Jak se přimět ke cvičení v karanténě

Kvůli koronaviru jsme momentálně odkázáni na cvičení doma nebo vyběhnutí ven do zimy. A to chce pořádnou dávku motivace! Jak vyzrát nad leností a donutit se k domácímu cvičení?

Pořiďte si základní vybavení

Při cvičení si vystačíte pouze s váhou vlastního těla, přesto je vhodné si alespoň základní pomůcky pořídit. Svůj trénink tím nejen ozvláštníte, ale i zefektivníte. „Ženy využijí při různých cvicích odporové gumy, muži si  mohou pořídit sadu jednoručních činek. Doporučuji i kvalitní podložku, která najde využití při posilování břicha v leže na zemi i při praktikování jógy,“ radí zakladatelka a instruktorka pražských Domů Jógy Věra Vojtěchová.

Oblečte se do sportovního

I když se to může zdát jako jasná věc, ne každý má potřebu se na cvičení v domácích podmínkách obléct do sportovního. Přitom oblečení nás dokáže dostat do té správné sportovní nálady. Zapomeňte proto na klasický domácí úbor či cvičení v trenýrkách na spaní, ale oblečte se tak, jako byste byli v opravdové posilovně nebo třeba na lekci jógy. Pokud jste zvyklí cvičit v teniskách, nazujte si i své oblíbené sportovní boty.

Připravte si prostor na cvičení

Každý z nás má na domácí cvičení jiné podmínky. Někdo si musí vystačit s malý kouskem v ložnici, jiný má k dispozici celý pokoj. Ať je to tak či tak, pokuste se kolem sebe vytvořit atmosféru, která vás na cvičení navnadí. Mějte po ruce pomůcky ke cvičení, pusťte si motivační hudbu, cokoliv vás napadne. „Důležité je mít správně naladěnou mysl. Pouze tak dosáhnete toho, čeho dosáhnout chcete.  Věci zvenčí k naladění mysli mohou pomoct, ať už ve formě hudby či třeba vonných esencí při cvičení jógy,“ říká Věra Vojtěchová.

Najděte si parťáka nebo online trenéra

Ve dvou se to lépe táhne, proto máte-li kolem sebe někoho, kdo chce taky cvičit, cvičte společně. Nemusíte se nutně scházet u někoho v obýváku. Společné cvičení můžete realizovat i online – například přes Skype. „V tomto směru vřele doporučuji online lekce, ať už jde o cvičení jógy nebo třeba online koučování fitness trenéra. Pod dohledem profesionála, který vás celou lekcí provede nebo vám sepíše trénink, vám cvičení půjde mnohem lépe, bude vás bavit a zůstanete i lépe motivovaní,“ tvrdí instruktorka jógy Věra Vojtěchová.

Odebírejte  motivační videa

Pokud vás na online cvičení v přímém přenosu zrovna neužijte, můžete se přihlásit k odběru nejrůznějších videí se cvičením vedené instruktorem. Na internetu a Youtube jich najdete tisíce, ať už v češtině nebo angličtině. Na výběr jsou jak bezplatná videa, tak i videa požadující předplatné či členství, přičemž placená videa jsou obvykle obsáhlejší, vzájemně na sebe navazují a vy tak získáte dlouhodobý plán. Výhodou toho, že si videa předplatíte nebo si zaplatíte několika měsíční členství je i v tom, že vás to ke cvičení více motivuje. Když si zaplatíte permanentku do posilovny, obvykle ji taky nechcete nechat propadnout.

Vyhraďte si na cvičení konkrétní dny i čas

Nečekejte, že vás během dne osvítí a dostanete z ničeho nic chuť dát si pořádně do těla. Udělejte si tréninkový plán. To znamená, že si určíte dny v týdnu, ve kterých budete cvičit. Ideální je určit si i konkrétní čas. „Za úplně nejpodstatnější, pokud jde o udržení jakéhokoliv předsevzetí, považuji rituál. To je alfa a omega všeho. Musíte si vytvořit zvyk, který se vám doslova dostanete až pod kůži. V praxi to znamená, že v určený čas vstanete a budete cvičit – bez výmluv. Nebo například když jste za normálních okolností běžně chodili cvičit k večeru do fitness centra, navštěvovali jste kurzy jógy, pilates a podobě, pokračujte v tomto duchu i čase při cvičení doma. Pomůže vám to k tomu, abyste měli nějaký režim, a pokračovali již v zavedeném rituálu,“ radí Věra Vojtěchová.

Myslete na své zdraví

Pokud vše z výše popsaného selže a motivace k domácímu cvičení vás opustí, zamyslete se nad tím, jaký vliv má cvičení na fyzické i duševní zdraví. Cvičení má významný vliv na správné fungování srdce, je nezbytné pro udržení celkové fyzické kondice a dokáže zlepšit náladu. Řada cviků, zejména těch z jógy,  zlepšuje držení těla. Ulevíte své páteři, zádovým svalům a vazům. Ve chvíli, kdy začnete být spokojení s nově vytvarovanou postavou, začne růst i vaše sebevědomí. To se pozitivně odrazí na celkové psychice,“ tvrdí instruktorka jógy. Kromě toho při sportování naše tělo uvolňuje zvýšené množství endorfinů, tzv. hormony štěstí, skvěle si při něm odpočinete, načerpáte energii a odsunete při něm stres a běžné starosti na vedlejší kolej, což v zvlášť v této nelehké době každý z nás potřebuje.

MK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (1)

  • Obrázek uživatele Denisa
    Denisa (anonym)

    Během karantény bylo náročné se nakopnout ke cvičení, naštěstí mám doma velmi aktivního partnera, který mě vytáhl a ten pocit byl po tom k nezaplacení.

    Črv 28, 2021

Přidat komentář

Reklama

Reklama