v zadu poradi mi někdo jak mam brzdit diky
mhv (So, 3. 5. 2008 - 09:05)
zkus to oblouckama
Pavel (Ne, 13. 7. 2008 - 16:07)
Ahoj,je mi 13let a také jezdím už od šesti let.Vidělo mě už spousta mích kamarádů a chtěli to také naučit ...jenže já jsem jim to vysvětlovala někteří to pochopili a jezdí do teď a někteří to nepochopili a pořád se šmrdlají špatně a já nevím jak to mám vysvětlovat .....proto vás prosím abyjste mi posílali nějaké nápady na vysvětlení ...tím myslím například na brždění,rozjíždění se držení tempa a rovnováhy a zatáčení ....všechny nápady mi prosím sdělte mailem:Pavel.Milota.cz"seznam.cz ... děkuji a nashledanou ...
monii (Pá, 8. 8. 2008 - 17:08)
dobry den prosim vas mohly by jste mi posilat neco jak bych se mohla naucit jezdit na koleckových bruslích? a když nemas brzdu tak brzdi tim ze zatocis
katka (Pá, 8. 8. 2008 - 22:08)
brzdění mi taky dělá problémy. Po asi 10 letech jsem stoupla na nový brusle a zpočátku si hledala jen rovný trasy:-D Teď zkouším tu zadní brzdu, ale ta mě jen zpomalí, rozhodně to není na prudký zabrždění. Kdyby bylo třeba, asi bych taky zabrzdila zatáčkou. Jinak zpomalit se dá i pluhem, ale taky je to hodně pomalej způsob. A pádů se bojím, ale zatím jsem nespadla. radši jezdím v mírném předklonu aby to kdyžtak nebylo na záda:-)
lumix (So, 15. 11. 2008 - 15:11)
ja jezdim 3 roky a spadl sem tak 14krat a to jezdim rychle!
pony23 (Ne, 25. 1. 2009 - 20:01)
je mi 11 a s kamarádkou se chceme věnovat in - line a potřebovali bychom nějáké rady pro začátek prosím napište na poby23"seznam.cz
pony23 (Po, 26. 1. 2009 - 17:01)
pardon za překlep správná adresa je pony23"seznam.cz
Návštěvník (Ne, 29. 3. 2009 - 14:03)
moje kamarádka se chce učí jezdit na in-line, ale když jí dám nějakou radu tak říka, že to nejde. Neporadili by jste nám prosím jak má začít dyžtak napište na veamia"seznam.cz
Teja (So, 19. 9. 2009 - 10:09)
ahoj.já na bruslích jezdím už...Ahoj, na kolečkovyých jezdím už asi od první třídy a až teď jsem si konečně jistá při brždě. Snažím se používat tu brzdu co je připevněná na těch bruslích. MOc to teda nebrzdí ale pády to trošku zmíri:-) Hlavně se nebát tu nohu trošku naklonit dozadu při tom brždění.
Pavlína (St, 20. 4. 2011 - 18:04)
Pokud by jste chtěli poradit...jake okoli myslite? kdyby to bylo daleko, uvitala bych, nejake rady, muj mail je [email protected] . dekuji ;)
Tomáš Frank (Po, 25. 4. 2011 - 14:04)
Dobrý den,
chtěl bych začít na in-line bruslích. Zatím mám jen zkušenosti s klasickými ledními bruslemi, na kterých běžně jezdím v zimě asi 14 let. Můžete mi prosím dát nějaké rady, na co si dát pozor nebo jaký je celkový rozdíl apod. Mám na mysli nějaké dobré rady do začátku.
Děkuji.
[email protected]
564512 (Út, 5. 7. 2011 - 07:07)
začal jsem na bruslích...Padat určitě nemusíš,ale šiklo by se naučit se brzdit bez brzdy.Je několik metod jak se tohle naučit.
1.Otočka. Ne abys udělal otočku přes dva metry.Ne ne ne musíš třeba když jedeš rovně tak dojedeš na určité místo a otočíš se na něm.To tě spolehlivě zastaví a navíc,když se to naučíš,vypadá to fakt dobře.
Kdyby něco nebylo jasné tak napiš na mail.
[email protected]
Jana (Čt, 31. 5. 2012 - 10:05)
Ahoj lidičky. Vám se to řekne, zabrzdit otočkou. Ale já se neumím ani otočit. Jezdím jen po rovince, pomalu a velice opatrně. Tedy jezdím, byla jsem teprve třikrát a byly z toho dva pády. Naštěstí bez úrazu.
Martin Nesvorný (Po, 3. 8. 2015 - 09:08)
Doktoři by mohli povídat, jak je ježdění na inline bruslích jednoduché a jak se nikomu nemůže nic stát... Nechápu ty borce a kočky, co jezdí více méně nazí :-D..
Mohu potvrdit, že aby člověk nepřepadl dozadu, je dobré jezdit v mírném předklonu.. sice z toho mohou bolet záda, ale neztratíte stabilitu ;-)..
Hodně cestuji, takže často hledám nějaké inline dráhy, kde by se dalo jezdit (nejsem moc zastánce jezdit kdekoliv...)??
Já hledám na http://www.sportcentral.cz/sportoviste/inline-brusleni/ ... kde vy?
Reklama