Záchrana tonoucího

10.8.2005 00:00
Zdravý pohyb

V tropických dnech hledají lidé úlevu u vody. Pokud nezachovávají zásady bezpečného koupání, hrozí jim utonutí. Ročně tak v Česku utone až 300 plavců. Mnozí by mohli žít, kdyby neriskovali a kdyby je někdo včas z vody vytáhl. Zachránce by se ale neměl vrhat do vody bez uvážení, protože by se mohl nakonec utopit také sám.

Tonoucímu člověku se zaplní plíce vodou a dýchací cesty se uzavřou. Smrt nedostatkem kyslíku nastává někdy už po dvou, třech minutách. Rychlá pomoc je tedy nezbytná.

Profesionální záchranáři radí, aby se zachránce na břehu nejprve rozhlédl, zda se nedá tonoucímu něco podat nebo hodit, aby se zachytil. Varují, že osobní zásah je vždy až poslední možnost, pro nezkušeného je totiž velmi nebezpečný. Dříve než zachránce skočí do vody, měl by někomu dát vědět, co se děje.

Před skokem by si měl sundat oblečení a boty, které ve vodě představují zbytečnou zátěž. Měl by zvážit riziko, pokud má skočit z velké výšky či z místa, kde neví, co je pod vodou.

K tonoucímu by měl plavat s hlavou nad vodou - když topící se člověk zmizí pod hladinou, zachránce přesně ví, kde to bylo a je možno ho pak hledat. Tonoucího by měl rychle a razantně zachytit a táhnout za bradu k nejbližšímu břehu. Tam mu musí odstranit z úst a nosu bláto, písek a bahno, případně vytáhnout mu zapadlý jazyk, aby mohl provádět umělé dýchání.

Někdy je nutná i obnova srdeční činnosti. Když se podaří přivést utopeného k vědomí, vykašle vodu sám. Člověka, který tonul, by měl co nejdříve vyšetřit lékař.

Nejčastější příčinou utonutí je podle prezidenta Vodní záchranné služby Jiřího Baťka opilost a podcenění nebezpečí spojených s koupáním v neznámých vodách. Člověk pod vlivem alkoholu ztrácí soudnost a neodhadne, co zvládne. Opilý člověk snáze ve vodě prochladne a rychleji mu dojdou síly.

Naďa Myslivcová - ČTK

Související články

Po alkoholu hrozí utonutí

30.6.2005 00:00

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

V kurzu cvicitelu plavani pred vice naz 40 lety nas ucili, ze tonoucimu je...
ing.Jaroslav Pac  |  12.8.2007 15:49

ho a máš pokoj
Utop  |  30.4.2010 21:34

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *