Zelený čaj jako povolený dopink?

17.2.2005 00:00
Zdravý pohyb

O téměř zázračných účincích zeleného čaje na lidský organismus si dnes už nikdo nedovolí pochybovat. Japonští vědci však nyní přišli se zjištěním, že výtažek z této rostliny může značně zvýšit takzvaný tréninkový efekt i u sportovců.

Tým z biologické výzkumné laboratoře v Tochigi vedený Takatoshi Murasem se o nesporném vlivu "dopinku zeleným čajem" přesvědčil při pokusech prováděných na myších. Vědci nechali hlodavce plavat ve speciálně zkonstruované nádobě proti proudu. Ze začátku byli touto činností unaveni v průměru po šestadvaceti minutách, po deseti týdnech tvrdého tréninku došlo mezi myšími týmy, které se lišily přijímáním nebo odpíráním extraktu, k viditelným změnám v podávaném výkonu. Členové takříkajíc dopované skupiny vydrželi plavat plných čtyřicet minut, abstinující maximálně třiatřicet minut.

Za hlavní příčinu badatelé označili vliv čajového extraktu na účinnější a rychlejší odbourávání tuku v játrech, čímž se uvolňuje více energie pro svalovou činnost. Pravděpodobně přitom dochází i ke změnám v běžném procesu látkové výměny a obecně také k rychlejšímu spalování tuků. Rýsuje se tím tedy i naděje pro lidi s nadměrnou hmotností, kteří s ní dosud marně bojují.

Zdroj: Plus

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Ahoj měl by někdo zájem o čaje z Japonska - jedná se o kvalitní čaj,...
Japonské zelené čaje  |  11.3.2011 10:30

Zelené čaje jsou určitě pro tělo super, zvlaště ty co jsou kvalitní,...
Milada  |  12.3.2011 17:55

Podle nových výzkumů jsou stejně prospěšné jako zelené i čaje černé.
David  |  12.3.2011 19:19

Prospěšné je hlavně to, co nejde na odbyt.
!  |  12.3.2011 21:54

Sencha (http://www.oxalis.cz/sencha-satsuma-70g/d-71761/) je hodně dobrý...
LubosHa  |  2.11.2013 21:50

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *