Reklama

Pravidelná procházka snižuje nadváhu

Svižná třicetiminutová chůze šest dní v týdnu dokáže zmenšit obvod pasu a omezí riziko takzvaného metabolického syndromu, který souvisí s obezitou a sedavým životním stylem. Informuje o tom nová lékařská studie zveřejněná tento měsíc v Americkém kardiologickém časopise.

Chůze vám pomůže s nadváhou i bez změny v jídelníčku, prohlásila Johanna Johnsonová, vedoucí výzkumníků z Dukeovy univerzity v Severní Karolíně.


Zdravotníci odhadují, že ve Spojených státech trpí asi čtvrtina dospělých metabolickým syndromem - směsicí rizikových faktorů, které zvyšují pravděpodobnost nemocí srdce, cukrovky a mrtvice. Lidé s touto diagnózou mají nejméně tři z pěti příznaků syndromu - nadváhu, vysoký krevní tlak, vysokou hladinu škodlivých triglyceridů, nízkou hladinu "zdravého" cholesterolu a vysokou hodnotu krevního cukru.


Vědci zkoumali vliv různého množství a intenzity cvičení u 171 mužů a žen středního věku s nadváhou. Před zahájením výzkumu mělo 41 procent z nich symptomy metabolického syndromu. Na konci osmiměsíčního cvičebního programu to bylo jen 27 procent.


"To je významný pokles," řekla Johnsonová. Je to také povzbuzující zpráva pro lidi středního věku se sedavým zaměstnáním, kteří nemusí běhat každý den v týdnu, aby zlepšili své zdraví. Stačí, když se po každé večeři půjdou projít po okolí, dodala.


Lidé, kteří cvičili nejméně intenzivně - chodili na třicetiminutovou procházku po šest dnů v týdnu, takže ušli přibližně 18 kilometrů - výrazně zlepšili svůj zdravotní stav. Ve srovnání s nimi ti, kdo cvičili nejvíc a uběhli 27 kilometrů za týden, už dál zlepšili svůj stav jen mírně.


Účastníci testu, kteří cvičili velmi dynamicky po krátkou dobu, nezlepšili svoje výsledky tolik, jako ti, kteří cvičili méně intenzivní cvičení delší čas, sdělili vědci. Je tedy mnohem lepší cvičit s mírnější intenzitou každý den než s větší námahou jen pár dnů v týdnu.


Všichni, kdo cvičili, ztratili za osm měsíců na obvodu pasu několik centimetrů, zatímco necvičící skupina přibrala přibližně půl kilogramu a přes centimetr kolem pasu. I když to možná není mnoho, podle amerických vědců se tak za jedno desetiletí přibere deset kilogramů a 25 centimetrů v pase.


V České republice se podle údajů Institutu pro metabolický syndrom vyskytuje tento syndrom u 25 procent žen a 32 procent mužů v populaci ve věku 25 až 64 let. Ve vyšších věkových skupinách jsou tato čísla ještě vyšší.


Zdroj. ČTK

Reklama
Reklama

Komentáře

Reklama