
Šance vyhnout se kardiovaskulárním potížím násobí každý, kdo se věnuje běžné fyzické aktivitě. Ale líp jsou před nemocemi srdce chráněni ti, kdo si dopřejí zátěž v podobě velmi rychlé chůze nebo běhu a ještě si k tomu občas zacvičí s činkami. Vyplývá to ze studie Harvardovy univerzity, na níž spolupracovalo 40.000 mužů.
Potvrdilo se, že intenzita pohybu je rozhodující faktor ochrany kardiovaskulárního systému. Ti, kdo se věnovali velmi rychlým sportům, byli proti nemocím srdce chráněni 17krát víc než ti, kdo pěstovali aktivity pomalé. Za dostatečně intenzivní je považován běh o rychlosti asi devět kilometrů za hodinu, zatímco za pomalý pohyb je považována chůze o rychlosti do čtyř kilometrů za hodinu.
Posilování s činkami srdce a plíce nezatěžuje tolik jako aerobické aktivity. Studie prokázala, že muži, kteří posilovali aspoň půl hodiny týdně, snížili nebezpečí onemocnění kardiovaskulární chorobou třiadvacetkrát oproti kolegům, kteří se s činkami nemořili. Lékaři to vysvětlují tak, že posilování snižuje krevní tlak a procento tuku v tkáních.
Studie otištěná v posledním čísle časopisu amerického lékařského svazu je založena na sledování životního stylu a zdravotních potíží 44.452 mužů ve věku od 40 do 75 let v letech 1986-1998. Srdeční chorobou onemocnělo 1700 z nich.
"Kardiovaskulárním potížím předcházíte tím účinněji, čím víc a intenzivněji cvičíte," říká Gerald Fletcher z kliniky Mayo na Floridě. Aerobní aktivitu doporučuje šest dnů v týdnu a posilování aspoň dvakrát týdně. Televizní maniaci se nemají těmito tvrdými požadavky nechat odradit. "Aspoň trochu je lepší než nic," vzkazuje jim Fletcher.
Zdroj: ČTK
Komentáře (4)
- odpovědět
Lis 19, 2007- odpovědět
Kvě 10, 2010- odpovědět
Kvě 31, 2010- odpovědět
Črv 31, 2012Přidat komentář