Reklama

Cvičení proti bolestem zad

Nedostatkem pohybové aktivity, dlouhým stáním i sezením trpí především záda a tak není divu, že o sobě začnou dávat bolestivě vědět. Existuje pár tipů, jak se bolesti zad vyhnout a mezi ty nejúčinnější patří zpevnění zádových svalů, které podpírají páteř a udržují ji tak ve správné pozici.

V dnešní moderní době je možné podpořit posilování přirozeným pohybem také pomocí elektrické stimulace svalů (EMS). Ta zajistí, že se svaly namáhají rovnoměrně, do větší hloubky a výsledky jsou viditelné za mnohem kratší dobu. Zesílením vnitřních zádových svalů se eliminuje nadbytečný nápor na obratle, nabytá svalová hmota též rozšiřuje meziobratlový prostor a umožňuje lepší vyživení plotének. To vše má za následek výraznou úlevu namáhaným zádům a tak redukuje jejich bolest. Cvičení pomocí EMS je možné vyzkoušet ve fitness studiích BodyBody, která se na revoluční metodu specializují. Pro optimální výsledky je návštěva studia doporučována 1-2x za týden a to na pouhých dvacet minut. V této krátké době se dá ulevit od bolestí již během tréninku a zároveň dlouhodobě bolestivým zádům předcházet. Studie prokázaly, že trénink typu BodyBody dokáže účinně ulevit od typických bolestí zad způsobených např. zvedáním břemen, sportem nebo dlouhým sezením už během 2-6 týdnů. Za tuto dobu lze dosáhnout snížení četnosti a doby trvání obtíží až o 80 % a dokonce může bolest zad zcela vymizet.

Člen České společnosti tělovýchovného lékařství, a jediný certifikovaný Kinesio Taping® Method instruktor pro ČR a SR, Mgr. Michal Peroutka, CKTI, je toho názoru, že: „Cvičení s BodyBody a využití EMS může být při správném použití a správné technice cvičení velmi efektivním pomocníkem v boji proti bolestem zad. Tento problém v dnešní době řeší čím dál tím větší procento populace. BodyBody má obrovskou výhodu v časové efektivnosti a i v stimulaci mnohem většího množství svalů. To vše díky inovativním cvičebním “oblekům“, které mají variabilní umístění elektor. Je tedy možné dosáhnout individuální stimulace požadovaných svalových skupin dle potřeb klienta. Podle nejnovějších průzkumů trápí bolesti zad až 80% českých občanů a světová zdravotnická organizace WHO dokonce označila tyto problémy za „prioritní onemocnění dnešního světa“. 
Pokud se bolesti zad nevyhýbají ani vám, nespoléhejte na zázračné tabletky proti bolesti, ale spíše dlouhodobě dbejte na správnou prevenci. Základem prevence i redukce již vzniklých obtíží je pravidelné cvičení. Docílit optimálního stavu zad lze pomocí již zmíněného EMS, ale také jógy, pilates, anebo pod rukama odborníků ve fyzioterapii, chiropraxi a v případě, že žádný z těchto typů léčby nezabírá, je někdy bohužel nutné podstoupit operaci.“

Existují samozřejmě cviky, které lze provádět i v pohodlí domova nebo v kanceláři a ulevit si tak od mírné bolesti alespoň na určitou dobu. Tady je pár z nich:

1) Název: UVOLNĚNÍ A PROTAZENÍ CELÝCH ZAD
Popis: nohy jsou v pozici šíře pánve, rovná záda; plynulým pohybem se začneme ohýbat s výdechem dopředu, obratel po obratli; v dolní poloze vydržíme několik sekund a s nádechem se vracíme do výchozí pozice
Opakování: Cvik můžeme provádět v 6 opakováních

Reklama

2) Název: POSÍLENÍ A PROTAŽENÍ SVALŮ KOLEM PÁTEŘE A BEDER
Popis: nohy jsou v pozici šíře pánve, rovná záda; při výdechu se vytočíme do strany a vydržíme několik sekund; vrátíme se do výchozí pozice a opakujeme na druhou stranu
Opakování: Cvik můžeme provádět v 8 opakováních na každou stranu

Pokud pak chcete svaly kolem páteře dlouhodobě posílit, doporučujeme minimálně třikrát týdně opakovat ve třech sériích tyto cviky:

1) Název: STAHOVANÍ LOKTŮ Z PŘEDPAŽENÍ
Svalová skupina: záda, ramena
Popis: z předpažení posouváme lokty dozadu a tlačíme lopatky k sobě 
Opakování: 20 opakování (po třech sériích)

2) Název: MOTÝL
Svalová skupina: záda, ramena, triceps
Popis: v předklonu střídavě jednu paži zapažujeme a druhou vzpažujeme
Opakování:  16 opakování (po třech sériích)

3) Název: KMITY PAŽEMI V PŘEDKLONU 
Svalová skupina: ramena, záda
Popis: v zafixovaném předklonu střídavě kmitáme nataženými pažemi
Opakování: 8 opakování každá strana (po třech sériích)

Ať už je původ bolesti vašich zad jakýkoliv, určitě byste ho neměli podceňovat a začít problém včas řešit, aby nedošlo k jeho výraznému zhoršení. V dnešní době se bolesti zad nevyhýbají dokonce ani dětem a tak je pravidelná péče o tuto partii velkou nutností.

Reklama

Komentáře

Reklama