Vážení uživatelé - pracujeme na migraci do nového systému. Je možné, že může být web v některých chvílích pomalejší. Pokud se tak stane, omlouváme se a věříme, že se vám nová verze bude líbit. Děkujeme!

Cvičení k uvolnění šíje

Krční svalstvo, které je fyzickým spojovacím článkem mezi velkými skupinami svalů v horní části trupu a jemným svalstvem pod kůží na temeni hlavy, jež zde tvoří tenkou mezivrstvu mezi tělem a mozkem, velmi často ztuhne.

Cvičíte-li pravidelně v posilovně, pak jsou vaše ramenní a krční svaly vystaveny při napínání a smršťování velkému zatížení, které vyvolává ve svalech pocit "sevření". Podobným vlivům však bývá toto svalstvo často vystaveno při běžné práci nebo i když sedíte za stolem a soustředíte se. Proto je velmi vhodné je procvičovat, aby se včas potlačily, jakmile se - hlavně na pracovišti - objeví, první příznaky ztuhlosti a bolesti krčních svalů.


K odstranění ztuhlosti zadních šíjových svalů, bez ohledu na to, sedíte-li nebo stojíte, musíte nejdříve vyrovnat hlavu, šíji a páteř, jak nejlépe dovedete, do jedné přímky totožné s osou trupu. Potom svěste obě ramena a stáhněte je vzad. Nyní vytahujte šíji co nejvíce vzhůru tak, jako kdyby vám vytahoval hlavu ke stropu. V této poloze s napjatými krčními svaly vydržte než napočítáte do tří, potom po ukončení napínání zvolna vydechněte. Cvik opakujte několikrát, dokud nezjistíte rozdíl mezi počáteční ztuhlostí a uvolněnějším pocitem.


V další části tohoto cvičení můžete pokračovat vsedě na židli s rovným opěradlem nebo vestoje. Začněte otáčet pravým ramenem mírně dopředu, nahoru a dozadu jako při opisování kruhu. Protáhněte pravou paži s dlaní směrem dopředu co nejvíce dolů, aniž byste přitom měli nepříjemný pocit. Snažte se, abyste cítili až do konečků prstů, jak se každá část paže napíná. Pohlédněte na prsty a paži napjatou směrem k zemi. Vydržte v této poloze, než napočítáte do tří, pak zvolna vydechněte. Podobným způsobem procvičte také levou paži.


V další části cvičení otáčejte krouživým pohybem pravým ramenem jako v předešlém cvičení, ale při napínání paže otočte ruku tak, aby její hřbet směřoval dopředu, a představujte si, že při napínání je palec přitahován k podlaze. Podobně jako předtím setrvejte v napjaté poloze, než napočítáte do tří, pak zvolna vydechněte. Stejným způsobem procvičte také levé rameno. Začněte jeho otáčením v ramenním kloubu.


Uvedená cvičení můžete konat často nebo jen zřídka a kdekoliv podle vlastní potřeby. I když neabsolvujete vždy celý cyklus procvičování ramenních kloubů, kdykoliv pocítíte tuhnutí šíjových nebo ramenních svalů, svěste ramena dolů, stáhněte je dozadu a lehce vytáhněte hlavu vzhůru z ramen. Tato kombinace otáčivého pohybu a napínání by vám měla pomoci uvolnit a zmírnit napětí v trojúhelníku tvořeném šíji a oběma rameny.


Zdroj: Tajemství věčného mládí, nakladatelství Metafora

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (12)

 • Obrázek uživatele miroslav
  miroslav (anonym)

  no des a hruza - probudim se po promilovane noci vedle sve milovane na priserne posteli a nedokazu pohnout krkem a po chvili kliknu dotaz na netu najdu tuhle stranku a zkousim ty cviky a opravdu se citim lepe po nekolikaminutach.

  Pro 03, 2006
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Tak vidíš, Míro, ty kanče!

  Led 11, 2008
 • Obrázek uživatele Samantha Jones
  Samantha Jones (anonym)

  No vidíš, Miroslave!

  Říj 17, 2008
 • Obrázek uživatele Metafora
  Metafora (anonym)

  K odstranění ztuhlosti zadních šíjových svalů, bez ohledu na to, sedíte-li nebo stojíte, musíte nejdříve vyrovnat hlavu, šíji a páteř, jak nejlépe dovedete, do jedné přímky totožné s osou trupu. Potom svěste obě ramena a stáhněte je vzad. Nyní vytahujte šíji co nejvíce vzhůru tak, jako kdyby vám vytahoval hlavu ke stropu. V této poloze s napjatými krčními svaly vydržte než napočítáte do tří, potom po ukončení napínání zvolna vydechněte. Cvik opakujte několikrát, dokud nezjistíte rozdíl mezi počáteční ztuhlostí a uvolněnějším pocitem. V další části tohoto cvičení můžete pokračovat vsedě na židli s rovným opěradlem nebo vestoje. Začněte otáčet pravým ramenem mírně dopředu, nahoru a dozadu jako při opisování kruhu. Protáhněte pravou paži s dlaní směrem dopředu co nejvíce dolů, aniž byste přitom měli nepříjemný pocit. Snažte se, abyste cítili až do konečků prstů, jak se každá část paže napíná. Pohlédněte na prsty a paži napjatou směrem k zemi. Vydržte v této poloze, než napočítáte do tří, pak zvolna vydechněte. Podobným způsobem procvičte také levou paži. V další části cvičení otáčejte krouživým pohybem pravým ramenem jako v předešlém cvičení, ale při napínání paže otočte ruku tak, aby její hřbet směřoval dopředu, a představujte si, že při napínání je palec přitahován k podlaze. Podobně jako předtím setrvejte v napjaté poloze, než napočítáte do tří, pak zvolna vydechněte. Stejným způsobem procvičte také levé rameno. Začněte jeho otáčením v ramenním kloubu. Uvedená cvičení můžete konat často nebo jen zřídka a kdekoliv podle vlastní potřeby. I když neabsolvujete vždy celý cyklus procvičování ramenních kloubů, kdykoliv pocítíte tuhnutí šíjových nebo ramenních svalů, svěste ramena dolů, stáhněte je dozadu a lehce vytáhněte hlavu vzhůru z ramen. Tato kombinace otáčivého pohybu a napínání by vám měla pomoci uvolnit a zmírnit napětí v trojúhelníku tvořeném šíji a oběma rameny.

  Srp 20, 2011
 • Obrázek uživatele D.
  D. (anonym)

  K odstranění ztuhlosti...Diky, Metaforo.

  Dub 03, 2013
 • Obrázek uživatele Alík
  Alík (anonym)

  Perfektní cvičení je cvičení body express :) mě po něm absolutně přestala bolet záda :)

  Dub 24, 2017
 • Obrázek uživatele Pavel
  Pavel (anonym)

  K odstranění ztuhlosti...často má zatuhlost spojitost s psychikou,nebo unavou.Často i blouklou páteří... Existuje řada jednoduchých i složitějších cviků,ale člověk musí znát své tělo,aby věděl jak nekteré svaly uvolnit,a jiné naopak napnout.Jinak si může i ublížit... Kdo nemá problém s alkoholem,je dobré si před cvičením dát sprchu,napít se vína,a až se psychika a tělo uvolní,začít opatrně cvičit.Uvidíte jak se i páteř dá efektivně odblokovat.Ale musí se při tom správně dýchat,a postuvot citlivě.

  Dub 24, 2017
 • Obrázek uživatele Pavel
  Pavel (anonym)

  omluva za chyby.Alkohol lze použit dle chuti jakýkoliv.

  Dub 24, 2017
 • Obrázek uživatele Anna
  Anna (anonym)

  Perfektní cvičení je...Prosím tě, co je to za cvičení? To mě zajímá... S bolestmi zad bojuju docela dlouho a už mě to docela obtěžuje... Děkuji za rady.

  Lis 25, 2017
 • Obrázek uživatele Martin
  Martin (anonym)

  Prosím tě, co je to za...Taky by mě to zajímalo... Díky.

  Lis 25, 2017
 • Obrázek uživatele a
  a (anonym)

  Jakou reklamu sem zase dáš?

  Lis 25, 2017
 • Obrázek uživatele a
  a (anonym)

  Jakou reklamu sem zase dáš?

  Lis 25, 2017

Přidat komentář

Reklama

Reklama