Reklama

Cvičení k rychlé a snadné relaxaci

Mnoho lidí si myslí, že naučit se relaxovat znamená klidně ležet a poslouchat konejšivou hudbu, která je má zklidnit, třeba nahrávku zvuků moře nebo lesa. I když tento způsob relaxace nezavrhujeme, v okamžiku vypjatých emocí budete potřebovat takovou relaxační techniku, která bude fungovat rychle a kdekoli. V tomto případě je ideální svalová relaxace.

CVIČENÍ K SNADNÉ A RYCHLÉ RELAXACI

Zkuste provádět následující cvičení každý den po dobu jednoho týdne. Na konci týdne si vyberte ty čtyři cviky, které jste si nejvíce oblíbili, které vám pomáhají nejlépe relaxovat. Tato vybraná čtyři cvičení provádějte každý den příští tři dny. Pak si vyberte dvě a ta cvičte následující dva dny. Na konci této doby si zvolte cvičení, díky kterému jste schopni relaxovat nej­rychleji a nejúčinněji. Mějte toto cvičení na paměti, a kdykoli začnete podlé­hat obavám a negativním emocím, použijte toto relaxační cvičení - nejlépe několikrát po sobě -, než se budete cítit klidnější.

-    Sevřete pěsti, vydržte 10 vteřin a na 15-20 vteřin povolte.

-   Zatněte bicepsy - zdvihněte předloktí k ramenům, jako když chcete ukázat, jaké máte svaly. Držte asi 10 vteřin, pak na 15-20 vteřin uvol­něte.

Reklama

-    Napněte svaly na čele tím, že co nejvýše zdvihnete obočí. Vydržte asi 10 vteřin, pak na 15-20 vteřin uvolněte.

-   Napněte oční svaly tím, že zavřete oči a co nejsilněji je sevřete. Vydržte asi 10 vteřin, pak na 15-20 vteřin uvolněte.

-    Napněte svaly na krku tak, že co nejvíce zakloníte hlavu. Soustřeďte se hlavně na svaly na šíji. Vydržte asi 10 vteřin, pak na 15-20 vteřin uvolněte. Tento cvik opakujte, pokud máte šíjové svalstvo obzvláště ztuhlé.

-    Zvedněte ramena, jako byste se jimi chtěli dotknout svých uší. Vydržte asi 10 vteřin, pak na 15-20 vteřin uvolněte. 

-  Napněte svaly kolem lopatek tak, že budete tlačit ramena co nejvíce dozadu a lopatky přiblížíte k sobě. Vydržte asi 10 vteřin, pak na 15-20 vteřin uvolněte. Tento cvik opakujte, pokud máte zádové svalstvo ob­zvláště ztuhlé.

Zdroj: Christine Wilding - Emoční inteligence, nakladatelství Grada

Reklama

Komentáře

Hanka (Čt, 22. 3. 2012 - 12:03)
Tak jsem vyzkoušela všechny cviky a zdá se , že to zabírá, pokusím se tovydrže podle návodu a bylo by určitě dobré, kdyby se z toho stal každodenní rituál. diky
Reklama