Srdce posílí i rychlá chůze

21.11.2003 00:00
Zdravý pohyb

Svižná procházka může úplně stačit k pravidelnému posilování srdečního svalu, zjistili vědci. Dosud se mělo za to, že pouze intenzivní cvičení má v tomto směru žádaný efekt, informuje zpravodajský server BBC News.

Ale z nejnovější americké studie vyplynulo, že i umírněný pohyb dokáže zvýšit srdeční aktivitu člověka na doporučenou úroveň. Vědci z Massachusettské univerzity v Bostonu o svých zjištěních informovali na schůzce Amerického sdružení kardiologů.

Cvičení musí zvednout srdeční aktivitu nejméně na 55 procent maximálního výkonu, aby mělo pozitivní účinek. Vědci studovali 84 obézních jedinců, kteří měli ujít 1,6 kilometru na cvičebním chodníku "svižnou, ale pohodlnou chůzí." Účastníci testu zvládli "procházku" v průměru za 18,7 minut, průměrnou rychlostí 5 kilometrů za hodinu. Během chůze dosáhli všichni účastníci požadované úrovně srdeční aktivity. Třináct se dostalo naprůměrnou úroveň (55-69 procent maximálního srdečního výkonu), 58 na vysokou úroveň (70-89 procent) a 13 na velmi vysokou úroveň (90-100 procent).

"Provedené testy ukázaly, že když si účastníci vybrali vlastní tempo, které bylo pohodlné ale svižné, jejich srdeční aktivita většinou stoupla na úroveň, jež je bezpečná, ale zároveň již posiluje a zlepšuje jejich kardiovaskulární systém," řekl vedoucí výzkumu profesor Kyle McInnis. "Opravdu můžete zvýšit svoji srdeční aktivitu na úroveň doporučenou lékařem a nemusíte přitom běhat nebo intenzivně cvičit," dodal. Podle něj dosavadní představy o nutnosti intenzivního cvičení často odrazovaly lidi od jakéhokoliv pohybu.

"Být zdravý není složité. Lidé nemusejí kdovíjak sportovat či chodit do tělocvičny. Stačí, když vylezou z aut a pořádně se projdou," řekl kardiolog Kevin Channer z Royal Hallamshireserveru BBC News. Důležitá je ale pravidelnost. Podle doporučení odborníků by měl každý člověk absolvovat minimálně 30 minut umírněného pohybu nejméně pětkrát týdně.

Zdroj: ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Vážení přátelé, vzhledem k tomu,že se již delší dobu zabývám...
Standa  |  14.8.2004 17:57

můžu to potvrdit na vlastní kůži ,je to nejlepší tělocvik. také...
zeroa524  |  22.10.2009 23:18

Ze jsem vul,protoze me nic jineho nenapada...a to je sila!
zero 524  |  23.10.2009 00:16

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *