
Rozhovor s Karlem Pelikánem, Dis.
Odkud cvičení na míčích vlastně přišlo, jaká je jeho historie ve světě? A tradice u nás?
Velké nafukovací míče byly původně používány v šedesátých letech švýcarskými fyzioterapeuty. Míče pomáhaly dětem s mozkovou obrnou zlepšovat balancování a rovnovážné reakce. Tradice u nás je více než desetiletá. Míče slouží k posilování, protahování a ke zlepšení koordinace pohybu a rovnováhy.
Jsou v této oblasti nějaké nové trendy?
Ano, samozřejmě. Mezi nové trendy patří například cvičení miminek nebo skupinové cvičení ve fitness centrech. Cvičení na míčích si také oblíbilo mnoho těhotných žen, pomáhá jim totiž výborně uvolnit svaly pánve a posílit hluboký svalový systém. Je vhodné i po porodu, kdy pomáhá zpevnit a zformovat postavu. Cvičit mohou i děti s normálním psychomotorickým vývojem, ovšem až od doby, kdy už samy chodí. V případě opožděného vývoje (např. při dětské mozkové obrně) je vhodnější začít s terapii již dříve po konzultaci s pediatrem či neurologem.
Opravdu je cvičení vhodné pro všechny, třeba i pro starší lidi? Nehrozí jim například úraz při ztrátě rovnováhy?
Cvičení je vhodné v každém věku, ale děti a senioři by měli mít ke cvičení asistenta.
Proti jakým problémům můžeme bojovat cvičením na míči?
Touto zábavnou a poměrně jednoduchou metodou omezíte bolesti zad, posílíte ochablé svalstvo a uvolníte kloubní blokády, zejména v pánvi a pateří.
Je pravda, že i pouhé sezení na míči - například u počítače - je zdravé?
Ano, je zdravé, pokud sedíte správně. Kdyby vás náhodou u tohoto sezení bolela záda, děláte pravděpodobně něco špatně a bylo by lépe poradit se s fyzioterapeutem, který příčinu bolesti odstraní.
Tento typ cvičení může někomu připadat málo "akční" - jaký je rozdíl například proti klasickému aerobiku?
Aerobik je více kondiční cvičení a zapojujete velké svalové skupiny, kdežto při cvičení na míči zapojujete více hluboký stabilizační systém, který je důležitý ke správnému držení těla.
Doporučuje se spíše samostatné cvičení doma, nebo je lepší věnovat se mu pod dohledem trenérky či trenéra ve fitness centru?
Já osobně doporučuji nejdříve se poradit s odborníkem a absolvovat několik terapií, na kterých se naučíte cvičit správně. Poté doporučuji pokračovat klidně i doma s občasným navštěvováním fyzioterapeuta pro korekci.
Poradíte nám pár univerzálních cviků vhodných například k protažení po celém dni u počítače?
1. Vsedě na míči si dejte ruce v týl. Zhluboka vdechněte a s výdechem obloukovitě předkloňte trup (postupně od krční páteře). V konečné poloze (pánev je kolmo na míč a trup je v předklonu) chvíli vydržte (nezadržujte dech). S vdechem se postupně (obratel po obratli od bederní páteře) vraťte do základního postavení.
2. Vsedě na míči vzpažte. Zhluboka vdechněte a s výdechem ukloňte trup vpravo. V konečné poloze chvíli vydržte. S výdechem se vraťte zpět do základního postavení. Totéž cvičte na druhou stranu.
3. Vleže na břiše (vzpor klečmo, míč pod břichem) vdechněte do oblasti břicha, břicho se "vyklene" a stlačí míč. S výdechem se břicho zploští a míč se uvolní.
Optimální průměr míče vzhledem k výšce
Výška v cm - průměr míče v cm
80 až 110 - 30
110 až 135 - 45
135 až 160 - 55
160 až 180 - 65
180 a více - 75
Komentáře (7)
- odpovědět
Pro 02, 2009- odpovědět
Dub 02, 2010- odpovědět
Dub 03, 2010- odpovědět
Dub 29, 2012- odpovědět
Dub 29, 2012- odpovědět
Zář 08, 2017- odpovědět
Črv 26, 2018Přidat komentář