Cvičte podle svého srdce

Odborníci zaměření na sport a ztrátu nadváhy navrhují, abyste vybranou pohybovou aktivitu, např. rychlou chůzi, vykonávali na 70-85% své maximální srdeční činnosti. Některé novější výzkumy však uvádějí 45% jako postačující nasazení. Maximální míru své srdeční činnosti dostanete odečtením svého věku od čísla 220.

Je-li vám například 36 let, bude výsledek 220-36=184. pomocí tohoto čísla můžete zjistit ideální rozsah vašeho cvičení, násobíte-li je číslem 0,45 pro spodní a číslem 0,85 pro horní hranici. Snažte se potom držet někde uvnitř tohoto rozmezí. Pokud jste ale zvlášť ve špatné formě, postačí hranice nižší.

Srdeční tep si změříte následovně: Po několika minutách cvičení se zastavte a třemi prsty si stiskněte tepnu na zápěstí. Za pomoci hodinek s vteřinovkou si změřte počet tepů za 15 vteřin, znásobte čtyřmi a hned zjistíte, zda se pohybujete ve správném rozmezí.

Pokud by byl pohyb příliš intenzivní, nepřinášel by očekávané výsledky pro vaše zdraví a štíhlou linii. Když se namíru namáháte, že až nestačíte s dechem, nečerpáte již energii z tukových zásob, ale z glykogenu ve svalech a játrech.

Nejlépe je tedy cvičit mírně, pravidelně, na čerstvém vzduchu a delší dobu, protože pak se spaluje s glykogenem i tuk.

Zdroj: Leslie Kenton - Štíhlá revoluce

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (1)

  • Obrázek uživatele Mílek
    Mílek (anonym)

    Je mi 52 let, tzn. 220 - 52 = 168, 45 % je 75,6 a to je zhruba má běžná tepová frekvence. Tak tedy bych asi měl hubnout stále. Nehubnu.

    Čer 30, 2005

Přidat komentář

Reklama

Reklama