Cviky proti inkontinenci

Inkontinence neboli samovolný únik moči či stolice, je mylně spojována především se staršími lidmi. Tento zdravotní problém postihuje jak ženy, tak muže všech věkových kategorií. Statistiky uvádějí, že inkontinencí, třebaže jen přechodnou, trpí 50 % všech žen, a to i v produktivním věku. Příčiny mohou být různorodé.   

Ve většině případů je močová inkontinence způsobena ochabnutím zevního svěrače močové trubice a oslabením svalů pánevního dna, které není způsobeno pouze věkem. Může k němu dojít například také po porodu nebo při těžké fyzické námaze,“ říká MUDr. Michaela Tomanová, primářka Infinity Clinic. Močová inkontinence může mít několik stádií, podle toho v jakých situacích k ní dochází popřípadě v jakém rozsahu. „Zpočátku může být únik moči spíše náhodný a spojený například s fyzickou námahou jako je vstávání z křesla nebo kýchnutí. Pokud ale tyto problémy nezačneme řešit včas, může postupně docházet ke zhoršování našich obtíží,“ upozorňuje Michaela Tomanová.

Ne všechna cvičení jsou však pro posílení svalů pánevního dna účinná a vhodná. Byť by se mohlo zdát, že v posilovně při zvedání těžkých závaží automaticky posilujeme všechny svaly, není tomu tak. Svaly pánevního dna mohou v důsledku nesprávného cvičení i špatně fungovat. Skvělým pomocníkem je i rehabilitační metoda Infinity, která umožňuje cvičení v tzv. mikropohybu (sotva znatelný pohyb), můžete velmi účinně aktivovat právě svaly pánevního dna.

Jaké cviky jsou ideální?

Cvičíme vestoje
„Rozkročte se na šířku ramen a srovnejte pánev. Ruce dejte prsty přes sebe, jakoby do tvaru písmene V. Vpředu se rukama dotkněte dlaněmi na podbřišku, konečky prstů stydké kosti a malíkovými hranami ruky oblasti těsně nad třísly. Tím si najdete ideální střed těla a z tohoto středu začněte pánví opisovat pomyslnou osmičku, přičemž dochází k mírnému přenášení váhy. Nejprve zepředu dozadu, poté zleva doprava. Vždy třikrát tam a třikrát zpět. Nezapomínejte také správně dýchat, s pohybem od středu těla nádech, zpět do středu výdech,“ popisuje MUDr. Michaela Tomanová, autorka metody Infinity.

Cvičíme vsedě na židličce
Vzpřímeně si sedněte, ideálně na okraj židle, a vytáhněte hlavu nahoru, opět se rozkročte stejným způsobem. „Paže skrčte v lokti a opřete se malíkovou hranou o střední část stehen. Následuje odtlačení horními končetinami od stehen a dolními od podlahy, zároveň pánví, respektive sedacími kostmi se odtlačte velmi jemně od židle. To vše současně, jako byste chtěly vstát. Při tomto cviku se narovná pánev, celé tělo se napřímí a zároveň dochází ke stažení spodní části zadečku a k aktivaci pánevního dna,“ uzavírá lékařka MUDr. Michaela Tomanová z Infinity Clinic.

Cviky na závěr
V oblasti pánevního dna bychom měli pracovat pouze s jemnými pohyby. Následující cvičení Infinity lze provádět vsedě nebo vestoje. Rozkročte se na šířku ramen a srovnejte pánev. Ruce dejte prsty přes sebe, jakoby do tvaru písmene V. Vpředu se rukama dotkněte dlaněmi podbřišku, konečky prstů stydké kosti a malíkovými hranami ruky oblasti těsně nad třísly. Tím si najdete ideální střed těla a z tohoto středu začněte pánví opisovat pomyslnou osmičku, přičemž dochází k mírnému přenášení váhy. Nejprve zepředu dozadu, poté zleva doprava. Vždy třikrát tam a třikrát zpět. Nezapomínejte také správně dýchat, s pohybem od středu těla nádech, zpět do středu výdech.

MK

 

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (1)

  • Obrázek uživatele děda75
    děda75

    Došel jsem k názoru, že i mnoho jiných problémů než inkontinence (mnohdy mnohem víc ohrožujících), je způsobeno nedostatkem draslíku. A že tedy vše ostatní citované ve většině článků o inkontinenci je projev prakticky marné snahy o pomoc. DDD draslíku je 2 g. Ve skutečnosti je to kolem 5 g. Protože je všeobecnou chybou nadměrné solení, potřeba drasíku tím dál navíc podstatně roste. (Na každou lžičku soli navíc by se měl také zvýšit příjem draslíku o 1,2 lžičky chloridu draselného.) Navíc působí na potřebu draslíku řada dalších vlivů (na příklad příjem cukru drasticky zvyšuje jeho potřebu, atd.atd.). "Nejdříve" pozorovaným projevem nedostatku draslíku bývá ztráta síly svalů, jak hladkých tak příčně pruhovaných. V praxi ale často "nepozorovaným". Příkladem je inkontinence. (Ta je asi nejvíc nepříjemným, ale současně nejméně ohrožujícím projevem dnes běžného nedostatku draslíku.) Hlavním přirozeným zdrojem draslíku je zelenina. Jíme jí dost? Vzhledem k dnešním okolnostem ani ta nemusí stačit. Ale nemusíte mně, osmdesátníkovi lovícímu v knihách starých taky osmdesát let, vůbec věřit.

    Bře 27, 2019

Přidat komentář

Reklama

Reklama