Cvičení v představě

Je teoreticky dokázáno, že mozek nerozezná skutečnost od představy, a právě proto je přínosem i tzv. cvičení v představě, tedy aktivita, kdy si jednotlivé cviky pouze představujeme. Mozek totiž příslušné svaly i přesto zapojuje, vysílá do nich signály.

Cvičení tak pomáhá udržovat svalový tonus a pohybový program, na který bylo tělo zvyklé.Proces léčby se tedy i tímto cvičením zkracuje, oproti stavu, kdy pacient pouze leží a nevyvíjí žádnou aktivitu.

 Jak probíhá cvičení bez pohybu?

 „Jedná se o cvičení v představě, kdy si pacient pohyb vizualizuje.  Jsou to pohyby, které pacient není schopen provést, protože je nezvládne například z  důvodu  ochrnutí, velké bolesti, má  pohyb omezený nebo zakázaný například  po úraze či operaci.  Tuto vizualizaci je možné bez omezení využívat u všech pacientů. Naše metoda INFINITY tuto techniku také využívá, především pro trénink vnímání těla a  pohybového programu v mozku,“ říká MUDr. Michaela Tomanová. 

 I pouhé cvičení v představě aktivizuje spojení mezi centrální nervovou soustavou, tedy mozkem a svaly. Ty jsou pak aktivně zapojovány i přesto, že tělo na pohled nevykonává žádný pohyb. S cvičením tedy může pacient začít prakticky ihned v akutní fázi svého onemocnění, ihned po úraze nebo operaci. Důležitý je trénink vnímání těla, které si v dnešní uspěchané  hektické době málo uvědomujeme a  významný je i trénink nedostatečnosti určitých pohybových programů. Přináší to pak také pozitivní vliv i na psychiku pacientů, kteří mohou s rehabilitací začít prakticky ihned, i když mají určitá omezení.

 Cvičení za pomoci mikropohybu

 „Pokud má člověk opravdu velké pohybové omezení, začínáme často s cvičením v představě. Dále přidáváme  pomalé a téměř neviditelné pohyby v tzv. mikropohybu, což je pohyb v milimetrech. Tento pohyb je unikátní pro naši metodu. Později, když se pacient cvik naučí a nemá žádná pohybová omezení, přidáváme na rozsahu pohybu, někdy i na rychlosti, a rehabilitační metodu INFINITY cvičíme v tzv. makropohybu, tzn. normální pohyb jako například v Tai-či,“ dodává MUDr. Michaela Tomanová.

 

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (3)

 • Obrázek uživatele Pavel
  Pavel (anonym)

  ano,toto využívám asi již 25let ve východních meditačních technikách.

  Črv 20, 2017
 • Obrázek uživatele Pavel
  Pavel (anonym)

  cvičení v představě je sice dobrá věc,ale jen doplněk.Vlastní cvičení nic nenahradí...Záleží ovšem,jaké cvičení děláte,na jaké urovni atd. Není často ani nutné,cvíčit hodinu denně,ale stačí i jen několik minut. Například tradiční čínský chikung,a taichi/taiji jsou dobré metody,a chikungů je velká řada. Pokud by někdo měl zájem o tato cvičení pro energii,zdraví a naučit se jak zvládat stres,své tělo a mysl,mohu vás pozvat na zajímavou akci v jižních Čechách,ve dnech 5 až 9.8 2017 v krásné přírodě.Kontakt:seji2@centrum.cz

  Črv 20, 2017
 • Obrázek uživatele Tomáš
  Tomáš (anonym)

  cvičení v představě je...tak to je zajímavý.Písnu ti.

  Črv 21, 2017

Přidat komentář

Reklama

Reklama