Reklama

Cvičit v roušce je zdravotní riziko

Fitness centra a další sportoviště se bouří proti nařízení vlády cvičit v rouškách. Nabízejí vládě a jejím poradcům lekci cvičení v roušce zdarma.

“Nabízíme lekci cvičení v roušce zdarma pro celý poradní tým vlády. Rychle by pochopil, že toto nařízení je absolutně nesmyslné. Pro cvičící to neznamená bezpečí, ale naopak – nejen obrovský diskomfort, ale především zdravotní rizika,” reaguje na nařízení nosit při cvičení ve vnitřních prostorách povinně roušky, které má začít platit 3. prosince, kdy se Česko přesune do 3. stupně epidemické pohotovosti, Jana Havrdová, prezidentka České komory fitness.

Fitness centra a další vnitřní sportoviště mohou od čtvrtka 3. prosince fungovat v režimu jeden člověk na 15 metrů čtverečních. Skupinové fitness lekce budou v režimu 9+1, tedy devět cvičících a jeden instruktor. Všichni ovšem budou muset mít nasazenou roušku. A to je zásadní problém, protože to s sebou nese velká zdravotní rizika.

Nemožnost správně dýchat a nedostatečný přísun kyslíku mohou znamenat pro mnohé cvičící zdravotní komplikace, jako je třes či dokonce mdloby. Zvětšuje se tzv. mrtvý prostor, kdy opakovaně vdechujeme již vydýchaný vzduch a nedochází k dostatečnému odvodu vydýchaného CO2. Následně dochází k hromadění hlenu a bakterií v roušce, a ta tak už po několika minutách cvičení nemusí být účinná. O negativním vlivu roušek na psychiku ani není třeba mluvit,” varuje Jana Havrdová s tím, že lektoři a trenéři své klienty léta učí, že právě kvalitní dýchání je základ všeho. “Je to klíč ke kvalitnímu pohybu, zlepšení výkonnosti a kondice, ale také ke klidné mysli, schopnosti se koncentrovat, snížení stresu – tedy k optimálnímu fungování našeho imunitního systému a prevenci jakýchkoli onemocnění.”

Roušky při cvičení jsou jako roušky při jídle

Reklama

Fitness centra a ostatní vnitřní sportoviště jsou podle Jany Havrdové připravena na otevření svých provozů za dodržení minimálního počtu cvičících i patřičných rozestupů a maximálního dodržení všech hygienických opatření. Nařízení nosit při cvičení roušky je podle ní ale nejen nevhodné pro cvičící, ale doslova likvidační pro celý tento obor.

“Už takto jsme počítali s tím, že omezení počtu cvičících budou znamenat značné snížení návštěvnosti. Provozovatelé fitness center a dalších vnitřních sportovišť se obávají, že se jim klienti v případě povinnosti nosit roušky nevrátí! Je to jako zavést povinnost roušek pro restaurace - sice tam můžete jít, ale nemůžete se najíst,” vyjadřuje Jana Havrdová zoufalý pocit za celý fitness sektor, který po celý rok počítá obrovské ztráty. Finanční rezervy, které podnikatelé měli, vyčerpali v jarní vlně pandemie. Nyní se i silná a velká fitness centra dostávají na samotnou hranici přežití a ztráty fitness sektoru za poslední čtyři týdny překročily půl miliardy korun.

“Pokud nám vláda nyní umožnila otevření a zároveň dala povinnost nosit roušky, je to jako by nás nechala zavřená. Fitness centra a další vnitřní sportoviště nakonec většinou otevřou, protože jsou ve velmi zoufalé situaci, ale zpravidla to pro ně bude znamenat jen další náklady. V sezónách, kdy vydělávají na slabé měsíce, jako je například právě prosinec, fungovat nemohla. Na jaře tak podle našich průzkumů bylo donuceno svou činnost ukončit 10 % fitness center. Nyní se většina snaží jakkoliv přežít, ale obáváme se, že druhá vlna epidemie s sebou přinese konec více než dalším deseti procentům. Doufáme proto, že vláda zváží naše návrhy a učiní ze současných opatření v uvolňování výjimku,” doufá Jana Havrdová.

MK

Reklama

Komentáře

Věrka (Út, 1. 12. 2020 - 12:12)
Při čtení všech těch vládních opatření mi opakovaně napadá otázka, komu ta všecha opatření vlastně slouží, spíš proti komu je to všecko namířeno a proč?
K tomuto článku: Všichni ti MUDři, profesoři, virologové, imunologové a nevím jací -ové, kteří se v těch zmatcích angažují, nevědí o takové zásadní věci přispívající ke vzniku těch nejzávažnějších nemocí, o překyselení organismu? To vzniká jednak nesprávnou stravou, jednak při dlouhodobém stresu, jednak nedostatkem kyslíku. Vzhledem k tomu, co musíme jíst a jak nás straší a děsí ze všech stran 24hodin denně, je v naší moci užít si aspoň toho vzduchu co nejvíc. Všichni víme, kde se nám nejlíp dýchá, kde je nejvíc kyslíku, tedy kde je vzduch nejzdravější: v zeleni přírody, a čím vyšší nadmořská výška, tím víc kyslíku vzduch obsahuje. Jde o to, takového vzduchu dostat co nejvíc, tj. co nejhlouběji do plic. Tam se dostane se co nejhlubším dýcháním. A zhluboka se dýchá při rychlejší chůzi, při cvičení, při práci, ale také při relaxaci, při zdravém spánku, př. v poslední době prý při moderní "meditaci"(?). Takže ta fitka zdravá zrovna nejsou, obzvlášť s hadrem na nose a ústech je to tam teď téměř nebezpečné, lidé tam teď ubližují sami sobě víc než ten "covid" venku. Pdle mne - žádná škoda, že jsou zavřená. Hůř bude, až se otevřou a bez roušek se tam nebude smět být. Kdyby všechny ty namáhavé cviky, které tam lidé chodí "pro své zdraví" provádět do vydýchaného vzduchu (asi i čpícího potem tolika těl) mohli provádět venku, byl by to o 100% větší přínos pro jejich zdraví, navíc úplně zadarmo! Nemusí být všecko zdravé nebo v pořádku, pro naše dobro, co je moderní...
Reklama