Vysedávání u počítače vypíná zádové svaly a poškozuje je

31.8.2004 00:00
Zdravý pohyb

Dlouhé vysedávání před televizí nebo počítačem může vést k poškození důležitých zádových svalů, které drží a chrání páteř, a může vyvolat mnohdy těžko vysvětlitelné bolesti v dolní části zad. Tyto bolesti, vyvolané vlastně nečinností svalů, mohou být tak intenzivní jako bolesti způsobené zraněním, tvrdí vědci z australského Queenslandu, kteří se tímto problémem zabývali.

Odborníci zkoumali skupinu 19 mladých mužů, kteří strávili osm týdnů v posteli. Zjistili, že nedostatkem pohybu jim velmi zeslábly svaly, které drží a chrání páteř. Tyto svaly byly deaktivovány velmi podobným způsobem jako u lidí, kteří si stěžovali na bolesti v dolní části zad.

Mnohahodinové vysedávání u počítače nebo televize může mít podle nich stejný efekt. Svaly, které drží pohromadě páteř nebo pánev, se jakoby vypínají, postupně chátrají a pak mohou působit bolest podobně jako zranění.

Lékaři dosud často marně pátrali po příčině bolesti zad u řady pacientů. Je známo, že v patnácti procentech případů jsou tyto bolesti způsobeny zvednutím těžkého předmětu, náhlým pohybem nebo zraněním. Ale u mnoha lidí zůstávaly bolesti zad pro lékaře záhadou.

Studie, o níž informuje časopis New Scientist, ukázala, že důvodem potíží je dlouhé období nečinnosti zádových svalů. "Použitím magnetické rezonance bylo ověřeno, že tyto svaly, které chrání páteř, byly vypnuty," řekla Julie Hidesová, která se na výzkumu podílela.

Vědci také zjistili, že vrátit zpátky funkčnost svalů není tak jednoduché. Nestačí k tomu jen vstát a začít chodit. Někteří ze skupiny dobrovolníků byli sledováni šest měsíců a jejich zádové svaly se stále ještě nevzpamatovaly, a to navzdory cvičení.

"Jednoznačným závěrem studie je, že kosti a měkké tkáně potřebují fyzickou zátěž, aby si udržely vitalitu," řekl Robert Moore ze Střediska výzkumu páteře v australském Adelaide.

Zdroj: ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Prima, jak ale vrátit záda do původního stavu, když už je člověk...
Gigi  |  18.10.2006 14:20

Dobrá otázka Gigi. Jaké cviky jsou vhodné k posílení "pateřových...
Xenie  |  15.5.2007 13:45

To neřeším :)
xxcd  |  15.5.2007 22:07

Také si najít čas na cvičení šíjních svalů, ramen, zápěstí....
 |  16.5.2007 07:03

Dobrá otázka Gigi. Jaké cviky jsou vhodné k posílení "pateřových...
ioioioio  |  30.4.2010 21:36

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *