Češi patří mezi nejméně sportující národy v Evropě

Zatímco 40 % Evropanů alespoň jednou týdně provozuje nějakou fyzickou aktivitu, v České republice je to jen 32 % populace a pouhých 5 % uvádí, že sportuje pravidelně. Více než 60 % Čechů se pohybu nevěnuje vůbec nebo jen zřídka. Takto alarmující jsou výsledky Eurobarometru, výzkumu míry pohybové aktivity a sportování mezi evropskou populací, který uskutečnila Evropská komise.

„Tento průzkum proběhl v Evropě už počtvrté a pro Českou republiku jsou jeho výsledky skutečně alarmující, protože potvrzují negativní trend klesající úrovně pohybové aktivity a sportu v České republice. Celkově se množství pravidelné fyzické aktivity snižuje s věkem, vzděláním a finančním zázemím respondentů,“ říká Jana Havrdová, prezidentka Českého svazu aerobiku a fitness Fisaf a České komory fitness.

Na otázku, proč se nevěnují sportu, Evropané nejčastěji odpovídají, že nemají čas (40 %), nemají zájem (20 %) či jim to nedovoluje jejich zdravotní stav (14 %). Zajímavostí z ČR je v tomto případě zjištění, že oproti roku 2019, kdy proběhl minulý průzkum, kleslo o 5 % množství Čechů, kteří nesportují z důvodu nedostatku finančních prostředků.

Situace “v nesportování“ se významně zhoršila v celé Evropě především ve věkové kategorii 15 až 24 let, kde se nejvíce potvrdil další zajímavý ukazatel, a sice to, že muži sportují více než ženy - 74 % oproti 55 %, 71 % žen a 70 % mužů ve věku nad 55 let nesportuje nikdy nebo jen velice zřídka.

 Největší motivací ke sportu je touha být zdravý

Motivací k pravidelnému pohybu je pro 54 % Evropanů dosažení lepšího zdravotního stavu, pro 47 % zlepšení kondice, pro 38 % je sport zároveň relaxací a 30 % v něm vidí i zábavu. Jen 28 % považuje za hlavní motivaci rozvoj fyzických dovedností, což podle odborníků potvrzuje správné směřování fitness sektoru.

„Naším cílem je tato čísla změnit a motivovat Čechy k tomu, aby se hýbali. Aby toužili po lepší kondici, ale především, aby brali sport jako prevenci nemocí. S vyšším věkem lidé chápou, že pohyb je jednou z nejdůležitějších podmínek kvalitního života. Medicína umí prodloužit věk, ale často to bohužel není život ve zdraví, protože 9 z 10 let, o které žijeme déle, nás trápí nemoci. Naším cílem je ale prodloužit věk ve zdraví, a pohyb je podle vědců jediný zaručený a fungující nástroj k jeho dosažení,“ vysvětluje Jana Havrdová.

 Pohyb by měl být stejnou samozřejmostí jako čištění zubů

Hlavním mottem českého fitness sektoru tak dnes je: „Pojďte se hýbat, my vás to naučíme.“

Pro Evropany je nejčastější pohybovou aktivitou právě fitness - v roce 2017 měl tento druh sportu 60 milionů členů!

Pro Čechy je na prvním místě ve sportech cyklistika, ale fitness má neskutečně velkou nabídku aktivit pro každou věkovou skupinu. Každý si v něm najde to, co ho bude bavit a na co se bude těšit, aby se sportovní aktivita skutečně stala zábavou a součástí každodenního života,“ dodává Jana Havrdová.

Propagátorem pravidelné fyzické aktivity v běžném denním životě je Finn Berggren, ředitel dánské sportovní akademie Gerlev Physical Education & Sports Academy, který nedávno zavítal do České republiky, aby se podělil o své zkušenosti na konferenci Zdravé fitness pro zdravé Česko. „Celý život se věnuji průzkumu vlivu fyzického pohybu na lidské zdraví a z jeho výsledků vyplývá, že kdybychom dali každému člověku tu pravou dávku výživy a pohybu - ani málo, ani moc - našli bychom nejbezpečnější cestu ke zdraví. V Dánsku se nám to daří díky důmyslnému systému sportovních a fitness klubů, v nichž je 81 % lidí. Své kluby má každá, i sebemenší vesnička, lidé do nich vstupují už jako děti a zůstávají pak členy po celý život. Pohyb by pro nás měl být stejně samozřejmý jako třeba čištění zubů.“

 Zúčastněte se 6týdenní výzvy LET'S #BEACTIVE

Česká komora fitness chce rozpohybovat Českou republiku významným projektem LET'S #BEACTIVE. V září tohoto roku tak chce zapojit co nejvíce fitness center a hlavně jejich návštěvníků do unikátní 6týdenní výzvy. „Odborníci z fitness center vyberou ty nejlepší cvičební programy a předvedou návštěvníkům to nejpoutavější, co nabízejí. Věříme, že lidé si oblíbí jak jednotlivá centra, tak pohyb samotný. Díky mobilní aplikaci, kterou jsme vytvořili, mohou sledovat své pokroky, což je bude motivovat k dalšímu pohybu,“ přibližuje Jana Havrdová projekt, jehož cílem je přivést k pohybu a zdravému životnímu stylu 60 000 nesportujících Evropanů. Celý projekt Let's #BEACTIVE probíhá od ledna 2018 do prosince 2020 v 8 zemích Evropy. V České republice proběhne jeho hlavní část v září, v rámci již tradičního Evropského týdne sportu. Další informace najdete zde: www.komorafitness.cz

 Jak sportují Evropané

- 40 % Evropanů provozuje alespoň jednou týdně pravidelnou fyzickou aktivitu, z toho 7 % sportuje nejméně 5x v týdnu

- 46 % nesportuje nikdy, což je oproti roku 2013 nárůst o 4 %

- Muži sportují více než ženy (zejména ve věkové skupině 15-24 let)

Zdroj: Eurobarometr 2018, více zde.

 Další informace najdete  na www.komorafitness.cz

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související články: 

Komentáře (8)

 • Obrázek uživatele sdfg
  sdfg (anonym)

  To je tím, že do sebe lejou hektolitry pančovaného alkoholu,nebo alespoň většinu novodobé historie lili a v práci stejně seděli a dělali houby.

  Čer 15, 2018
 • Obrázek uživatele jsme líní,
  jsme líní, (anonym)

  Ale také udreni, že lidi nemají často na sport energii ani čas...mimo tedy pseudospirtovcu, z řad inkoustů, kteří v kanclu houby dělají.

  Čer 15, 2018
 • Obrázek uživatele Mirek
  Mirek (anonym)

  Nejsme nesportovni, to ne, jenom příliš holdujeme alkoholu místo dobrému stravování s rodinou se nacpem u ledničky a mažeme do hospody na svých deset,to se pak těžko sportuje druhý den.

  Čer 16, 2018
 • Obrázek uživatele Roman
  Roman (anonym)

  No možná víc lidí pracuje manuálně a pak raději odpočívá než zase namáhat tělo. Moje manželka je zdravotní sestra a též má mnohem větší fyzickou zátěž než její kolegyně např. v Německu.

  Čer 16, 2018
 • Obrázek uživatele Winston Churchill
  Winston Churchill (anonym)

  No sport!

  Čer 18, 2018
 • Obrázek uživatele kahohad
  kahohad (anonym)

  Ono při tom dnešním pracovním nasazení, kdy je člověk od rána do večera v té blbé práci a denně je tam spousty hodin...Kdo by měl chut sportovat v dnešní době? Já jsem po práci rád, že si lehnu na gauč a pustím si televizi.

  Čer 18, 2018
 • Obrázek uživatele Přesně tak
  Přesně tak (anonym)

  No možná víc lidí pracuje...Já jsem unavená z práce ve fabrice, dělám samý noční šichty a než bych sportovala o volným čase, to se raději vyspím.

  Čer 18, 2018
 • Obrázek uživatele znechucený a unavený z práce
  znechucený a un... (anonym)

  Takový ty rádoby rady odborníků, abychom se víc hýbali a sportovali, beru jako provokování. Tihle darmožrouti nemají ani šajnu, co to je denně dělat na 12hodinové směny, člověka nenechají ani nažrat, nebo dojít si na hajzl, hlídaj nás tam kamery, když přijdu z práce, jsem vyflusanej jak baterka. Tak se těším na vychlazené pivko a gauč a televizku, že bych brečel a pak se jít umejt a vyspat... a další den nanovo. Těm, co denně seděj na prdeli u počítače a maj za to slušný prachy, těm tyhlety rady patří, ale ne nám, co kysneme v práci od nevidím do nevidím.

  Čer 18, 2018

Přidat komentář

Reklama

Reklama