Reklama

Zelený čaj - pro snižování váhy a udržení dobrého zdraví

Všechny čaje (zelený, černý i oolong) jsou získávány z té samé rostliny Camelia sinensis. Rozdíl je ve zpracování natrhaných listů. Zelený čaj, na rozdíl od černého a oolongu, není fermentován, takže aktivní složky zůstávají v rostlině nezměněny. Zelený čaj se pije ze sociálních i léčebných důvodů.

Zelený čaj je užíván v souvislosti s těmito onemocněními:

 

  • Nadváha
  • Chřipka (prevence, vhodné kloktání katechinů ze zeleného čaje)
  • Snížená imunita
  • Infekce
  • Dysplazie děložního krčku ? cervikální dysplazie (účinné látky jsou poly E nebo (-)-epigallokatechin-3-galáty)
  • Leukoplakie
  • Rakovina tlustého střeva (snížení rizika)
  • Rakovina prostaty (snížení rizika)
  • Rakovina plic (snížení rizika)
  • Rakovina prsu (snížení rizika)
  • Leukémie
  • Hemochromatóza (vysoká hladina železa)
  • Vysoká hladina triglyceridů (krevních tuků)
  • Ateroskleróza
  • Úpal
  • Zubní kazy
  • Crohnova choroba
  • Kopřivka

 

Historické a tradiční použití:

Reklama

 

Podle čínské legendy, byl zelený čaj náhodně objeven jedním císařem před 4000 lety. Tradiční čínská medicína zelený čaj doporučuje tělesné bolesti, bolesti hlavy, trávicí potíže, deprese, pro zvýšení imunity, detoxikaci, k povzbuzení a pro prodloužení života.

Účinné látky:

Zelený čaj obsahuje těkavé oleje, vitamíny, minerály, kofein a pak zejména polyfenoly, hlavně katechin zvaný epigallokatechin galát (EGCG). Má se za to, že právě polyfenoly jsou zodpovědné za užitečné účinky zeleného čaje při uchovávání zdraví.

Zelený čaj v některých studiích, ne však ve všech, snižoval celkový cholesterol a zlepšoval cholesterolový profil (snížení ?zlého?LDL cholesterolu a zvýšení ?dobrého? HDL cholesterolu. Zelený čaj ochraňuje též srdečně-cévní systém tím, že snižuje shlukování krevních destiček.

Zelený čaj též chrání LDL cholesterol před poškozením oxidací. Zvyšuje antioxidační aktivitu krve.

Několik studií ve zkumavce a na zvířatech poukázalo na možný ochranný vliv zeleného čaje před rakovinou. V jedné studii katechiny ze zeleného čaje úspěšně bránily metastazování melanomu ? rakoviny kůže. Studie na lidech zatím souvislost mezi konzumací zeleného čaje a snížením rizika rakoviny neprokázaly.

V jedné dvojitě slepé studii lidé s leukoplakií (prerakovinový stav v dutině ústní) užívali ústně 3 g denně směsi celého zeleného čaje, polyfenolů ze zeleného čaje a pigmentu zeleného čaje a současně nanášeli směs ze zeleného čaje na své léze 3x denně po dobu 6 měsíců. V porovnání s placebo skupinou, měli ti, kteří užívali zelený čaj značný ústup leukoplakie.

Složky zeleného i černého čaje mohou snižovat riziko zubního kazu. Dobrovolníci, kteří si vyplachovali alkoholových extraktem z oolog čajových lístků každý večer před spaním po dobu 4 dnů, měli značný úbytek plaku způsobeného bakteriemi ve srovnání s těmi, kteří si nevyplachovali.

Polyfenoly zeleného čaje stimulují produkci několika buněk imunitního systému a mají lokální protibakteriální účinek ? dokonce proti bakteriím způsobujících zubní plak.

Jedna studie odhalila, že denní příjem 10 a více šálků zeleného čaje zlepšuje krevní testy, indikující ochranu před poškozením jater.

Čajové flavonoidy podávané v kapslích snižovaly fekální zápach a příznivě ovlivňovaly střevní mikroflóru u stárnoucích Japonců se zavedenou trávicí sondou v pečovatelských domovech. Studie byla opakována u pacientů upoutaných na lůžko a zelený čaj opět zlepšil jejich střevní mikroflóru. Tyto studie rozšířily možnosti užívání zeleného čaje v případech, kdy je mikroflóra v trávicím traktu narušena, jako např. po užívání antibiotik.

 

Čaj s vysokým obsahem taninu snižoval v jedné otevřené studii potřebu krevních odběrů u lidí s nadměrným ukládáním železa do tkání (hemochromatózy). Čaj musí být pit při jídle a bez citronu či mléka. Je předpokládáno, že čaj u hemochromatózy snižuje vstřebávání železa.

V jedné dvojitě slepé studii muži s prekancerózními změnami na prostatě užívali extrakt ze zeleného čaje obsahující 600mg katechinů denně či placebo po dobu 1roku. Po jednom roce se rakovina vyvinula u 3,3% mužů užívajících extrakt zeleného čaje a u 30% mužů užívajících placebo, což je statisticky významný rozdíl. Tento výsledek poukázal na možnost, že pití zeleného čaje či užívání extraktu v kapslích pomáhá v prevenci onemocnění rakovinou prostaty u mužů s vysokým rizikem tohoto onemocnění.

 

Existují čtyři případy, kdy došlo k zlepšení jistého typu leukémie či lymfomu (nízká malignita B buněk), když pacienti začali užívat zelený čaj.

Běžná dávka:

Mnoho výzkumů poukazující na zdravotní přínos zeleného čaje vycházela z množství zeleného čaje tradičně užívaného v Asii - okolo tří šálků (750ml) denně (poskytujících 240-320 mg polyfenolů). Další vědci však navrhovali užívání 10 šálků (2,500ml) denně k docílení znatelného užitku z přijímání zeleného čaje.

Příprava čaje:

1 čajová lžička (5mg) zeleného čaje se přidá do 250ml vroucí vody a nechá se vyluhovat po dobu 3 minut.

Dekofeinovaný čaj je doporučován při výskytu vedlejších účinků spojených s konzumací kofeinu jako je nespavost a úzkost.

Též jsou k dispozici tablety a kapsle obsahující standardizované extrakty polyfenolů, zejména EGCG. Některé poskytují až 97% polyfenolů v obsahu ? což odpovídá dávce 4 šálků (1000ml) čaje. Mnoho těchto standardizovaných produktů je bez obsahu kofeinu.

 

Vedlejší účinky:

 

Zelený čaj je obecně bez vedlejších účinků. Mezi běžné nepříznivé účinky hlášené při konzumaci vysokého množství (několik šálků denně) patří nespavost, úzkost a další symptomy způsobené kofeinem obsaženým v zeleném čaji.

 

Extrakt zeleného čaje užívaného zdravými ženami snižoval vstřebávání non-hem železa   (železa z rostlinných zdrojů) o 26%. Časté užívání zeleného čaje by tedy teoreticky mohlo vést k snížené hladině železa u vnímavých jedinců.

Bylo publikováno pár případů, kdy došlo k poškození jater u lidí užívajících tablety na hubnutí s koncentrovaným extraktem zeleného čaje. Vztah příčina- následek však nebyl nikdy prokázán. Pro jistotu vědci doporučují neužívat dlouhodobě vysoké dávky koncentrovaného zeleného čaje.

Interakce s léčivy:

 

V jedné laboratorní studii byl prokázán inhibiční vliv zeleného čaje na lék bortezomib, který je užíván při léčbě mnohočetného myelomu. Pacienti užívající tento lék by se tudíž měli zelenému čaji pro jistotu vyhnout.

Dále by zelený čaj neměl být užíván bez předchozí porady s lékařem, pokud je užíván:

Atropi, kodein, cardec DM, efedrin či pseudoefedrin, lomoti či lonox, paracetamol s kodeinem, teofylin či aminofylin, warfarin.

Reklama

Komentáře

lilka (Ne, 12. 12. 2010 - 10:12)
Dobrý den, já jsem kdysi vyzkoušela chlorellu a u té jsme zůstali ted už jí bereme celá rodinka a dokonce i malej jí baští a také je vhodna pro těhotné a kojící maminky takže super i pro seniory,takže vlastně pro všechny generace Tyto látky rovnež pomáhájí při autoimunitních onemocněních jako je revmatoidní artritida, lupus, roztroušená sklerosa apod., rakovině, ale i při kožních onemocněních typu lupenky, dále ekzémy, záněty či při alergických onemocněních.pomáhá z těla odstranovat těžké kovy,toxiny a další jedovaté látky,pomáhá odstranit chronickou zácpu,čistí trávící ustrojí,jako probiotikum podporuje tvorbu prospěšných lactobacilů a bifidobakterií,podporuje zdravou krvetvorbu,zvyšuje hladinu hemoglinu,podporuje kožní metabolismus,hojení ran a vředů,posiluje imunitu organismu proti virovým onemocněním,podporuje zdravé funkce reprodukčních orgánů,prospívá celkové regeneraci organismu,zvyšuje energii a vitalitu a další a další věci my ji bereme celá rodinka plus malej má 4 a už jí bere od 1 roku a jsme s ní moooc spokojeni proto posílám dál
více se dozvíte zde jsou tam supr články chlorellamrmia.blogspot.com [email protected]
Zuzka (Ne, 12. 12. 2010 - 10:12)
Dobrý den, já jsem kdysi...Jaký je rozdíl mezi CHLORELLA a CHLORELLA JAPAN. Je lék vhodný i u autoimunitního onemocnění, kde se naopak potlačuje imunita, aby se udržela nemoc na uzdě?
lana (So, 19. 3. 2011 - 11:03)
seznam.cz
rami.cz (Po, 2. 7. 2012 - 15:07)
Priprava caje je zde dosti zavadejici.
Mirek (Čt, 8. 8. 2013 - 15:08)
Priprava caje je zde dosti...Priprava zeleneho caje je zde naprosto tristni! Zalit zeleny caj vrouci vodou, nebo vhodit jej do vrouci vody muze opravdu jen uplny negramot.

Privedte vodu k varu, nechte pet minut odstat pote vlozte zeleny caj a nechte v pripade prvniho nalevu 3 max 4 minuty louhovat. Kazdy dalsi nalev o minutu zkratte dobu chladnuti vodu a o minutu prodluzte dobu louhovani 5 + 3; 4 + 4; 3 + 5
Reklama