Reklama

Cvičení Tchaj Ťi - meditace v pohybu

Co je na tomto cvičení tak zvláštní a čím se liší od běžných pohybových aktivit?

 

Co je na tomto cvičení tak zvláštní a čím se liší od běžných pohybových aktivit?

Téměř všechny druhy sportů mají díky svému způsobu provádění charakter jednostrannosti. Tak například tenis namáhá lokty, hokej z ustavičného ohýbání záda, cyklistika přetěžuje nohy a pod. Tato jednostrannost, když je dlouhodobě opakována, může vést časem až k patologickým potížím. To však není všechno. Při těchto činnostech má naše mysl charakter extrovertní. Jsme orientováni navenek a z taoistického pohledu na svět rozmělňujeme naši sílu. Zabýváme se například kolektivem sportujících, touhou po vítězství, překonáváním své slabosti v těžkém stoupání, vydáváme energii, avšak téměř nikdy se neuvolníme a neobracíme mysl do sebe, jak je tomu právě v Tchaj Ťi.

Tchaj Ťi má ve své individuální formě podobu tzv. Taoly, která je uceleným souborem pohybů celého těla prováděných v plynulém tempu, řízené myslí a sladěné s dechem. Pro svůj charakter vyváženosti může již od samého začátku ovlivňovat všechny disharmonie a pozitivně působit i na unavenou psychiku. Pravidelným cvičením se příliš aktivní lidé uklidní a ti pomalejší rozhýbou. Rozproudí se vnitřní esence života a člověk si začne uvědomovat životní sílu, kterou pohyby Tchaj Ťi svým charakterem otvírají.

Při cvičení ve dvojících si můžete vyzkoušet do jaké míry jste zvládli a pochopili formu. Partneři se při tomto nácviku střídavě vystavují vzájemnému silovému působení, aby prohloubili svoji citlivost, naučili se správným reakcím a hlouběji porozuměli filozofii neodporování. Jistě není třeba dodávat, jaký smysl může mít zvládnutí tohoto cvičení pro praxi každodenního života.

Reklama

Chtěli byste to také vyzkoušet? Jestliže ano, rád Vám nabídnu několik rad na začátek:

Abyste mohli bez omezení cvičit a projevy Tchaj Ťi skutečně cítit, měli byste tělo připravit. Vy, méně sportující uvolňujte partie velkých kloubů, protahujte záda, opatrně napínejte zkrácené vazy a posilujte ochablé svalstvo. Ve stravovacím režimu vynechejte těžká, kalorická jídla, přidejte více zeleniny a ovoce. Zvyšte pitný režim. V poklidu večera jednou zapomeňte na televizor a místo toho si dopřejte konvičku lahodného čaje s knížkou např. Wolfa Lowenthala o profesoru Čeng Man Čchingovi a jeho Tchaj Ťi pod názvem Nic vám netajím. Možná, že právě tehdy, když to nebudete vůbec čekat, se dotknete meditace v pohybu.

Stojí to za to?.

Klub umění pohybu [email protected]

Reklama

Komentáře

Eman (Pá, 12. 1. 2007 - 06:01)
Tai-chi je užitečné a úchvaté cvičení, leč je to cvičení typu "8 kroků vpřed, 8 kroků vzad". Nelze tedy cvičit někde v obýváku či na balkoně a sežeňte uprostřed Prahy park před domem. Takže nezbývá, než tiše závidět propagátorce Tai-chi Zorce Jandové, že si postavila domeček a v něm tělocvičnu - jak nám, panelákovým, skromně prezentovala v TV.
Petr (So, 3. 3. 2007 - 19:03)
Mrkněte na www.tai-chi.cz, je tam seznam škol v ČR.
Vyacheslav Kozin (Ne, 6. 1. 2008 - 12:01)
Meditace Tajné jméno

Tato meditace Vám umožní vzpomenout si na své vibrační (energetické, informační, tajné) jméno, které otevírá přístup ke svému nitru, ke svým energiím, ke své podstatě.

Energetické jméno člověka je vibračním kódem jeho orgonové energii. Je to jeho individuální mantra a vyjadřuje podstatu jádra osobnosti. Zrovna toto jméno je přesnou informační adresou, podle které se identifikujeme v systému člověk
Věra (Ne, 6. 1. 2008 - 16:01)
Ahojky nevím odkud jsi ale já cvičím Tai Chi 8 let. Tai Chi je více druhů 24 cviků 28 cviků 108 . Bojové a zdravotní . Já cvičím Tai Chi 108 zdravotní .Doma cvičím ze sestavy jen pár cviků a jinak chodím do tělocvičny . Když je venku přijatelné počasí chodím cvičit ven bydlím ve městě takže jsem si našla místo kde sice z jedné strany cesta a kolem trochu zeleně a domy.Ze začátku jsem se rozhlížela po zvědavcich , ale už mě nevadí a oni si zvykli také .Se skupinou chodíme v létě cvičit do lesoparku.Naše stránky kde se můžeš kouknout jsou www.taoist.cz nebo mi můžeš napsat na meill veraferdi"centrum.cz Měj se hezky
Věra (Ne, 6. 1. 2008 - 16:01)
Jé promiň v Praze se cvičí na několika místech takže koukni na stránky čus
Vlasta (So, 3. 5. 2008 - 00:05)
Pokud instruktor Tai Chi nevidí, že cvičenec nemá osu kolene nad osou chodidla, že nemá váhu rozloženou mezi středem chodidla a horní částí stehna, že nemá uvolněný hrudík, ramena, atd., atd., je přímo zodpovědný za bolesti v zádech, v kolenou, kyčlích a takovýto cvičenec se při každodenním cvičení vystavuje riziku invalidního vozíku. Každý rozumný fyzioterapeut to potvrdí.
Obávám se ale, že bez bojových aplikací není Tai Chi nic jiného, než prázdné mávání rukama a nohama. Bojové techniky, když už nic jiného, tak nám pomáhají pochopit vnitřní principy, bez kterých se všude zmiňované zdravotní účinky nemohou dostavit, nebo se dostaví, ale stejně tak, jako kdybyste provozovali turistiku. S tím rozdílem, že si to tělo nevědomky ničíte.
Meditace v pohybu :-) Kam na to ti lidé chodí? To je prostě špatně pochopeno!
Proboha, co není řízené myslí? Jenom česká politika, jinak snad všecho ;-)
Není nad meditaci při chůzi v Tatrách...
bednar"webseo.cz
www.tchaj-ti.cz (Pá, 25. 6. 2010 - 18:06)
Tchaj-ťi (Taichi Taiji Taiči) v Praze o prázdninách - www.tchaj-ti.cz nebo přímo na http://www.tchaj-ti.cz/seminare/letni-seminare.html
Věra (Pá, 25. 6. 2010 - 18:06)
Tchaj-ťi (Taichi Taiji...Jé, super, zrovna jsem přemýšlela, že bych v Praze o prázdninách někam na taiči zašla:-) Díky www.tchaj-ti.cz :-)
Jarda (Pá, 25. 6. 2010 - 18:06)
Pokud instruktor Tai Chi...Tchaj-ťi není ani bojové ani zdravotní. Tchaj-ťi je prostě tchaj-ťi - komplexní umění, které se zabývá studiem principu Tchaj-ťi. Viz. www.tchaj-ti.cz
www.tchaj-ti.cz (Pá, 25. 6. 2010 - 18:06)
Mrkněte na www.tai-chi.cz,...Další škola například na www.tchaj-ti.cz
Cvičení tchaj-ťi (Čt, 24. 2. 2011 - 19:02)
Informace o kurzech tchaj-ťi na Praze 8 najdete také na Facebooku na stránce Cvičení tchaj-ťi!
Cena jedné lekce: 100 Kč, tedy na lekci přijdete jen tehdy, kdy to nejvíce vyhovuje vám! Není nutné žádné "předplatné"!
Miki (Čt, 12. 1. 2012 - 16:01)
Tchaj Ťi jsem kdysi sehnal kazetu s postupným
cvičením pana Turnebera.Díky tomu,cvičím obden.Postupně však díky internetu jsem začal cviky zdokonalovat a mohu potvrdit jen skutečnou chválu.Nemá to chybu.
Pravda je,že jako samoukovi to tenkrát trvalo déle než v kurzech ale o to to bylo zajímavější.
Jindra (Ne, 29. 4. 2012 - 18:04)
ahoj vsem,jsem z Ostravy a taky jsem se zacala zajimat o tai chi.Videla jsem ted v parku jak tam kluk s holkou cvici a tak jsem je chvilku pozorovala a moc se mi toto cviceni libi.
Na internetu jsem si nasla skolu www.akademiemonada.cz
Tak jsem se rozhodla a jdu do toho.Zacinam uz pristi tyden tak jsem moc zvedava jak mi to pujde a mam docela strach.
tak vsem pekny den.
Jindra (Ne, 29. 4. 2012 - 18:04)
Tchaj Ťi jsem kdysi sehnal...to MIKY - to se fakticky da doma naucit? ja nevim ale je to dost tezky kdyz jsem videla jak se pohybuje jeden parek cvicici v parku.
Michaela (Út, 23. 10. 2012 - 14:10)
Tchaj Ťi jsem kdysi sehnal...Ahoj,prave vcera som bola na prvej hodine, cviky mi pripadali narocne a tazko zapametatelne na prvy krat. No na internete nemozem najst ziadnu zostavu, podla kt, by som sa ucila aj doma. Neviete mi poradit kde ich najdem?
chi (Út, 19. 8. 2014 - 14:08)
cvičení taichi pokud se...A jéje, stenly z diskuse o tai-chi teď zase machruje tady.
Petro (Po, 1. 9. 2014 - 09:09)
Dle tveho vyjadrovani soudim ze te toho moc mistr nenaucil a cviceni taijiquan te jeste nenaucilo ovladat tvoji mysl a to same pan Stanley pusobi nevyrovnane a v afektu.
Aneb nejvice krici ten kdo je nejmene presvedcen o pravdivosti svych slov.
(Po, 1. 9. 2014 - 11:09)
Dle tveho vyjadrovani soudim...Naprosto souhlasím!
?? (Po, 1. 9. 2014 - 12:09)
Paule, muj prispevek byl adresovan Petre, a vubec jsem nemyslel cviky a sestavy ale chovani. Pokud zak nebo mistr zde reprezentuje skolu mel by take dle toho vystupovat. V Cine je velmi neslusne ukazovat negativni emoce nebo dokonce na nekoho kricet, pak ztrati tvar. Negativni emoce nesvedci o relaxaci a meditaci a uvolneni stresu.
Nedelejme si iluze o tradicnim cinskem umeni i bojovem.Vetsina cinanu ma k nemu stejny vztah jak vetsina cechu k ceske lidove pisni, tanci nebo opere. Pokud chcete udelat cinanovi radost dejte mu darek ze zapadu, ne cinsky vyrobek. bylo by to nosenim drivi do lesa.
?? (Po, 1. 9. 2014 - 12:09)
Zduraznila ale negativnim zpusobem.
Jinak jsem nepsal o mistrech v cine ale nahledu cinanu na tradicni cinske umeni
?? (Po, 1. 9. 2014 - 13:09)
Mala ukazka znalosti bojovych umeni v cine

http://m.youtube.com/watch?v=hqaxNnwZkdo&fulldescription=1&hl=cs&gl=CZ&client=mv-google
kulajda (Po, 1. 9. 2014 - 16:09)
Zduraznila ale negativnim...Pozor, za chvíli tě tu budou obviňovat, že všechny příspěvy jsi psat ty, jako na obdobných diskusích o tomto tématu. Nahlédla jsem min. týden a docela schíza.
:-O (Út, 2. 9. 2014 - 11:09)
No ja bych řek že Petra jen...Spíš bych řek,že tvůj styl je tady stejný.
úááááááááááááá… (Út, 2. 9. 2014 - 21:09)
Jéžiš, dejte si už pokoj.
taichi me nebavi (Pá, 13. 3. 2015 - 15:03)
sem tam v telce nebo nekdo vypravel o tom ze cvici taichi.Dozralo to tak daleko ze jsem se rozhodl ze to pujdu vyzkouset naostro.
Jsem ze Zabrehu,mysleno Ostrava cast Zabreh a tak nejbliz sem mel taichi Zlaty drak.No vickrat me na taichi nikdo nedostane.Ten ucitel neco vysvetloval ale absolutne to bylo nepochopitelne a to jak se choval ke me a ostatnim novackum tak to byla jedna hruza.Byl jsem na naboru v zari minuly rok.Ten ucitel mi zkazil chut na taichi.
Ivan (Pá, 13. 3. 2015 - 15:03)
sem tam v telce nebo nekdo...To je bohužel realita západních učitelů, ať již taichi,nebo jógy.bohužel,tak 80procent z nich sama nic neumí, a neumí se ani chovat.jde často jen o peníze.jsou to rychlokvasky,kteří odmítají kdeco o tradici,ale tradiční mistr by je přesáhl holí. Já pobyl v Číně 5 let,cvičil jsem u tradičního Mistra,a on sám byl tím vším znechucen.ale nehodnotte proto taichi jako takové. Je to krásná záležitost.
Mona (St, 19. 9. 2018 - 20:09)
Dlouho jsem nic necvičila.Došlo to do stádia,kdy mě bolí celé tělo jak se říká.Chtěla bych zkusit tajči nebo jak se to píše.
Pokud je tu někdo z Ostravy,doporučíte mi,kde mám jít cvičit tajči v Ostravě? Je tu několik škol,ale nevím,kam jít,jak se v tom zorientovat.Díky.
Reklama