Bikram jóga působí na tělo i psychiku

Bikram jóga je dynamické cvičení, které se praktikuje ve vyhřátém prostředí a má podle svých vyznavačů pozitivní účinky na lidský organismus. Pomáhá například snížit nadváhu nebo bojovat s depresemi.

ČTK to řekl světový šampion v józe Joseph Encinia, který se v neděli představí v Praze na českém Yoga Asana Šampionátu 2012.

    “V dětství jsem býval velmi nemocný. Narodil jsem se s nemocí vbočených chodidel, otékaly mi klouby a v osmi letech mi lékaři diagnostikovali artritidu. Prodělal jsem několik operativních zákroků kolen a bral jsem mnoho léků,“ řekl Encinia. Léky měly mnoho nežádoucích účinků, trpěl jsem žaludečními vředy, nadváhou a migrénami, a ve 13 letech jsem dokonce dostal infarkt, dodal Encinia.

    “Pro zlepšení fyzické kondice a získání sebedůvěry jsem vyzkoušel postupně více sportů. Začal jsem běhat, vzpíral jsem a zkoušel bojová umění. Nic z toho mě ale příliš neoslovilo,“ uvedl Encinia. “Jednoho dne jsem se při čekání ve frontě na koncert seznámil s krásnou dívkou sedící v jogínské lotosové pozici. Absolvoval jsem s ní několik lekcí jógy, bylo to obtížné, ale brzy jsem zjistil, že to úsilí za to stojí, odpověděl Encinia na otázku, jak se k cvičení Bikram jógy dostal.

    Jedna lekce Bikram jógy trvá devadesát minut a skládá se z 26 poloh a dvou dýchacích cvičení. Praktikuje se v sále vyhřátém na 42 stupňů. Je to vědecky sestavená metoda stlačování, protahování a posilování, kterou se stimuluje lidské tělo. Každá z těchto poloh systematicky připravuje tělo na polohu následující, pořadí se nikdy nemění. Některé z nich jsou náročné na provedení a pomáhají odstraňovat problémy dýchacího ústrojí, zaměřují se na zlepšení krevního oběhu nebo regulaci metabolismu.

    “Zjistil jsem, že cvičení v teple je tou nejprospěšnější funkcí Bikram jógy. Nejsnáze jsem se naučil polohy, při kterých se leží na břiše nebo zádech a je možné si mezi nimi dát pauzu. Naopak, nejtěžší pro mě byly ty, kde se balancuje na jedné noze po dobu třiceti sekund nebo jedné minuty,“ řekl Encinia.

    “Lidé mohou tento druh jógy praktikovat k tomu, aby zhubli, vyléčili svá zranění nebo překonali deprese. Jejím největším přínosem je, že přináší rovnováhu mysli a tělu a může ji cvičit každý bez ohledu na věk, váhu nebo výšku,“ sdělil Encinia.

    “Chtěl bych Bikram jógu naučit co nejvíce lidí na světě. Mým snem je inspirovat mládež k tomu, aby jógu začali cvičit jako sport, díky kterému bude jejich tělo pořád mladé a budou se cítit fit,“ řekl Encinia o svých plánech do budoucna.

    Zakladatelem Bikram jógy je Ind Bikram Choudhury. V roce 1971 tuto metodu předvedl ve Spojených státech a o dva roky později založil v Beverly Hills svou první školu. Podařilo se mu zformulovat a dokázat, že jóga má schopnost regenerovat tkáně a léčit chronické nemoci.
    Vladimír Pohorecký - ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související diskuze: 

Přidat komentář

Reklama

Reklama