Reklama

Cvičení na míči

Rozhovor s Karlem Pelikánem, Dis.

Odkud cvičení na míčích vlastně přišlo, jaká je jeho historie ve světě? A tradice u nás? 
 

Velké nafukovací míče byly původně používány v šedesátých letech švýcarskými fyzioterapeuty. Míče pomáhaly dětem s mozkovou obrnou zlepšovat balancování a rovnovážné reakce. Tradice u nás je více než desetiletá. Míče slouží k posilování, protahování a ke zlepšení koordinace pohybu a rovnováhy.

 

Jsou v této oblasti nějaké nové trendy? 
 

Ano, samozřejmě. Mezi nové trendy patří například cvičení miminek nebo skupinové cvičení ve fitness centrech. Cvičení na míčích si také oblíbilo mnoho těhotných žen, pomáhá jim totiž výborně uvolnit svaly pánve a posílit hluboký svalový systém. Je vhodné i po porodu, kdy pomáhá zpevnit a zformovat postavu. Cvičit mohou i děti s normálním psychomotorickým vývojem, ovšem až od doby, kdy už samy chodí. V případě opožděného vývoje (např. při dětské mozkové obrně) je vhodnější začít s terapii již dříve po konzultaci s pediatrem či neurologem.

 

Reklama

Opravdu je cvičení vhodné pro všechny, třeba i pro starší lidi? Nehrozí jim například úraz při ztrátě rovnováhy?

Cvičení je vhodné v každém věku, ale děti a senioři by měli mít ke cvičení asistenta. 

 

Proti jakým problémům můžeme bojovat cvičením na míči? 

Touto zábavnou a poměrně jednoduchou metodou omezíte bolesti zad, posílíte ochablé svalstvo a uvolníte kloubní blokády, zejména v pánvi a pateří. 

 

Je pravda, že i pouhé sezení na míči - například u počítače - je zdravé? 
 

Ano, je zdravé, pokud sedíte správně. Kdyby vás náhodou u tohoto sezení bolela záda, děláte pravděpodobně něco špatně a bylo by lépe poradit se s fyzioterapeutem, který příčinu bolesti odstraní.

 

Tento typ cvičení může někomu připadat málo "akční" - jaký je rozdíl například proti klasickému aerobiku? 
 

Aerobik je více kondiční cvičení a zapojujete velké svalové skupiny, kdežto při cvičení na míči zapojujete více hluboký stabilizační systém, který je důležitý ke správnému držení těla. 

 

Doporučuje se spíše samostatné cvičení doma, nebo je lepší věnovat se mu pod dohledem trenérky či trenéra ve fitness centru? 
 

Já osobně doporučuji nejdříve se poradit s odborníkem a absolvovat několik terapií, na kterých se naučíte cvičit správně. Poté doporučuji pokračovat klidně i doma s občasným navštěvováním fyzioterapeuta pro korekci.

 

Poradíte nám pár univerzálních cviků vhodných například k protažení po celém dni u počítače? 
 

1. Vsedě na míči si dejte ruce v týl. Zhluboka vdechněte a s výdechem obloukovitě předkloňte trup (postupně od krční páteře). V konečné poloze (pánev je kolmo na míč a trup je v předklonu) chvíli vydržte (nezadržujte dech). S vdechem se postupně (obratel po obratli od bederní páteře) vraťte do základního postavení. 

2. Vsedě na míči vzpažte. Zhluboka vdechněte a s výdechem ukloňte trup vpravo. V konečné poloze chvíli vydržte. S výdechem se vraťte zpět do základního postavení. Totéž cvičte na druhou stranu.

3. Vleže na břiše (vzpor klečmo, míč pod břichem) vdechněte do oblasti břicha, břicho se "vyklene" a stlačí míč. S výdechem se břicho zploští a míč se uvolní.

 

Optimální průměr míče vzhledem k výšce

Výška v cm - průměr míče v cm

80 až 110 - 30

110 až 135 - 45

135 až 160 - 55

160 až 180 - 65

180 a více - 75
 

Reklama

Komentáře

http://www.mas… (St, 2. 12. 2009 - 18:12)
http://www.masazemost.cz/
Helča (Pá, 2. 4. 2010 - 23:04)
Mám míč 65 cm doma. Vůbec to není "málo akční". Je mi 52 roků a cvičení se mi líbí. Má 4x DVD Hanky Kynychové. Je to od začátečníků až po pokročilé a moc fajn. Dokonce vsedě jsou tam aerobní kroky, takže se rozhodně nenudíte. Doporučuju.
Bernardo (So, 3. 4. 2010 - 12:04)
Omlouvám se,četl jsem cvičení na píči.To bych věděl,o míči nevím nic.
Mirka (Ne, 29. 4. 2012 - 11:04)
Dámy si samozřejmě mohou spařit čurinu.
Platforma (Ne, 29. 4. 2012 - 16:04)
Omlouvám se,četl jsem...To musíš do Posranecké sněmovny, tam jistá Píča Karolína dá každému, kdo se jí upíše.
majda (Pá, 8. 9. 2017 - 22:09)
Při dlouhém sezení na míči jsem si opravdu spařila ku...ndičku protože je míč s gumy a při sezení se ještě víc rozplácne a máte jak se říká VLKA.Ale jinak mi velice pomohl na bolesti v bedrech,při sezení dáme ruce nad hlavu a pánev vykrucujeme do stran a potom v poloze na čtyřech vyklenujeme záda nahoru a zase zpátky,tím procvičujete přílišné zakřivení páteře dle fyzioterapeuta Miloše Ouhrabky.Velice to pomáhá.
ranní erekce (Čt, 26. 7. 2018 - 23:07)
ukáže kundu a jsme v sobě katka
Reklama