Cvičení tai-či prý zlepšuje imunitu a pomáhá lidem s cukrovkou

Cviky čínského bojového umění tai-či mohou posílit imunitní systém a optimalizovat hladinu cukru v krvi u lidí trpících cukrovkou 2. typu. S odvoláním na studii provedenou na Tchaj-wanu o tom informovala agentura Reuters.

Lékaři zjistili, že muži a ženy, kteří pravidelně cvičili tai-či, měli po 12 týdnech statisticky významně snížení hodnoty glykovaného hemoglobinu A1C. Tento údaj zprostředkovává hodnoty koncentrace glukózy v krvi za poslední dobu a je důležitý pro rozpoznání hrozících komplikací cukrovky. U účastníků cvičebního programu byl také zjištěn nárůst počtu pomocných T-buněk, které ovlivňují obranyschopnost organismu.


Doktor Kchuen Ter-jang, který se na výzkumu podílel, řekl, že lidé s 2. typem cukrovky trpí často chronickými záněty a že intenzivní tělesné cvičení by tyto záněty mohlo zhoršit, což u tai-či nehrozí. Při něm se pozice zaujímají pomalu, takže se zlepšuje rovnováha a také funkce srdce a plic.


Do výzkumu bylo zapojeno 32 mužů a žen, kteří se každý týden účastnili tříhodinové lekce tai-či.


Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (1)

  • Obrázek uživatele Fractal
    Fractal (anonym)

    Mě Tai Chi pomáhá při porušených zadních provazcích míšních držet rovnováhu, po rozsáhlé laminektomii mi pomáhá poslouchat svoje tělo a držet tělo tak, aby mě záda nebolela. Možná že na stará kolena dokonce nebudu muset ani na invalidní vozík :) Ale než jsem k tomu dospěl, musel vyměnit školu. Není Tai Chi jako Tai Chi. Přeji úspěšné hledání dobré školy...

    Kvě 03, 2008

Přidat komentář

Reklama

Reklama