Reklama

Vánoce u moře jsou jen pro zdravé

Vánoce strávené koupáním v teplém moři a sluněním na pláži jsou snem mnoha lidí. Podle lékařů by si je ale neměli dopřávat pacienti s chronickými chorobami, nemocným srdcem a senioři. Jejich tělo se totiž špatně vyrovnává s teplotním šokem. Výlet do jižních zemí v době, kdy ve střední Evropě vládne zima, není ze stejného důvodu vhodný ani pro malé děti. K teplému moři přitom každou zimu míří stále více Čechů, jejich počty podle odhadů cestovních kanceláří výrazně přesahují 100.000.

"Nebral bych velmi malé děti a nedoporučoval bych to starším lidem, kteří těžko snášejí přechody z tepla do zimy a naopak," řekl ČTK praktický lékař Jan Jelínek. Z vlastní zkušenosti může doporučit pobyt u moře lidem zdravým. "Pokud je člověk fyzicky zdatný, na dovolené sportuje a plave, tak mu pobyt u moře prospěje," řekl. Pokud se ale člověk jen přesune na pár dní za teplem, tělo se špatně vyrovnává se skokem teplot z nuly na 30 stupňů Celsia a zpět. "V tom případě bych vážil, zda zážitky z výletu za tu zátěž stojí," řekl Jelínek. 


Před klimatickým šokem varoval také dětský lékař Milan Kudyn. Dítě si na teplé klima zvykne za tři čtyři dny, pár dní si užije a vrací se. Snadno pak nachladne a dostane virózu. "Když už cestovat, tak alespoň na tři týdny, to už podpoří imunitu," poradil pediatr. Delší pobyt dělá podle něj dobře dětem z velkoměst a oblastí inverze, ulevuje pacientům s astmatem a ekzémem. Vhodnější je ale podle Kudyna cestovat v teplejších dnech roku, tak od května, kdy už rozdíly teplot v různých pásmech nejsou tak dramatické. 


"Proti gustu žádný dišputát," shrnul psycholog Karel Humhal. Pobyt u moře si podle něj užije člověk, který miluje koupání, ale asi z něj nebude nadšený vášnivý milovník lyžování a pobytu na zasněžených horách. Za teplem se určitě rádi vydají lidé, kteří nesnášejí zimu. Dobře udělá i těm, kterým chybí slunce, doplní tělu "světelnost", což povzbudí i jejich psychiku. Ani Humhal ale nedoporučuje cestování za teplem lidem zdravotně oslabeným, seniorům a velmi malým dětem.


Kouzlo koupání v teplém moři v době, kdy doma panuje mráz, objevili Češi v posledních letech. Očekávání předčila především uplynulá zima, kdy v polovině ledna byly všechny zájezdy téměř vyprodány. Velké poptávce se přizpůsobují cestovní kanceláře a každoročně rozšiřují nabídku. K nejoblíbenějším místům patří oblast Karibiku, Thajsko, Spojené arabské emiráty nebo nejmenší indický stát Goa. 


Hlavní sezona exotických zájezdů začíná právě nyní, výjimkou nejsou ani lidé, kteří do tepla míří během vánočních a novoročních svátků. Výletům do tepla nahrává i cenový vývoj. Cena srovnatelných zájezdů se každým rokem snižuje. Důvodem je větší nabídka přímých charterových letů z Prahy a také sílící kurz koruny vůči dolaru. Nejlevnější zájezdy je možné pořídit již od 20.000 korun.
Podle odborníků na cestovní ruch bude zájem o exotické země, díky zvyšující se životní úrovni, růst i v dalším letech. 


Zdroj: ČTK

Reklama
Reklama

Komentáře

Reklama