Ultramaraton očima lékařky

15.6.2000 00:00
Zdravý pohyb

Druhým rokem jsem jako hlavní lékař měla možnost sledovat průběh ultramaratonu na 48hodin, který se uskutečnil na brněnském výstavišti na galerii pavilonu Z.Již minulý rok jsem byla překvapena, že drtivá většina závodníků nemá žádné lékařské zázemí, chybí základní znalosti v oblasti výživové suplementace, která je pro takový závod doslova životní nutností. Dovolte mi proto několik základních rad:

Běh na dlouhé tratě se odehrává v aerobním režimu. Sportovec je schopen v tak zvaném setrvalém stavu běžet poměrně velmi dlouho. Rychlost, kterou je po tuto dobu schopen vyvinout závisí na celkové trénovanosti organismu. Ultramaraton je dlouhodobý aerobní výkon, který vyžaduje pravidelný přísun energetických zdrojů a minerálů, aby nedocházelo k rozvratu vnitřního prostředí organismu.

Právě ultramaraton vyhrává závodník, který nejen dobře běží, ale zároveň si nejméně rozvrátí svoje vnitřní prostředí.
Běh je pro organismus fyzický stres, při kterém se preferenčně větší část krve z oběhu dostává do svalů. Vnitřní orgány jako žaludek a střeva jsou šizeny, dostávají méně okysličené krve z krevního oběhu. Z toho plyne horší vstřebávání potravy ze zažívacího traktu.
Dále dochází ke ztrátě vody a minerálů a tzv. hemokoncentraci (zahuštění krve v těle).

Z výše uvedeného plynou následující výživová doporučení:

 • pravidelné popíjení hypotonického iontového nápoje, cca á 30 min. 1 -3dl nápoje podle potivosti a teploty okolního prostředí
 • pravidelný přísun energie 1x za hodinu 200 - 400kcal podle hmotnosti závodníka a intenzity běhu (za nejvhodnější považuji sportovní sacharidové nápoje ředěné ve vodě a to zejména pro jejich lehkou stravitelnost - na našem trhu je jich široký výběr)
 • jako zdroj energie též dobře poslouží různé druhy energetických tyčinek
 • jako povolené prostředky k podpoře výkonu lze dodávat též: carnitin, antioxydanty, malé dávky creatinu, vitamínové preparáty, tekuté aminokyseliny, větvené aminokyseliny??.
 • naprosto nevhodná je konzumace masa a tučných jídel během výkonu!!! maso a tuky významně zatěžují zažívací trakt, jsou velmi těžce stravitelné zejména během fyzické zátěže (viz. výše)
 • nevhodná je též konzumace ostrých dráždivých jídel, kyselého ovoce či zeleniny jako paprika, okurky ?

  Vytrvalostním sportovcům doporučuji obrátit se na specialistu pro výživu, který je schopen rozepsat výživovou suplementaci pro daný výkon.

  Příklady z letošního ultramaratonu (IAU GEMMA - BVV 48 HOURS INDOOR CHAMPIONSHIP)

 • italský běžec (Vicenzo Tarascio) cca v 1/2 závodu, poté co 4 hodiny odmítal jíst a pít zkolaboval, celková slabost, bezvědomí, výrazný pokles krevního tlaku, příznaky hypoglykemie byla mu aplikována infuze Riegerova roztoku, zapolohován, závod ukončen
 • ruská běžkyně (Irina Reutovich) druhý den ráno poté co 4 hodiny odmítala jídlo a pití si přivodila celkovou slabost, pocení, závratě, příznaky hypoglykemie, krevní tlak 70/40, křeče žaludku zapolohována, provedena injekční aplikace spasmolytika, postupně podán nápoj s obsahem cukrů a minerálních látek, postupně další zdroje energie, cca za hodinu normalizace stavu, závod dokončila

  Pokud by výše jmenovaní běžci dodržovali pitný a výživový režim, nemuselo k popsanému stavu dojít.

  Závěrem tohoto krátkého sdělení bych chtěla všem ultrasportovcům popřát zejména pevné zdraví a hodně úspěchů v dalších závodech. Vřele doporučuji zamyslet se nad složením stravy v přípravném období a výživovými doplňky jak v přípravě, tak při závodech.
  Minimálně 1x ročně doporučuji absolvovat komplexní prohlídku na oddělení tělovýchovného lékařství!!!

  Autor: MUDr. Jana Martinková
  CHIRONAX INVEST Řezáčova 1, 624 00 Brno, tel.: 08/41 22 45 22-3
  Poskytl Miloš Škorpil - Časopis Ultravytrvalost
  email: Skorpil@vubp-praha.cz
 • Přehled komentářů

  zobrazit všechny komentáře 

  ja som este ultramaraton nebezala,ale bezala som rozne sutaze,takisto...
  ema  |  26.8.2007 10:32

  hrvatski
   |  24.4.2008 10:54

  hrvatski
   |  24.4.2008 10:55

  Tady jsou zkušenosti slovenského ultramaratonce :)...
  Káča  |  16.10.2013 14:42

  Hlavně v mozku(pokud vůbec nějaký mají) musí mít zcela vygumováno.
  x  |  16.10.2013 14:47

  zobrazit všechny komentáře

  Přidat komentář

   
  * *