Reklama

Vhodné vybavení pro horskou turistiku

Nejdůležitější součástí vybavení pro horskou turistiku jsou vhodné boty (trekkingové) a hned po botách funkční oblečení. Také je nutné věnovat pozornost výběru batohu a dalšího příslušenství.

Pevné boty jsou však tím hlavním, čím by se měl turista zabývat. Pro jejich nízkou hmotnost lze jednoznačně doporučit trekkingové boty, které by měly mít následující vlastnosti:

 1. vysoké,
 2. stabilizující kotník,
 3. neklouzavá antitorzní gumová podrážka,
 4. pevná pata,
 5. ortopedicky tvarovaná vložka.

Batoh by měl mít takový tvar, aby pevně přiléhal k tělu a větší modely by měly navíc mít i bederní pás. Velikost batohu závisí na délce túry. Objem 20 až 30 litrů je přiměřený pro jednodenní výlet, ale pro několikadenní túru je zapotřebí volit batoh střední o velikost objemu 50 až 60 litrů.Výhodou je batoh s několika vnitřními a vnějšími kapsami na různé předměty, které jsou pro horskou turistiku zapotřebí. Velmi užitečné jsou například kapsy na¨mapy. Kromě vhodné obuvi, oblečení a batohu je pro celodenní túru v horách vemĺmil vhodné přibalit tyto předměty:

 • teleskopická hůl;
 • láhev na pití a termoláhev;
 • dostatek vhodné potravy (čokoláda a musli tyčinky mohou sloužit jako záložní zdroj energie; čepice, oblečení do deště, sluneční brýle)
 • příruční lékárnička;
 • aktuální mapy a průvodce (mapy v měřítku 1:100 000 a hlavně topografické mapy v měřítku 1:50 000 nebo 1:25 000);
 • kompas a výškoměr, který může být použit i jako barometr; signální píšťalka;
 • krém na opalování, tyčinka na rty
 • zavírací nůž

Johannnes Roschinsky ? Hubneme cvičením a správnou výživou, Grada

Reklama
Reklama

Komentáře

Kolík (Po, 28. 6. 2010 - 09:06)
Před výpravou do hor si vždycky doplňuju lékárničku a zjistil jsem, že přes internet je to levnější. Tak to všude píšu, aby lidi ušetřili http://eshop.farmax.cz/
lemra (Po, 28. 6. 2010 - 11:06)
Táhni s tou svou šmelinou k čertu a neotravuj na všech možných tématech!
dobromila743 (Čt, 27. 4. 2017 - 21:04)
Dobrý den, pořádné boty jsou na turistiku snad samozřejmostí. Funkční oblečení se dnes nosí běžně. Na co bych osobně nezapomínala je lékárnička, svítilna a jídlo. Co se svítilny týká, věřím Nitecore.eu. Lékárničku si balím sama. Rozhodně nesmí chybět náplasti, desinfekce, paralen, obvaz, obinadlo, nůžky a to vše v jedné krabičce. V dnešní uspěchané době nesmíme zapomenout ani na powerbanku.
eliška84 (Pá, 23. 10. 2015 - 10:10)
Tak pořádné boty jsou základ a je dobré je mít aspoň trochu rozchozené. Jednou jsem si vzala úplně nové boty a byl to horor. Pak je taky dobré mít pohodlné a funkční oblečení, které odvádí pot. Potom jídlo, energetické tyčinky nebo něco podobného, pití a třeba rehydratační roztoky na doplněné nezbytných minerálů. K tomu určitě nějakou základní lékárničku - náplasti, stahovací obvaz, dezinfekci a pak co kdo potřebuje. A taky bych ještě doporučila nějakou dobrou svítilnu nebo čelovky. Párkrát se nám stalo, že jsme tůru nechtělo protáhly a už se šeřilo nebo byla tma, takže tahám svoji nitecore led čelovku vždycky sebou a mám vždycky dobře osvětlenou cestu před sebou. Mám volné ruce a je lehká.
Reklama